Site logo

Historia, piach i pasja. Zawód: archeolog

Fascynują Cię minione cywilizacje i zaginione miasta? Chciałbyś być jak Indiana Jones, poszukiwać skarbów faraonów w piaskach pustyni, po czym zgarniać niemałe nagrody za przekazanie ich do wielkich muzeów na całym świecie? Super, fascynacje i inspiracje są potrzebne i motywują do spełniania marzeń. Ale jeśli myślisz o pracy archeologa na serio, odstaw komiksy i filmy przygodowe i przeczytaj ten tekst.

Wady i zalety zawodu archeologa – niepotrzebne skreślić

Jeśli zaczniesz research na temat zawodu archeologa od branżowych forów internetowych, możesz się przestraszyć i już nigdy nie wrócić do tego pomysłu. Najczęściej wymieniane “straszaki” to:

  • brud, błoto, piach, zimno, praca w warunkach polowych
  • życie na walizkach
  • nudna praca archiwizacyjna
  • trudności w awansie zawodowym (zamknięte środowisko akademickie).

Ale to, co jedni uważają za wady, inni uznają za cały urok tego zawodu, który nie tylko akceptują, ale i lubią:

Deszcz, błoto, las z mrówkami, latryna pod chmurką, wino z tubylcami, rozgrzany piasek, zupa z kotła, szczury w podziemiach i smród krypty to moim zdaniem najmniejsze niedogodności, które w zasadzie można odebrać jako namiastkę pionierskiej przygody i polubić.

Wypowiedź z forum www.archeologiczne.fora.pl

Bez wątpienia codzienność archeologa nie należy do najłatwiejszych. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że praca przy wykopaliskach nie odbywa się w klimatyzowanym czystym biurze. Są to warunki zdecydowanie polowe, praca wymaga wysiłku fizycznego i pełnego zaangażowania. Wykopaliska są sezonowe, wiążą się zazwyczaj z kilkumiesięcznymi wyjazdami, podczas których archeolodzy pracują intensywnie, nawet po kilkanaście godzin dziennie. Musisz też wiedzieć, że bycie archeologiem, to nie codzienne przełomowe odkrycia. Często praca ta wypełniona jest długimi, żmudnymi badaniami nad ogromną ilością materiałów historycznych. Pewnie m.in. z wymienionych powyżej względów spośród wielu studentów archeologii stosunkowo nieliczna grupa podejmuje pracę i pozostaje w zawodzie jeszcze długo po studiach. Dlatego praktycy zawodu polecają pasję i determinację – te dwie rzeczy archeolog musi mieć.

Konkrety – co robi i gdzie pracuje archeolog

Archeolog to zawód przede wszystkim naukowo-badawczy. Jego zadaniem jest prowadzenie badań historycznych na temat przeszłości człowieka na podstawie wykopalisk (zarówno w ziemi, jak i pod wodą). Praca archeologów ma dwa oblicza:

  • wykopaliska – poszukiwanie i pozyskiwanie źródeł
  • analiza historyczna źródeł, prace archiwizacyjne i badawcze

Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie kopać? Z istniejących źródeł historycznych (map, tekstów źródłowych), analizy terenu, a nawet dzięki analizie chemicznej gleby czy zastosowaniu metod geofizycznych. Czasem pierwszym impulsem jest przypadkowe znalezisko. Co znajdują archeolodzy? Pozostałości elementów architektury i budowli, groby, szczątki ludzkie, ale też narzędzia, naczynia, przedmioty codziennego użytku. A potem następują często długie i żmudne, ale i fascynujące badania nad pozyskanym materiałem.

Archeologia to studia jasno ukierunkowane na konkretny zawód. Dzięki temu absolwenci to wykwalifikowani specjaliści. Z tego samego jednak powodu nie mają oni wielkiego pola do przekwalifikowania się. A rynek pracy w dziedzinie archeologii jest dość wąski. Archeolog ma do dyspozycji pracę:

  • na uczelni, w instytutach badawczych jako pracownik naukowy
  • w muzeach
  • w firmach archeologicznych, które prowadzą badania, nadzór archeologiczny, ewidencje zabytków i inne prace na zlecenia władz samorządowych, osób prywatnych, czy inwestorów budowlanych
  • jako dziennikarz czy dokumentalista historyczny

Jak zostać archeologiem?

Oprócz wspomnianej już pasji i determinacji kluczowe jest wykształcenie. Studia na kierunku archeologia prowadzi wiele uczelni w całej Polsce: www.studia.net/archeologia.Aby je podjąć i ukończyć, musisz uwielbiać historię. Co zdecydowanie różni archeologię od studiów historycznych, to duża ilość zajęć praktycznych – w laboratoriach i w terenie.

Badania archeologiczne mogą być prowadzone tylko przez osoby, które ukończyły studia na kierunku archeologia, uzyskały tytuł magistra i odbyły 12-miesięczną praktykę w tym zawodzie, w dodatku w zakresie tych właśnie badań.

Rozwój zawodowy możliwy jest głównie, jeśli archeolog podejmie karierę na uczelni. Wówczas wraz z doświadczeniem i dorobkiem naukowym zdobywa kolejne stopnie i tytuły naukowe, stając się wysokiej klasy specjalistą w swojej dziedzinie.

Jest to zawód na tyle specyficzny, że oprócz ogromnej wiedzy historycznej, wymaga określonych kompetencji i predyspozycji:

  • Archeolog pracuje często z wykorzystaniem obcojęzycznych źródeł naukowych i w międzynarodowym środowisku. Znajomość języka angielskiego jest więc konieczna, a i innych języków – mile widziana.
  • Archeolog musi często wykazywać się cierpliwością i dociekliwością. Badania i wykopaliska wymagają dużego zaangażowania, a na efekty trzeba czasem długo czekać.
  • Częste wyjazdy, praca w terenie, w różnych warunkach atmosferycznych i często wymagająca wysiłku fizycznego – to wszystko oznacza, że archeolog powinien cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją.
  • Przydadzą się też zdolności manualne – nieodłączną częścią prac na wykopaliskach jest sporządzanie dokumentacji graficznej.

Zarobki archeologów

Archeolodzy w Polsce nie mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenia. Średnio zarabiają ok. 2,5 tys. zł miesięcznie. Jeśli ich głównym dochodem jest praca na wykopaliskach, muszą liczyć się z sezonowością pracy i zarobków. Z pewnością jako pracownik naukowy o dużym dorobku i “wypracowanym nazwisku”, biorący udział w konferencjach, sympozjach, międzynarodowych projektach badawczych, możesz liczyć na wyższy status finansowy.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Legalna praca dla cudzoziemców w Polsce

Dział Praktyk i Karier oraz Migranckie Centrum Karier i Pośrednictwa Pracy zapraszają zagranicznych studentów na spotkanie zatytułowane: “Legalna praca dla cudzoziemców w Polsce”. Spotkanie odbędzie się

Czytaj więcej »

Zawód: Reżyser

Kiedyś uważany za Boga, dziś jego pozycja mocno osłabła – obsadę w filmie narzuca producent, większe gwiazdy same wybierają, w czym zagrają, montaż często jest

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję