Praca geodety jest niezbędna przy wytyczaniu planu każdej budowy, autostrady, do dokonywania pomiarów pod wszelkie instalacje biegnące pod ziemią. To zdecydowanie jeden z tych zawodów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia, ale czy słusznie?

Czym zajmują się geodeci?


Gdy już zdobędziesz wszystkie, wymagane uprawnienia do wykonywania zawodu geodety, o których opowiemy za moment, będziesz odpowiedzialny za planowanie i miernictwo inwestycji budowlanych w ich początkowym stadium realizacji, pomiary wysokościowo-sytuacyjne oraz pomiary podstawowe wymagane przy urządzaniu terenów leśnych i rolnych. Nie ominie Cię także dokonywanie podziałów nieruchomości i sporządzanie dokumentacji geodezyjnej.


Jak zostać geodetą?


Jeśli planujesz zostać w przyszłości geodetą, to swoją przygodę musisz rozpocząć od ukończenia studiów na kierunku GEODEZJA I KARTOGRAFIA. Nie licz jednak na to, że będzie to proste, gdyż kierunek ten jest niezwykle popularny wśród kandydatów, więc konkurencja będzie naprawdę spora. Po ukończeniu studiów I stopnia otrzymasz tytuł zawodowy inżyniera, a po ukończeniu studiów II stopnia będziesz już mógł posługiwać się tytułem magistra inżyniera.

W trakcie studiów zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu:


  • geodezji inżynieryjnej,

  • geodezyjnych pomiarów szczegółowych,

  • kartografii,

  • fotogrametrii i teledetekcji,

  • gospodarowania nieruchomościami,

  • systemów informacji przestrzennej,

  • zaawansowanych metod opracowywania obserwacji,

  • cyfrowego przetwarzania obrazu.Samo ukończenie studiów nie czyni Cię jednak geodetą. Do samodzielnego wykonywania zawodu będziesz potrzebował stosownych uprawnień, które nabywasz po pozytywnym zaliczeniu egzaminu organizowanego przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Egzamin składa się z dwóch części:


  • ogólna - zawierająca 60 pytań testowych,

  • szczegółowa - zawierająca 3 pytania o charakterze opisowym.Przed przystąpieniem do egzaminu należy zadbać o skompletowanie wymaganych dokumentów: zaświadczenia o niekaralności, opisu odbytej praktyki zawodowej oraz „portfolio”, czyli wykaz przeprowadzonych dotychczas prac. Koszt przystąpienia do egzaminu to 500 zł.


Gdzie pracuje i ile zarabia geodeta?


Trudno co prawda wymienić wszystkie miejsca, w których geodeta może znaleźć zatrudnienie, ale spróbujemy to zrobić: przedsiębiorstwa z branży budowlanej, górniczej i geodezyjnej, jednostkach administracji samorządowej oraz państwowej oraz w wydawnictwach kartograficznych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by założyć własną firmę geodezyjną.

Praktykant geodeta może liczyć na miesięczne zarobki w wysokości 2000 zł. Zdecydowanie więcej zarabiają jednak geodeci posiadający uprawnienia zawodowe oraz stosowne doświadczenie – ich zarobki kształtują się na poziomie od 5 do nawet 12 tys. zł miesięcznie.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->