Site logo

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie radził sobie na stanowisku elektronika, o którym chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć.

Kim jest elektronik?

Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w jego przypadku określić standardowy zakres obowiązków, gdyż ten jest uzależniony od posiadanej specjalizacji i branży, w której elektronik jest zatrudniony. O możliwościach zatrudnienia jeszcze za moment wspomnimy.

Jak zostać elektronikiem?

Aby wykonywać ten zawód należy posiadać minimum wykształcenie średnie specjalistyczne. Jeśli jednak chcesz wykonywać bardziej skomplikowane zadania i tym samym więcej zarabiać, to konieczne będzie ukończenie studiów na kierunku ELEKTRONIKA lub ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA.

Wiedza i specjalistyczne kompetencje zawodowe to jednak nie wszystko – będziesz również musiał opanować biegle język angielski lub niemiecki. Zdecydowana większość firm elektronicznych działających na terenie Polski posiada zagraniczną kadrę zarządzającą lub świadczy usługi na rzecz podmiotów zagranicznych. Reasumując: bez perfekcyjnej znajomości języka obcego będzie Ci bardzo ciężko znaleźć ciekawą i perspektywiczną pracę.

Dobry elektronik powinien wykazywać się ponadprzeciętnymi zdolnościami manualnymi, komunikatywnością, cierpliwością, spostrzegawczością i systematycznością. Jeśli posiadasz wszystkie te cechy, to na pewno nie będziesz mieć problemów na rynku pracy.

Mała rada: stałe aktualizowanie posiadanej wiedzy i umiejętności jest tutaj koniecznością.

Gdzie pracuje i ile zarabia elektronik?

Branża elektroniczna rozwija się bardzo dynamicznie i trudno już obecnie znaleźć gałąź współczesnej gospodarki, która nie korzystałaby z jej najnowszych osiągnięć. Warto jednak wymienić przynajmniej najważniejsze sektory, które bez elektroniki nie mogą już praktycznie funkcjonować: medyczny, telekomunikacyjny, IT oraz motoryzacyjny.

Zarobki elektroników wahają się od 2500 zł do 4600 zł miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Psychoterapeuta

Psychoterapeuta to zawód niezwykle odpowiedzialny, wymagający szczególnych predyspozycji i wiedzy. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że w Polsce nie reguluje go żadna ustawa, określająca warunki

Czytaj więcej »

Studenci AGH na Penn State University

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie stażowym w zakresie inżynierii materiałowej, koordynowanym przez jedną z czołowych amerykańskich

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję