Site logo

Zawód: Analityk finansowy

“Cyferki, wszędzie cyferki!” – jeśli w matematycznym świecie czujecie się doskonale, a rzędy cyferek na ekranie monitora nie przyprawiają Was o silny ból głowy, to nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko przeczytać wszystkie, poniższe informacje na temat pracy analityka finansowego.

Czym zajmuje się w pracy analityk finansowy?

Każdy, nawet najmniejszy, obrót pieniędzmi (gotówką i w formie niematerialnej) w obrębie firmy albo instytucji nie ujdzie uwadze specjalisty zatrudnionego na tym stanowisku. Czuwa on bowiem zarówno nad sporządzaniem analiz z tego, co już miało miejsce, jak i z zakresu prognozowania i planowania długofalowego i krótkookresowego. Efektem są tabelki, wykresy, raporty z wnioskami i rekomendacjami pokazujące różnego rodzaju dane ekonomiczne, ich prognozy, stan i tendencje. No dobrze, ale co tak naprawdę można analizować w finansach?

Analiza finansowa firm

Głównym obszaru działalności są dane, a narzędziem specjalistyczne oprogramowanie zbierające dane z różnych obszarów funkcjonowania danej organizacji biznesowej. Programy finansowo-księgowe, systemy CRM (zarządzania sprzedażą), systemy ERP (zarządzania firmą). Dane o wynikach sprzedaży, Te dane finansowe wytwarzane są niemal w każdej chwili. Albo są zbierane automatycznie, albo wprowadzane przez pracowników ręcznie. Im większa firma – tym danych jest więcej. Są jak puls firmy. Czy firma jest zdrowa, czy może pojawiają się niepokojące tendencje. Analityk finansowy zajmuje się właśnie tym pulsem. Jakie powinny być wyniki finansowe? Czyli planowanie. Czy dane są zgodne z oczekiwaniami? Czyli controlling. Komu one są potrzebne do podejmowania decyzji biznesowych. Czyli zarządzanie.

Analiza makroekonomiczna

W skali makro dane finansowe to puls całych sektorów gospodarki, państw, organizacji międzynarodowych. Analizy finansowe stanu zadłużenia państwa, deficycie, emisji pieniądza. Analizy finansowe wpływów podatkowych, ich przewidywanie i modyfikacje. Tendencje rynkowe – podaz i popyt, recesja albo wzrost gospodarczy. Globalizacja i rynki lokalne. Analityk finansowy jest w stanie podobne dane zebrać, przeanalizować i opublikować na potrzeby swojej organizacji, instytucji albo zleceniodawcy.

Przejrzystość finansowa (łapówki, pranie pieniędzy)

W ofertach pracy pojawiają się oferty pracy związane z obszarami monitorowania finansów zgodnie z wymogami prawa i etyki. Głównei w związku z procederem ukrywania dochodów (prania pieniędzy) oraz lapówkami dla kontrahentów. Analityk finansowy zajmuje się wtedy monitorowaniem przepływów finansowych, transakcji m.in. pod względem zgodności z zasadami i AML (Anti-Money Laundering) i procedurami KYC (Know Your Customer), weryfikacji wiarygodności klientów.

Standardowy zakres obowiązków

Podejrzewacie, że na brak zajęć analityk finansowy nie może narzekać. To prawda. Możemy wymienić po przecinku kilkadziesiąt potencjalnych zadań, które analityk może realizować w swoim dniu pracy, ale czy ma to sens? Niestety nie, więc postanowiliśmy posłużyć się pierwszym ogłoszeniem rekrutacyjnym „z brzegu” i sprawdzić, czego oczekują od swoich pracowników współcześni pracodawcy.

  • sporządzanie analiz i raportów finansowych,
  • analiza ryzyka ekonomicznego przedsięwzięć,
  • tworzenie prognoz ekonomicznych i ich weryfikacja,
  • tworzenie arkuszy analitycznych,
  • sporządzanie terminowych raportów z dokonanych analiz,
  • udział w przygotowywaniu długo- i krótkoterminowych strategii finansowych,
  • ocena od strony finansowej projektów inwestycyjnych.

Gdzie szukać pracy?

Standardowe miejsce pracy to działy finansów, ekonomii, controllingu, rachunkowości zarządczej firm i instytucji. Sporo wakatów znajdziemy w bankach i instytucjach z sektora finansowego, dużych przedsiębiorstwach o profilu produkcyjnym i handlowym, międzynarodowych korporacjach, firmach konsultingowych oraz w administracji państwowej.

Ścieżki kariery

Zaraz po studiach można liczyć na staż i praktykę w działach ekonomicznych, finansowych, controllingu, księgowości oraz stanowiska juniorskie – młodszy specjalista ds. analiz finansowych, ds. sprawozdawczości finansowej. Po nabraniu doświadczenia można awansować na stanowiska samodzielnego specjalisty, konsultanta, starszego specjalisty. Stanowiska menadżerskie dla analityków finansowych związane są z kierowaniem działami finansowymi, stanowiskiem dyrektora finansowego, członka zarządu ds. ekonomicznych.

Kariera międzynarodowa

W ofertach zatrudnienia związanych z analizą finansową często pojawiają się anglojęzyczne nazwy stanowisk. Związane jest to z globalizacją usług finansowych oraz możliwością kariery analityka finansowego w międzynarodowych korporacjach. Specjalista ds. analizy finansowej, płynności finansów, controllingu, planowania, prognoz ekonomicznych może szukać ofert pracy z takimi nazwami stanowisk, jak:

  • Financial Analyst,
  • Controlling Specialist,
  • Financial Accounting, Infrastructure & Reporting – Change Control – Analyst,
  • Spread Product Controller,
  • FP&A Supervisor,
  • Business Analyst – AML Transaction Monitoring,
  • Controlling & Planning Specialist,
  • Liquidity Analyst,
  • Accounting Analyst,
  • Research, Information Services Coordinator,
  • Global Bid & Price Analyst,
  • Transfer Agency KYC Senior Specialist,
  • CFO & Enterprise Value – Finance & Performance Analytics Consultant,
  • Planning and Forecasting Senior Finance Analyst.

Ile zarabia analityk finansowy?

Wysokość wynagrodzenia analityka finansowego uzależniona jest od posiadanego doświadczenia zawodowego, zdobytych certyfikatów oraz wielkości i profilu firmy. Analitycy finansowi zatrudnieni w korporacjach oraz dużych przedsiębiorstwach mogą liczyć na zarobki rzędu 6500 – 9500 zł miesięcznie. Średnie wynagrodzenie wynosi natomiast od 2000 do 3500 zł netto miesięcznie.

Jak zostać analitykiem finansowym?

Najprostsza droga do kariery w tym zawodzie wiedzie przez uniwersyteckie sale wykładowe, laboratoria, itp. Wiele uczelni prowadzi programy studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych, których program jest doskonale dopasowany do wymogów współczesnego rynku pracy i branży finansowo-analitycznej. Do pracy analityka finansowego przygotowują głównie uniwersytety i akademie ekonomiczne oraz prywatne i publiczne szkoły wyższe nastawione na kształcenie dla potrzeb biznesu.

Kompetencje analityka finansowego

Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierzemy – królową analizy finansowej jest matematyka. Mamy nadzieję, że w liceum nie sprawiała Ci najmniejszych. Czeka Cię bowiem mnóstwo przygód z wykorzystaniem myślenia matematycznego i zasad matematyki. Stosowane są w rachunkowości finansowej i zarządcze, zasadach controllingu. Tak w finansach zawsze cyferki po jednej stronie równania (przychody) muszą zgadzać się z tymi po drugiej stronie (rozchody). Podczas przedmiotów przyłóż się dobrze do przedmiotów wykorzystujących matematykę, gdyż wiedza i umiejętności, które z nich wyniesiesz, będą podstawą w Twojej przyszłej karierze zawodowej. Nie radzimy również marginalizować zajęć z języka angielskiego, gdyż 99% pracodawców wymaga od kandydatów na stanowisko analityka finansowego znajomości języka na poziomie minimum C1. No i kompetencje IT. Nie tylko klasyczne tabelki excella, ale i znajomość specjalistycznych programów wspierających analityków finansowych.

Kierunek ekonomia

Studia ekonomiczne to bardzo szeroka dziedzina studiowania. Studenci zajmują się przede wszystkim badaniem zjawisk makroekonomicznych i mikroekonomicznych. A analiza finansowa jest świetnym narzędziem wykorzystywanych w obu tych obszarach. Analityk finansowy po kierunku ekonomia to przede wszystkim osoba zajmująca się trendami, zjawiskami, tendencjami ekonomicznymi na podstawie danych finansowych przedsiębiorstw, krajów, zjawisk globalnych.

Kierunek finanse i rachunkowość

Studia z finansów i rachunkowości (FiR) skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu analiz finansowych z poziomu firmy i instytucji. Zarówno z poziomu kształtowania polityki finansowej, jak i kontroli sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Analityk finansowy po finansach i rachunkowości to specjalista od praktycznego zbierania, przetwarzania i analizowania danych oraz sprawozdawczości i controllingu.

Kierunek zarządzanie

Zarządzanie to inaczej studia menadżerskie. To przede wszystkim uczenie się zarządzania działalnością firm i instytucji w różnych obszarach. Także w sferze finansów. Analiza finansowa jest tutaj narzędziem do podejmowania decyzji gospodarczych, analizowania efektywności działań, płynności oraz zyskowności. Analityk finansowy po zarządzaniu jest sprofilowany przede wszystkim jako menadżer zarządzający procesami i organizacjami w procesach ekonomicznych.

Studia analityka gospodarcza

Kierunki związane z analityką gospodarczą to przede wszystkim analiza finansowa w kali makro. Absolwent tych studiów to analityk finansowy zajmujący się finansami całych branż, instytucji samorządowych i państwowych, organizacji międzynarodowych.

Informatyka i ekonometria

Informatyka i ekonometria to kierunek wykorzystujący narzędzia matematyki, statystyki oraz informatyki do badania ilościowych związków zachodzących między zjawiskami i zmiennymi ekonomicznymi. Analityk finansowy po tym kierunku będzie potrafił łączyć analizy finansowe z zaawansowanymi rozwiązaniami informatycznymi.

Studia z Big data i Data science

Modelowanie matematyczne i analiza danych oraz inne studia związane z Big Data i Data Science – przetwarzaniem olbrzymich ilości danych, analizą i wnioskowaniem sprawdza się także w analizie finansowej. Osoba z takim wykształceniem świetnie sprawdzi się jako analityk finansowy np. w wielkich korporacjach, przy usługach bankowych, ubezpieczeniowych. Także w instytucjach rynku kapitałowego.

Podyplomowa analiza finansowa

Studia podyplomowe kształcące analityków finansowych to studia dla absolwentów studiów ekonomicznych i biznesowych – takich jak księgowość, finanse i rachunkowość, zarządzanie, controlling. To dobra ścieżka rozwoju również dla niektórych absolwentów studiów ścisłych i przyrodniczych, takich jak matematyka, fizyka. Także dla absolwentów studiów informatycznych, którzy chcą specjalizować się w procesami IT wykorzystywanymi w analizach ekonomicznych i finansowych.

Studia ekonomia i biznes

Myślisz o kierunkach przygotowujących do pracy w ekonomii, finansach, bankowości, biznesie?

Szkolenia, egzaminy, certyfikaty

Certyfikaty w analityce finansowej są niezwykle istotne zarówno dla samych pracowników, jak i dla pracodawców. Pierwszym pozwalają na ciągły rozwój kompetencji i zdobywanie unikalnych i cenionych umiejętności, a drugim na zatrudnianie doskonale przygotowanych i wyedukowanych specjalistów, którzy legitymują się międzynarodowymi certyfikatami z zakresu zarządzania finansami.

ACCA

Certyfikat związany z finansami i rachunkowością, wydawany przez Association of Chartered Certified Accountants, po zdaniu odpowiedniego poziomu ezzaminów. ACCA to międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. 

CFA

Chartered Financial Analyst to jeden z najbardziej prestiżowych i globalnych tytułów zawodowych przyznawanych w branży finansowej. Tytuł nadawany jest przez amerykański CFA Institute i związany jest z analizą finansową.

CIA

Certified Internal Auditor to certyfikat związany z audytem wewnętrznym Wydawany jest przez The Institute of Internal Auditors (w skrócie IIA/IIA Global)

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Bloger

Ich zdjęcia są na pierwszych stronach gazet, a niektórzy dorobili się statusu celebrytów. Blogerzy, żywy dowód na to, że ciekawym i systematycznym pisaniem da się

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję