Site logo

Zawód: Konserwator zabytków

Ratowanie zabytków i pamiątek przeszłości to pasjonujące zajęcie, wymarzone dla pasjonatów historii. Wymaga dużej wiedzy i sporych umiejętności praktycznych, ale to zawód ceniony zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kim jest konserwator zabytków?

To osoba, której głównym zadaniem jest dbanie o zabytki, zapobieganie ich niszczeniu oraz usuwanie przyczyn i skutków powstałych na przestrzeni lat uszkodzeń. Mianem konserwatora zabytków najczęściej określa się specjalistę zatrudnionego w wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków.

Jak zostać konserwatorem?

Odpowiedź na powyższe pytanie należy podzielić na dwie części:
a) kwestie nieformalne: konserwator musi posiadać odpowiednie zdolności manualne oraz rozległą wiedzę z zakresu historii oraz chemii.
b) kwestie formalne: aby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane, badania konserwatorskie, architektoniczne lub archeologiczne należy posiadać tytuł zawodowy magistra uzyskany w ramach studiów na kierunku „Konserwacja i restauracja dzieł sztuki” lub na specjalności w zakresie konserwacji zabytków. Konieczne jest również zaliczenie obowiązkowej 12-miesięcznej praktyki zawodowej, której przedmiotem była konserwacja lub badanie zabytków, które zostały wpisane do rejestru zabytków.

Wybrane przedmioty, z którymi spotkasz się w trakcie studiów na kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki:

  • teoria i techniki konserwatorskie,
  • dokumentacja architektoniczno-konserwatorska,
  • konserwacja obiektów architektonicznych,
  • naprawa i wzmacnianie obiektów budowlanych,
  • profilaktyka konserwatorska,
  • rewaloryzacja zespołów urbanistycznych.

Wybrane specjalności w zawodzie konserwatora:

  • konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej,
  • konserwacja i restauracja papieru i skóry,
  • konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych,
  • konserwacja i ochrona zabytków.

Gdzie pracuje i ile zarabia konserwator zabytków?

Absolwent kierunku „Konserwacja i restauracja dzieł sztuki” może podjąć pracę w biurze wojewódzkiego konserwatora zabytków, muzeach, domach aukcyjnych, instytucjach kultury lub założyć własną pracownię konserwatorską. Czekają na niego również oferty związane z wykonywaniem ekspertyz autentyczności dzieł sztuki oraz szerokie możliwości zatrudnienia w urzędach administracji państwowej, których profil działalności opiera się na ochronie dóbr kultury.

Poziom zarobków konserwatorów uzależniony jest od posiadanej wiedzy, doświadczenia i charakteru wykonywanej pracy. Konserwatorzy zabytków zatrudnieni w jednostkach administracji państwowej mogą liczyć na zarobki rzędu 2500 – 3500 zł miesięcznie. Wybitni eksperci zatrudnieni przez prywatne filmy lub duże międzynarodowe instytucje kultury zarabiają znacznie więcej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Pracownik socjalny

Chcesz w życiu robić coś pożytecznego, jesteś otwartą, śmiałą, energiczną osobą, która lubi nowe sytuacje, szanuje cudzą godność, ma dobre podejście do ludzi i nie

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję