Okuliści są jednym z najczęściej odwiedzanych lekarzy przez osoby dorosłe oraz dzieci. Odkąd życie zawodowe oraz czas wolny skupia się głównie przed monitorami laptopów, tabletów czy telewizorów, wady wzroku pojawiają się coraz częściej, nawet u małych dzieci. Na czym polega praca okulisty i dlaczego warto wybrać ten zawód?

Jak zostać okulistą?


Aby zostać okulistą należy w pierwszej kolejności ukończyć kierunek lekarski i ubiegać się o przyjęcie na specjalizację okulistyczną. Odpowiedni wniosek należy złożyć do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Rozmowa kwalifikacyjna decyduje o ostatecznym przyjęciu na specjalność okulistyczną. Po zakwalifikowaniu się na listę rankingową można rozpocząć specjalizację, która trwa od 5 do 7 lat.Przyszły lekarz okulista podczas obowiązkowych kursów i staży ma okazję poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności związane z takimi zagadnieniami jak:

  • elektrofizjologia,

  • neurookulistyki,

  • chirurgia refrakcyjna,

  • onkologia okulistyczna,

  • choroby powierzchnie oka.
Gdzie odbywają się praktyki?


Rozpoczęcie specjalizacji obejmuje ukończenie staży kierunkowych w takich miejscach jak:

  • poradnie okulistyczne,

  • oddziały okulistyczne,

  • pracownie histopatologiczne,

  • pracownie bakteriologiczne,

  • pracowniach laserowych.Specjalizacja kończy się egzaminem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, który obejmuje trzy etapy: część testową, egzamin praktyczny oraz egzamin ustny. Po zdaniu egzaminu lekarz otrzymuje tytuł okulisty i uprawnienia do wykonywania tego zawodu.


Czym zajmuje się okulista?


Lekarz okulista zajmuje się badaniem i leczeniem narządu wzroku oraz korygowaniem jego wad. Zwykle jest specjalistą pierwszego kontaktu, do którego można się udać w razie pogorszenia wzroku lub występowania niepokojących objawów, m.in. zaczerwieniania lub nadmiernego łzawienia oczu. Okulista jest lekarzem, który pomaga również dobrać okulary korygujące lub soczewki kontaktowe. W swojej pracy oprócz specjalistycznej wiedzy z zakresu medycyny, wykorzystuje również nowoczesny sprzęt diagnostyczny, potrzebny do wykonania m.in. komputerowego badania wzroku. Dziedzina okulistyki jest bardzo rozległa. Korzystając z konsultacji medycznych okulistów, można spotkać lekarzy specjalizujących, np. w strabologii, czyli leczeniu zeza. Niektórzy lekarze zajmują się wyłącznie korygowaniem wad wzroku u dzieci, inny specjalizują się w konkretnych schorzeniach.


Gdzie pracuje okulista?


Podobnie jak w przypadku praktyk, które odbywają się w ramach specjalizacji, lekarz okulista może pracować w różnych placówkach medycznych, m.in. poradniach okulistycznych, gabinetach lekarskich, przychodniach czy szpitalach. Zdarza się, że niektórzy okuliści prowadzą własny gabinet i przyjmują pacjentów prywatnie. Część lekarzy pracując w specjalistycznych klinikach i szpitalach, wykonuje skomplikowane zabiegi, m.in. laserowe i operacyjne zabiegi leczenia jaskry, zaćmy wtórnej, a nawet zabiegi z zakresu plastyki tęczówki. Niektórzy ze specjalistów poświęcają się pracy naukowej i zostają wykładowcami na uczelniach medycznych.


Ile zarabia lekarz okulista?


Na wysokość zarobków okulisty ma wpływ wiele czynników takich jak staż pracy, specjalizacja lekarza. Jeśli okulista pracuje w prywatnych gabinetach lub prowadzi własną praktykę lekarską i przyjmuje pacjentów prywatnie, ich zarobki są zdecydowanie wyższe niż w przypadku pracy w placówkach NFZ czy szpitalach. Większość lekarzy pracuje w kilku miejscach jednocześnie, co ma bezpośrednie przełożenie na wyższe zarobki. Jeśli do tego dochodzi jeszcze praca wykładowcy akademickiego, okulista może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie z uczelni wyższej. Już na początku kariery lekarz może liczyć na zarobki przekraczające średnią krajową. Niektórzy specjaliści zarabiają nawet 10 tysięcy złoty miesięcznie i więcej.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->