Site logo

Zawód: Notariusz

Chcesz samodzielnie ustalać godziny swojej pracy? Wizja wysokich zarobków wydaje Ci się interesująca? Praca z dokumentami i dbałość o najmniejszy szczegół nie stanowi dla Ciebie problemu? Myślisz o studiach prawniczych? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to koniecznie powinieneś poznać nieco bliżej arkana pracy notariusza.

Kim jest notariusz?

Notariusz jest jednym z zawodów zaufania publicznego, którego zakres obowiązków dotyczy w głównej mierze sporządzania dokumentów notarialnych. Prawda, że logiczne? Zamierzasz sprzedać należącą do Ciebie nieruchomość? Musisz udać się z tym do notariusza w celu sporządzenia odpowiedniego aktu prawnego. Dostaniesz niebawem spadek po dziadkach? Notariusz przygotuje Ci akt darowizny. Chcesz rozpocząć własną działalność gospodarczą i założyć spółkę akcyjną? W tym przypadku także konieczna będzie wizyta u notariusza. Każdą z takich czynności notariusz jest zobowiązany do zarejestrowania w specjalnej księdze.

Działalność notariuszy reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie. Ustrój notariatu w Polsce jest podobny do ustroju notariatu w innych krajach prawa łacińskiego, czyli wywodzących swoje prawo cywilne z prawa rzymskiego.

Czym zajmuje się notariusz?

Do podstawowych obowiązków notariusza możemy zaliczyć:

  • sporządzanie aktów notarialnych,
  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
  • sporządzanie poświadczeń: własnoręczności podpisu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, daty okazania dokumentu, pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu,
  • doręczanie oświadczeń,
  • spisywanie protokołów (np. walnych zgromadzeń organizacji społecznych, spółek),
  • sporządzanie protestów weksli i czeków,
  • przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych,
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów
  • sporządzanie projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów.

Warto zwrócić uwagę, że wiele kompetencji i umiejętności cenionych w innych zawodach nie ma zbyt dużego znaczenia w zawodzie notariusza. Praca charakteryzuje się bowiem wysokim stopniem indywidualizacji i samodzielności, czyli mówiąc krótko: pracujesz na własny rachunek i sam odpowiadasz za swoje błędy – Twoje poczynania będą jednak poddawane okresowej kontroli przez Radę Izby Notarialne. Lepiej zatem wykonywać swoje obowiązki służbowe z niezwykłą starannością, gdyż utrata uprawnień do wykonywania zawodu może okazać się niezwykle bolesna, a dodatkowo notariusz swoje błędy pokrywa zawsze z własnej kieszeni…

Jak zostać notariuszem?

Jeśli faktycznie chcesz zostać notariuszem, to musisz przygotować się na naprawdę długą drogę. Podzielmy ją umownie na kilka etapów:

  • Pierwszym etapem są studia prawnicze na jednej z uczelni państwowych lub prywatnych. Szczegółowe informacje na temat tego kierunku studiów znajdziesz: STUDIUJ PRAWO W POLSCE.
  • Drugi etap to aplikacja notarialna, którą należy odbyć u notariusza wyznaczonego przez Izbę Notarialną lub samodzielnie znaleźć kancelarię notarialną, która będzie zainteresowana przyjęciem aplikanta. W trakcie aplikacja należy ponadto odbyć sześciomiesięczną praktykę w wybranym sądzie w zakresie spraw cywilnych, rejestrowych i księgowo-wieczystych. Aplikacja kończy się egzaminem notarialnym, który oczywiście należy zaliczyć pozytywnie.
  • Trzeci etap to obowiązkowy dwuletni staż na stanowisku asesora. Po jego zakończeniu można starać się o nominację, która pozwoli na prowadzenie własnej kancelarii notarialnej.

Ostrzegaliśmy, że droga będzie długa, prawda? Na koniec zostaje jeszcze jeden problem, a mianowicie: samorząd notarialny, który stara się ograniczać liczbę osób z uprawnieniami zawodowymi. Oznacza to, że nawet genialne wyniki na studiach i zaangażowanie w pracę mogą okazać się niewystarczające, by otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu notariusza…

Gdzie pracuje i ile zarabia notariusz?

Zapewne nie zdziwi Cię informacja, że notariusz pracuje w kancelarii notarialnej, prawda? Zdarzają się jednak sytuacje, że obowiązki służbowe wykonywane są w siedzibach przedsiębiorstw lub w prywatnych domach osób fizycznych – wszystko zależy od potrzeb i sytuacji klientów.

Wysokość zarobków jest bardzo trudna do oszacowania, gdyż zależy wyłącznie od ilości klientów i charakteru przygotowywanych aktów notarialnych. Można jednak założyć, że zarobki notariuszy wynoszą od kilku do nawet kilkunastu i kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Stewardessa

Lufthansa, Emirates, Lot, Air France, Wizz Air. To jedne z wielu linii lotniczych które co roku organizują castingi na stewardessę. Co należy zrobić i jakie

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję