Dzisiaj już stosunkowo rzadko używa się pojęcia "Informatyk” - zostało ono bowiem zastąpione konkretnymi specjalnościami, które występują w branży informatycznej, np. programista, administrator sieci, webdeveloper, specjalista ds. zabezpieczeń, etc. Każde z nich charakteryzuje się odmiennym zakres obowiązków, niezbędnych umiejętności i zarobkami. Czy jednak tradycyjni informatycy na dobre już zniknęli z rynku pracy? Kim naprawdę są i gdzie się ukryli?


Kim jest informatyk?


Pierwsi informatycy pojawili się na terenach starożytnej Grecji... Ok, tylko żartowałem, ale są pewne przesłanki, które pozwalają sądzić, że już w zamierzchłych czasach korzystano z komputerów. Dowodów wszak nie brakuje....
Informatyk w starożytności

Prawdą jednak jest, że branża informatyczna rozwija się bardzo dynamicznie, a specjaliści w niej zatrudnieni nie narzekają zarówno na brak pracy, jak i niskie zarobki. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy – informatycy muszą stale dbać o pogłębianie posiadanej wiedzy i zdobywanie całkowicie nowej.

Gdzie się w takim razie podziali zwykli informatycy? Spotkamy ich w serwisach komputerowych, gdzie odpowiedzialni są za naprawę sprzętu komputerowego, urzędach państwowych i innych instytucjach, w których nadal nie ma potrzeby zatrudniania kilku specjalistów z różnych obszarów informatyki. To oczywiście duże uproszczenie, gdyż informatyków lub specjalistów ds. informatyki o różnym zakresie obowiązków spotkamy także w prywatnych przedsiębiorstwach z praktycznie każdego sektora gospodarki.

A teraz mały, humorystyczny przerywnik....
Pewien informatyk poszedł na ryby.
Złapał złotą rybkę, która obiecała spełnić tradycyjnie trzy życzenia.
Informatyk mówi:
- Żeby był pokój na świecie.
- Za trudne.
- No to, aby windows się nie zacinał.
- Ok, to już niech będzie ten pokój na świecie.


Jak zostać informatykiem?


Kilka lat temu wystarczyła ogromna wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności, żeby zacząć karierę w branży IT. Zasadniczo nic się się w tej kwestii nie zmieniło, ale wielu pracodawców (szczególnie największe firmy) co raz częściej wymagają wyższego wykształcenia od kandydatów na wybrane stanowiska.

Ukończenie studiów I lub II stopnia na kierunku Informatyka lub pokrewnym jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą poznać IT od podstaw i następnie rozwijać się w konkretnej specjalności, np. programowaniu, sieciach, bazach danych, itd. W zależności od profilu uczelni i poziomu nauka trwa od 2 do 5 lat.


Zarobki informatyka


Nie da sie ich jednoznacznie określić – wszystko zależy od specjalności, zajmowanego stanowiska, wielkości firmy, itd. Zmiennych jest tak dużo, że nawet podanie widełek płacowych jest nierealne. Przyjmijmy jednak, że nawet informatyk w urzędzie potrafi zarobić około 2500/3000 zł netto miesięcznie, a programista z kilkuletnim stażem może liczyć na zarobki rzędu 8000/10000 zł netto miesięcznie.
 

Test kompetencjiPrzed przystąpieniem do testu, prosimy o wypełnienie poniższych pól:
  Oświadczam, że zapoznałem(am) się i akceptuję treść Regulaminu.

Wypełnione? W takim razie, życzymy powodzenia!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->