Marzysz o badaniu otaczającego Cię świata i o próbie udoskonalenia go? Nie chcesz ograniczać się do jednej wąskiej ścieżki specjalizacji? W takim razie, kariera w branży biotechnologicznej czeka właśnie na Ciebie!

Czym jest biotechnologia?
Słowem wstępu – biotechnologia jest niezwykle szeroką dyscypliną naukową. Zaliczyć można do bowiem do niej: ingerowanie w materiał genetyczny oraz syntezę i modyfikację nowych i już istniejących substancji, wykorzystanie mikroorganizmów w procesie opracowywania i produkcji leków, żywności, itd. Wszystko to jednak sprowadza się do tego, że biotechnologia wywiera istotny wpływ na jakość naszego życia.

Jak zostać biotechnologiem?
Skoro już wiesz, czym będziesz się zajmować w pracy, to zapewne nie zdziwi Cię informacja, że najpierw wypada zdobyć gruntowną wiedzę, prawda? Do podjęcia pracy w tej branży niezbędne jest ukończenie studiów na kierunku Biotechnologia, które znaleźć można w ofercie edukacyjnej zarówno uniwerystetów, uczelni o profilu przyrodniczym oraz technicznym. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego kierunku studiów oraz wybrane przedmioty, które realizowane będą w trakcie kilkuletnich studiów.

Praca, czyli robić po studiach?
Absolwenci biotechnologii nie narzekają na brak ofert pracy. Niestety, sytuacja ta dotyczy głównie państw Europy zachodniej oraz USA, gdyż na terenie Polski nadal trudno znaleźć perspektywiczną pracę w tym zawodzie. Zarobki zaczynają się od 3 tys. dol miesięcznie...

Przyjmijmy jednak, że ta trudna sztuka sie nam udała (lub przeprowadziliśmy się na zachód) i zostaliśmy oficjalnie biotechnologiem. Nasz dzień pracy będzie mijał zazwyczaj w laboratorium, gdzie spędzimy długie godziny nad analizą wyników badań, przeprowadzaniem doświadczeń i ich szczegółowym opisywaniem, etc. Wraz z powiększaniem się naszego doświadczenia, będziemy mogli liczyć na co raz ambitniejsze projekty, które mogą mieć istotny wpływ na życie tysięcy ludzi.

Gdzie najlepiej szukać pracy?


  • uczelnie i akademickie placówki naukowe,

  • laboratoria medyczne,

  • instytucje związane z wykorzystaniem zasobów naturalnych,

  • urzędach odpowiedzialnych za ochronę środowiska,

  • w przedsiębiorstwach o profilu biotechnologicznym, spożywczym i farmaceutycznym.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->