Site logo

Zawód: Spedytor

Wysokie zarobki, prestiż i praca pełna wyzwań, a z drugiej strony ciągła walka z czasem – bo opóźnienia, awarie urządzeń do uiszczania opłat drogowych czy zepsute samochody to standardowe problemy w codziennej pracy spedytora. To jeden z tych zawodów, w których trzeba sprawdzić się w praktyce, by móc stwierdzić z całą pewnością, że się do niego nadajemy.

Kim jest spedytor?

Spedytor to osoba, która zajmuje się organizowaniem przemieszczania towarów oraz czynnościami z tym związanymi (przeładunek, przewóz, składowanie, pakowanie, ubezpieczenie, dystrybucja i inne), jego zadaniem jest minimalizacja całkowitych kosztów związanych z procesem spedycyjnym.

Spedytor powinien umieć łączyć skuteczność działania z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi – zdolności negocjacyjne, umiejętność zdefiniowania i sprecyzowania potrzeb klienta, zaufanie przewoźników – wszystko to składać się będzie na liczbę zrealizowanych zleceń.

Specyfika pracy spedytora

Spedytorzy zazwyczaj nie ograniczają czasu poświęcanego na obowiązki tylko do ośmiu godzin spędzanych w biurze, bo z wieloma kierowcami i zleceniodawcami muszą być w kontakcie cały czas. Gdy stanie się coś nieoczekiwanego do nich należy opanowanie sytuacji, nawet gdy godziny ich pracy dawno minęły.

Dobry spedytor charakteryzuje się zorganizowaniem, komunikatywnością, doskonałą organizacją pracy własnej, dokładnością, posiada także zdolności analityczne. Umiejętność pracy pod presją czasu, podejmowania szybkich i odpowiedzialnych decyzji, szeroko pojęte zdolności analityczne, odporność na stres – to cechy, których spedytorowi zabraknąć nie może. 

Jak zostać spedytorem?

Przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze spedytora nie stawia się zwykle sztywnych wymogów związanych z wykształceniem – często wystarczające okazuje się posiadanie matury, ewentualnie wzbogacone o dodatkowe kursy lub szkolenia. Pracodawcy preferują jednak kandydatów, którzy ukończyli studia na kierunku związanym z LOGISTYKĄ I TRANSPORTEM, a także biegłą znajomością co najmniej jednego języka obcego.

Wymagana jest także znajomość podstawowych zagadnień prawa transportowego, umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych.

Gdzie pracuje i ile zarabia spedytor?

Spedytorów poszukują przede wszystkim firmy (w zakresie zarówno spedycji krajowej, jak i międzynarodowej) z branży przemysłowej, budowlanej, handlowej i usługowej oraz informatycznej i telekomunikacyjnej. 

Miesięczne wynagrodzenie spedytora wynosi średnio ok. 3200 zł. Zdarza się, że podstawę pensji stanowi najniższa krajowa, a jej reszta uzależniona jest od prowizji od udanych zleceń (nawet do 30 procent) oraz od premii motywacyjnych, które wypłacone są dopiero, gdy cała transakcja zostanie już sfinalizowana. 

Większe zarobki są w mniejszych firmach zatrudniających do kilkudziesięciu osób. Mniej zarabia się w większych, najczęściej też międzynarodowych, co wynika właśnie z tego, że w małych biurach spedycyjnych można także liczyć na prowizje od zleceń, o których można zapomnieć w logistycznych korporacjach.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

“Czerwona Róża” po raz 35.

Już po raz 35. najlepsi studenci i najlepsze koła naukowe z trójmiejskich uczelni będą się ubiegać o nagrodę “Czerwonej Róży” – prestiżowe wyróżnienie pomorskiego środowiska

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję