Site logo

Zawód: Pilot

Wysokie zarobki, fascynująca i niezwykle odpowiedzialna praca i możliwość poznawania najdalszych zakątków świata – to tylko nieliczne walory pracy w charakterze pilota samolotu. Niestety, jako pilot samolotu pasażerskiego bierzesz odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie – wiele sytuacji wymagać będzie zatem od Ciebie stoickiego spokoju, odporności na stres i opanowania. Jesteś na to gotowy? Czytaj dalej…

Czy leci z nami pilot?

Nikogo zapewne nie zdziwi, że pilot to wysoko wykwalifikowana osoba, która zajmuje się „kierowaniem statkiem powietrznym”, prawda? Słowo „kierować” radzimy jednak potraktować z przymrużeniem oka, gdyż praca pilota opiera się w głównej mierze na odczycie wskazań aparatury pomiarowej oraz informacjach przekazywanych przez kontrolera lotu i oficera pokładowego.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu piloci musieli jednak polegać w głównej mierze na obserwacji otoczenia, a obsługa poszczególnych typów maszyn nie różniła się zbyt mocno od siebie. Dynamiczny rozwój technologii sprawił jednak, że w XXI wieku piloci są wyspecjalizowani w obsłudze konkretnego typu, a często nawet i marce maszyn. Nauka i zdobycie niezbędnego doświadczenia wymaga wielu lat pracy, więc nikogo w tej branży nie dziwi, że większość pilotów przez całą swoją karierę lata na jednym lub maksymalnie dwóch rodzajach/typach maszyn.

Powszechnym zjawiskiem jest jednak przejście pilotów maszyn wojskowych do cywilnych linii lotniczych. Głównym powodem są oczywiście kwestie finansowe – zarobki pilotów wojskowych są zdecydowanie niższe od stawek oferowanych pilotom cywilnym, bez względu na staż, zdobyte certyfikaty, etc.

Jak zdobyć niezbędne wykształcenie?

Aktualnie dwie uczelnie w Polsce zajmują się kształceniem przyszłych pilotów na potrzeby lotnictwa cywilnego: Politechnika Rzeszowska oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Stosowne wykształcenie i uprawnienia można ponadto zdobyć w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, ale jej absolwenci zasilają w głównej mierze do Sił Powietrznych Wojska Polskiego. Tutaj znajdziesz więcej szczegółowych informacji na temat kierunku Lotnictwo i kosmonautyka.

Niestety, samo ukończenie studiów nie jest tożsame z uzyskaniem uprawnień do sterowania samolotem pasażerskim. Do tego jest bowiem niezbędna licencja liniowa ATPL. Aby ją uzyskać należy wykazać się odpowiednimi predyspozycjami psychicznymi i fizycznymi, kwalifikacjami, znajomością języka angielskiego oraz… nie narzekać na zasobność portfela, gdyż sfinansowanie odpowiednich kursów może być bardzo kosztowne.

Rodzaje dostępnych licencji:

  • PPL (Private Pilot Licence) – podstawowa licencja turystyczna, uprawniająca do latania rekreacyjnego przy dobrych warunkach pogodowych;
  • CPL (Commercial Pilot Licence) – licencja pilota zawodowego, która uprawnia do pilotowania samolotów,
  • ATPL (Airline Transport Pilot Licence) – najwyższy stopień zawodowego pilota w lotnictwie cywilnym; który uprawnia do sterowania statkami powietrznymi o masie powyżej 5,7 tony.

Alternatywną drogą do kariery w zawodzie pilota są kursy organizowane przez wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe. Uzyskanie najwyższego stopnia trwa około 3 lat i jest procesem niezwykle kosztownym.

Gdzie pracuje i ile zarabia pilot?

Absolwenci posiadający niezbędne licencje i kluczowe umiejętności znajdują zatrudnienie w charakterze pilotów zarówno w krajowych, jak i zagranicznych liniach lotniczych. Dodatkowe, specjalistyczne szkolenia są już w całości finansowane przez pracodawców. Inwestowanie w pracowników w sektorze lotniczym jest zresztą czymś całkowicie naturalnym i uzasadnionym, biorąc pod uwagę koszty i czas potrzebny do wyszkolenia nowego pilota.

Zarobki pilotów zatrudnionych w krajowych liniach lotniczych oscylują w granicy 7000 zł. Uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, zdobycie certyfikatów i ukończenie specjalistycznych szkoleń sprawia, że poziom zarobków zdecydowanie rośnie. Awans na kapitana niesie za sobą możliwość indywidualnej negocjacji zarobków.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję