Site logo

Zawód: Kontroler jakości

Głównym zadaniem kontrolera jakości (określanego również mianem specjalisty ds. jakości) jest sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad jakością wszystkich lub wybranego etapu wchodzącego w skład procesu produkcji. Jeśli chcesz zatem czuwać nad jakością towarów, które następnie trafiają na rynek, to jest to stanowisko odpowiednie dla Ciebie i Twoich planów zawodowych.

Czym zajmuje się kontroler jakości?

Jego pierwszym zadaniem jest zawsze określenie podstawowych cech oraz wymagań odnoszących się do jakości wytwarzanych przez firmę wyrobów. W oparciu o wstępne założenia tworzony jest następnie rozbudowany system określający strukturę organizacyjną oraz wszelkie procedury działań na stanowiskach biorących bezpośredni oraz pośredni udział w procesie produkcji.

Kontroler jakości jest ponadto zobowiązany do prowadzenia dokumentacji opracowanego systemu zapewnienia jakości oraz okresowej weryfikacji produktu. Jeśli kontroler wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości w procesie produkcji, opracowuje niezbędne procedury naprawcze i kontroluje plan ich natychmiastowego wdrożenia.

Warto dodać, że kontrola jakości to proces niezwykle złożony, występujący na każdym etapie powstawania produktu – począwszy od wyboru materiałów, poprzez proces wytwarzania, a na przechowywaniu i transporcie kończąc.

Jak zostać kontrolerem jakości?

Jeśli chcesz w przyszłości piastować stanowisko specjalisty ds. zapewnienia jakości, to swoje pierwsze kroki powinieneś skierować na uczelnię, w której ofercie edukacyjnej można znaleźć „Inżynierię i zarządzanie jakością” lub kierunek pokrewny. Absolwenci towaroznawstwa lub technologii żywienia mogą uzupełnić swoją wiedzę i kluczowe kompetencje wybierając studia podyplomowe z zakresu „Zarządzania jakością” – można je znaleźć w ofercie wielu uczelni zarówno państwowych, jak i prywatnych.

Pamiętaj jednak o tym, że sama wiedza akademicka może nie wystarczyć, żeby odnieść sukces w tej branży. Musisz bowiem wykazywać się także wieloma predyspozycjami, np. podzielnością uwagi, systematycznością i dokładnością, opanowaniem, odpornością na stres czy umiejętnością pracy w zespole.

Gdzie pracuje i ile zarabia kontroler jakości?

Kontrolerzy zajmujący się kontrolowaniem jakości znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się… produkcją. To chyba nikogo nie dziwi, prawda? Zapewnienie najwyższej jakości wytwarzanego produktu jest celem każdej firmy, więc o pracę w tym zawodzie nie jest szczególnie trudno – przy założeniu, że ktoś posiada odpowiednią wiedzę i kluczowe kompetencje. Przykładowe branże? Elektroniczna, samochodowa, farmaceutyczna i spożywcza.

Kontroler jakości zatrudniony w średniej wielkości zakładzie produkcyjnym może liczyć na zarobki na poziomie 3000 zł miesięcznie. Osoby z kilkuletnim doświadczeniem branżowym, zatrudnione w międzynarodowych koncernach mogą liczyć na miesięczne zarobki powyżej 5000 zł.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Informatyka: sfera menadżera?

Menedżerowie IT są coraz częściej niezbędnym elementem struktury pracowniczej w każdej firmie. Ich kompetencje wykraczają daleko poza znajomość twardych zagadnień technicznych. Podobnie jak menadżerowie innych

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję