Urbanista jest specjalistą odpowiedzialnym za opracowywanie programów i projektów planów budowy, rozbudowy i modernizacji miast lub pewnej ich części. Masz dosyć wszechobecnego bałaganu i braku jakiejkolwiek logiki w procesie planowania przestrzennego na terenie polskich miast? W takim razie, urbanistyka to zdecydowanie ścieżka zawodowa stworzona z myślą o Tobie!

Słowem wstępu, czyli kim jest i co musi umieć urbanista?
Zapewne nie raz zastanawialiście się nad tym, kto wydał zezwolenie na budową tego "szpetnego budynku" pośród zabytkowych kamienic? Dlaczego miasto nie posiada sensownego planu zagospodarowania? No cóż, dobry interes i pieniądze często przedkładane są nad estetykę. Efekty takiego postępowania możemy "podziwiać" chyba w każdym polskim mieście i nikogo to niestety nie cieszy.

Nakładanie na gotową mapę geodezyjną swojego projektu nie wydaje się szczególnie skomplikowanym procesem, prawda? To jednak tylko pozory, gdyż używany w tym celu specjalistyczny język, symbole oraz znaki wymagają naprawdę doskonałego opanowania i gruntownej wiedzy. Urbanista musi także uwzględniać w swojej pracy istniejące budynki, infrastrukturę, sieć telekomunikacyjną i wodociągową, tereny zielone oraz formę własności terenu.
Nieodzowna jest zatem współpraca z geodetami, inżynierami telekomunikacyjnymi oraz specjalistami w zakresie ochrony środowiska.

Jak łatwo się zatem domyśleć, urbanista musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu architektury, infrastruktury technicznej i usługowej, ochrony środowiska, socjologii oraz historii. Każdy element jest mu bowiem niezbędny do właściwego wypełniania swoich obowiązków.

Do obowiązków urbanisty należy sporządzanie planów i nadzorowanie pracy nad rewitalizacją przestrzeni lub tworzeniem nowych osiedli i miast. Może wykonywać swoją pracę będąc zatrudnionym w urzędach lub prywatnych firmach.

Jak zostać urbanistą?
Zawód urbanisty, zgodnie z art. 52 ust. 4 o zagospodarowaniu przestrzennym, wymaga odpowiedniego wykształcenia oraz zdobycia uprawnień umożliwiających wykonywanie zawodu. Najbardziej popularne i pożądane jest ukończenie studiów na wydziale architektury i urbanistyki lub planowania przestrzennego. Do uzyskania pełnych uprawnień konieczny jest jednak tytuł magistra (ukończenie studiów II stopnia). Absolwenci innych kierunków są natomiast zobowiązani do ukończenia specjalistycznych studiów podyplomowych - pod warunkiem, że w czasie studiów II stopnia zrealizowali przynajmniej 90 godzin z zakresu planowania przestrzennego.

Niezbędna jest także praktyka zawodową, którą należy odbyć po ukończeniu studiów w dowolnej pracowni projektowej. Czas trwania praktyk jest uzależniony od ukończonego profilu studiów i wynosi odpowiednio:


  • dwa lata - dla absolwentów studiów magisterskich architektury i urbanistyki lub planowania przestrzennego,

  • trzy lata - dla absolwentów pozostałych kierunków studiów.Obowiązkowa praktyka za Wami? Doskonale, to teraz jeszcze tylko dwuetapowy egzamin i możecie otwarcie nazywać się urbanistami! Zaliczenie egzaminu jest bowiem jedyną drogą do rozpoczęcia samodzielnej pracy w zakresie planowania przestrzennego.

Egzaminu teoretycznie nie należy się bać, ale warto chyba wiedzieć z czym przyjdzie się zmierzyć, prawda? Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. W trakcie egzaminu pisemnego sprawdzany jest poziom wiedzy w zakresie przepisów prawnych dotyczących gospodarki przestrzennej oraz umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktycznych aspektach pracy urbanisty. W części ustnej należy m.in. samodzielnie opracować studium uwarunkowań oraz kierunki zagospodarowania przestrzennego gminy.

Ile zarabia urbanista?
Zarobki urbanisty nie powalają niestety na kolana – początkujący planista może bowiem liczyć na pensję miesięczną w wysokości 1500 zł. Zarobki są jednak ściśle uzależnione od poziomu doświadczenia i wiedzy oraz firmy/instytucji, w której się pracuje. Najlepsze zarobki osiągają pracownicy renomowanych firm w dużych miastach - około 3-4 tys. zł. Urbaniści zatrudnieni w instytucjach publicznych często otrzymują znacznie niższe zarobki bez względu na poziom kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->