W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie radził sobie na stanowisku elektronika, o którym chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć.


Kim jest elektronik?


Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w jego przypadku określić standardowy zakres obowiązków, gdyż ten jest uzależniony od posiadanej specjalizacji i branży, w której elektronik jest zatrudniony. O możliwościach zatrudnienia jeszcze za moment wspomnimy.


Jak zostać elektronikiem?


Aby wykonywać ten zawód należy posiadać minimum wykształcenie średnie specjalistyczne. Jeśli jednak chcesz wykonywać bardziej skomplikowane zadania i tym samym więcej zarabiać, to konieczne będzie ukończenie studiów na kierunku ELEKTRONIKA lub ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA.

http://www.studia.net/elektronika
http://www.studia.net/elektronika-i-telekomunikacja

Wiedza i specjalistyczne kompetencje zawodowe to jednak nie wszystko – będziesz również musiał opanować biegle język angielski lub niemiecki. Zdecydowana większość firm elektronicznych działających na terenie Polski posiada zagraniczną kadrę zarządzającą lub świadczy usługi na rzecz podmiotów zagranicznych. Reasumując: bez perfekcyjnej znajomości języka obcego będzie Ci bardzo ciężko znaleźć ciekawą i perspektywiczną pracę.

Dobry elektronik powinien wykazywać się ponadprzeciętnymi zdolnościami manualnymi, komunikatywnością, cierpliwością, spostrzegawczością i systematycznością. Jeśli posiadasz wszystkie te cechy, to na pewno nie będziesz mieć problemów na rynku pracy.

Mała rada: stałe aktualizowanie posiadanej wiedzy i umiejętności jest tutaj koniecznością.


Gdzie pracuje i ile zarabia elektronik?


Branża elektroniczna rozwija się bardzo dynamicznie i trudno już obecnie znaleźć gałąź współczesnej gospodarki, która nie korzystałaby z jej najnowszych osiągnięć. Warto jednak wymienić przynajmniej najważniejsze sektory, które bez elektroniki nie mogą już praktycznie funkcjonować: medyczny, telekomunikacyjny, IT oraz motoryzacyjny.

Zarobki elektroników wahają się od 2500 zł do 4600 zł miesięcznie.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->