Site logo

Zawód: Informatyk

Dzisiaj już stosunkowo rzadko używa się pojęcia “Informatyk”, gdyż zostało ono zastąpione konkretnymi specjalnościami, które występują w branży informatycznej, np. programista, administrator sieci, webdeveloper, specjalista ds. zabezpieczeń, etc. Każde z nich charakteryzuje się odmiennym zakres obowiązków, niezbędnych umiejętności i zarobkami. Czy jednak tradycyjni informatycy na dobre już zniknęli z rynku pracy? Kim naprawdę są i gdzie się ukryli?

Kim jest informatyk?

Pierwsi informatycy pojawili się na terenach starożytnej Grecji… Ok, tylko żartowałem, ale są pewne przesłanki, które pozwalają sądzić, że już w zamierzchłych czasach korzystano z komputerów. Dowodów wszak nie brakuje….

Prawdą jednak jest, że branża informatyczna rozwija się bardzo dynamicznie, a specjaliści w niej zatrudnieni nie narzekają zarówno na brak pracy, jak i niskie zarobki. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy – informatycy muszą stale dbać o pogłębianie posiadanej wiedzy i zdobywanie całkowicie nowej.

Gdzie się w takim razie podziali zwykli informatycy? Spotkamy ich w serwisach komputerowych, gdzie odpowiedzialni są za naprawę sprzętu komputerowego, urzędach państwowych i innych instytucjach, w których nadal nie ma potrzeby zatrudniania kilku specjalistów z różnych obszarów informatyki. To oczywiście duże uproszczenie, gdyż informatyków lub specjalistów ds. informatyki o różnym zakresie obowiązków spotkamy także w prywatnych przedsiębiorstwach z praktycznie każdego sektora gospodarki.

A teraz mały, humorystyczny przerywnik….
Pewien informatyk poszedł na ryby.
Złapał złotą rybkę, która obiecała spełnić tradycyjnie trzy życzenia.
Informatyk mówi:
– Żeby był pokój na świecie.
– Za trudne.
– No to, aby windows się nie zacinał.
– Ok, to już niech będzie ten pokój na świecie.

Jak zostać informatykiem?

Kilka lat temu wystarczyła ogromna wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności, żeby zacząć karierę w branży IT. Zasadniczo nic się się w tej kwestii nie zmieniło, ale wielu pracodawców (szczególnie największe firmy) co raz częściej wymagają wyższego wykształcenia od kandydatów na wybrane stanowiska.

Ukończenie studiów I lub II stopnia na kierunku Informatyka lub pokrewnym jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą poznać IT od podstaw i następnie rozwijać się w konkretnej specjalności, np. programowaniu, sieciach, bazach danych, itd. W zależności od profilu uczelni i poziomu nauka trwa od 2 do 5 lat.

Zarobki informatyka

Nie da sie ich jednoznacznie określić – wszystko zależy od specjalności, zajmowanego stanowiska, wielkości firmy, itd. Zmiennych jest tak dużo, że nawet podanie widełek płacowych jest nierealne. Przyjmijmy jednak, że nawet informatyk w urzędzie potrafi zarobić około 2500/3000 zł netto miesięcznie, a programista z kilkuletnim stażem może liczyć na zarobki rzędu 8000/10000 zł netto miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Pedagog

Większość społeczeństwa utożsamia pedagoga wyłącznie z pracą za niewielkie pieniądze w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimazjalnych. Ci specjaliści znajdują jednak zatrudnienie także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych,

Czytaj więcej »

Zawód: Górnik

Zawód górnika jest specyficzną profesją. By go wykonywać należy posiadać ściśle określone predyspozycje, a także przestrzegać zasad obowiązujących w kopalni. Osoby zainteresowane pracą w tym

Czytaj więcej »

Zawód: Specjalista ds. sprzedaży

Aktywna sprzedaż produktów lub usług, znajdujących się w ofercie handlowej danej firmy, to główne zadanie każdego specjalisty ds. sprzedaży. Jego działania ukierunkowane są zarówno na

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję