Site logo

Zawód: Tłumacz

Twoją pasją są języki obce? Poznawanie fachowej terminologii jest dla Ciebie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem? Spędzeniu kilku lub nawet kilkunastu godzin nad tłumaczeniem dokumentów to mile spędzony czas? W takim razie, kariera w zawodzie tłumacza będzie świetną decyzją!

Jak zostać tłumaczem?

Ścieżka edukacyjna przyszłego tłumacza zaczyna się bardzo wcześnie – najczęściej jeszcze w szkole podstawowej lub gimnazjalnej. Wtedy dokonujemy z reguły wyboru języka, którego arkana chcemy doskonalić przez resztę naszego życia. Naturalnym wyborem po zdaniu matury jest zatem kierunek filologiczny, który pozwoli nam na dogłębne poznanie języka, kultury i historii regionu oraz literatury. W trakcie studiów I lub II stopnia zdobędziemy przekrojową wiedzę, która pozwoli nam na efektywną pracę w zawodzie tłumacza.

Specjalistyczne umiejętności translatorskie można ponadto rozwijać na studiach podyplomowych, np. z zakresu tłumaczeń biznesowych.

Jednym z wyjątków w branży są tłumacze przysięgli, którzy są zobowiązani do zaliczenia specjalnego egzaminu oraz przedstawienia zaświadczenia o niekaralności.

Jak wygląda codzienna praca tłumacza?

Twoje codzienne obowiązki są ściśle uzależnione od wybranej specjalizacji. Zazwyczaj będziesz jednak odpowiedzialny za przekład dokumentów z języka X na język Y. Codziennością jest także tłumaczenie specjalistyczne, np. treści serwisów internetowych czy dokumentacji technicznych – do czego niezbędna jest oczywiście znajomość branżowego słownictwa.

Praca tłumacza jest raczej spokojna i na pewno nie będziesz w niej zbyt często narzekać na nadmiar stresu. Nie oznacza to jednak, że czeka Cię sielanka i święty spokój! Wystarczy, że projekt X będzie musiał zostać przygotowany na wczoraj lub najlepiej na przedwczoraj. Wtedy zaczyna się robić nerwowo…

Najważniejsza cecha tłumacza? Koncetracja i otwarty umysł.

Specjalizacji tłumaczy jest tyle, ile dziedzin, w których wykorzystywana jest ich praca. Oto kilka przykładów

  • Tłumacz przysięgły;
  • Tłumacz konferencyjny;
  • Tłumacz kabinowy;
  • Tłumacz sądowy;
  • Tłumacz ekonomiczny;
  • Tłumacz wojskowy;
  • Tłumacz literacki Tłumacz symultaniczny;
  • Tłumacz freelancer;
  • Tłumacz konsekutywny.

Ile zarabia tłumacz?

Średnie zarobki w branży translatorskiej wynoszą od 3 do 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Na znacznie wyższe pensje mogą liczyć jednak tłumacze bardziej “egzotycznych języków”, np. chińskiego czy arabskiego. Niezwykle poszukiwani na rynku pracy są również specjaliści znający języki skandynawskie. Wysokość wynagrodzenia jest zatem uzależniona ściśle od specjalizacji, branży i i znajomości konkretnego języka obcego.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Kontroler jakości

Głównym zadaniem kontrolera jakości (określanego również mianem specjalisty ds. jakości) jest sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad jakością wszystkich lub wybranego etapu wchodzącego w skład procesu produkcji.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję