"Cyferki, wszędzie cyferki!" - jeśli w matematycznym świecie czujecie się doskonale, a rzędy cyferek na ekranie monitora nie przyprawiają Was o silny ból głowy, to nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko przeczytać wszystkie, poniższe informacje na temat pracy Analityka finansowego.

Każdy, nawet najmniejszy, obrót pieniędzmi w obrębie firmy nie ujdzie uwadze specjalisty zatrudnionego na tym stanowisku – czuwa on bowiem zarówno nad sporządzaniem analiz z tego, co już miało miejsce, jak i z zakresu prognozowania i planowania długofalowego i krótkookresowego.

Jak zostać analitykiem finansowym?
Najprostsza droga do kariery w tym zawodzie wiedzie przez uniwersyteckie sale wykładowe, laboratoria, itp. Najbardziej odpowiednim kierunkiem jest oczywiście ekonomia lub finanse i rachunkowość – wiele uczelni prowadzi ponadto ciekawe specjalności, których program jest doskonale dopasowany do wymogów współczesnego rynku pracy i branży finansowo-analitycznej.

Mamy nadzieję, że matematyka w liceum nie sprawiała Ci najmniejszych problemów? Czeka Cię bowiem mnóstwo przygód z rachunkowością finansową i zarządczą oraz zasadami controllingu. Przyłóż się dobrze do tych przedmiotów, gdyż wiedza i umiejętności, które z nich wyniesiesz, będą podstawą w Twojej przyszłej karierze zawodowej. Nie radzimy również marginalizować zajęć z języka angielskiego, gdyż 99% pracodawców wymaga od kandydatów na stanowisko analityka finansowego znajomości języka na poziomie minimum C1.

Certyfikaty
Certyfikaty w analityce finansowej są niezwykle istotne zarówno dla samych pracowników, jak i dla pracodawców. Pierwszym pozwalają na ciągły rozwój kompetencji i zdobywanie unikalnych i cenionych umiejętności, a drugim na zatrudnianie doskonale przygotowanych i wyedukowanych specjalistów, którzy legitymują się międzynarodowymi certyfikatami z zakresu zarządzania finansami. Do najpopularniejszych zalicza się:


  • ACCA (zarządzanie przedsiębiorstwem),

  • CFA (sektor usług finansowych),

  • CIA (audyt wewnętrzny).Czym zajmuje się w pracy analityk finasowy?
Wiecie już doskonale, że na brak zajęć analityk finansowy na pewno nie może narzekać, prawda? Możemy wymienić po przecinku kilkadziesiąt potencjalnych zadań, które analityk może realizować w swoim dniu pracy, ale czy ma to sens? Niestety nie, więc postanowiliśmy posłużyć się pierwszym ogłoszeniem rekrutacyjnym „z brzegu” i sprawdzić, czego oczekują od swoich pracowników współcześni pracodawcy.

Standardowy zakres obowiązków na stanowisku Analityka finansowego:


  • sporządzanie analiz i raportów finansowych,

  • analiza ryzyka ekonomicznego przedsięwzięć,

  • tworzenie prognoz ekonomicznych i ich weryfikacja,

  • tworzenie arkuszy analitycznych,

  • sporządzanie terminowych raportów z dokonanych analiz,

  • udział w przygotowywaniu długo- i krótkoterminowych strategii finansowych,

  • ocena od strony finansowej projektów inwestycyjnych.Gdzie szukać pracy? Sporo wakatów znajdziemy w bankach i instytucjach z sektora finansowego, dużych przedsiębiorstwach o profilu produkyjnym i handlowym, międzynarodowych korporacjach, firmach konsultingowych oraz w administracji państwowej.

Ile zarabia analityk finansowy?
Wysokość wynagrodzenia analityka finansowego uzależniona jest od posiadanego doświadczenia zawodowego, zdobytych certyfikatów oraz wielkości i profilu firmy. Analitycy finansowi zatrudnieni w korporacjach oraz dużych przedsiębiorstwach mogą liczyć na zarobki rzędu 6500 - 9500 zł miesięcznie. Średnie wynagrodzenie wynosi natomiast od 2000 do 3500 zł netto miesięcznie.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->