Site logo

Zawód: Doradca zawodowy

Obserwowane przez wszystkich zmiany na rynku pracy, bezrobocie, wzrastająca liczba informacji na temat zawodów i ogrom dróg kształcenia wpływają na zwiększenie zainteresowania usługami doradców zawodowych. Z każdym rokiem zawód ten zyskuje na znaczeniu, a korzystać z jego pomocy zaczynają nawet gimnazjaliści – kto wie, czy nie jest to jeden z najpewniejszych zawodów przyszłości.

Czym zajmuje się doradca zawodowy?

Doradca zawodowy realizuje zadania w zakresie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej. Do jego zadań należy udzielanie pomocy młodzieży i osobom dorosłym w wyborze zawodu, kierunku kształcenia (w zakresie wyboru studiów, szkoleń, studiów podyplomowych, kursów itd.), a takze przy zmianie zawodu, wybraniu drugiego kierunku studiów, samozatrudnieniu itd.

Doradca zawodowy, wspólnie z osobą, która zwróciła się do niego o pomoc, dokonuje przeglądu jego wykształcenia, przebytych szkoleń, doświadczenia zawodowego, zainteresowań, umiejętności, cech osobistych, możliwości fizycznych i na tej podstawie udziela porad zawodowych. W swoim działaniu doradca uwzględnia zarówno możliwości psychofizyczne danej osoby, jak i jej sytuację życiową, potrzeby rynku pracy i ofertę systemu edukacyjnego.

Służy pomocą w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych oraz pomaga przygotowywać do rozmów kwalifikacyjnych, przeprowadza testy sprawdzające umiejętności i zdolności zgłaszających się do niego osób. Oprócz tego zajmuje się nawiązywaniem kontaktu z pracodawcą, ukazuje możliwości zaistnienia na rynku pracy, wspiera osoby poszukujące pracy, bezrobotnych, udziela indywidualnych porad zawodowych (przy dokonywaniu wyboru typu szkoły, kierunku kształcenia, przekwalifikowywania się, ponownego zatrudnienia – w przypadku utraty pracy, rozpoczęcia samozatrudnienia), przeprowadza też szkolenia.

Ludzie zgłaszają się do niego w celu lepszego zrozumienia samego siebie, stosunku do wykonywanej pracy, środowiska, w którym pracują, stosunku do zmiany zawodu oraz właściwego wyboru zawodu. To jedna z niewielu osób, która wie, że wypalenie zawodowe to nie porażka czy oznaka słabości, ale dobry i potrzebny sygnał, że pora na zmianę.

Wykształcenie:

Jeszcze kilka lat temu, by móc wykonywać ten zawód, należało starać się o otrzymanie licencji zawodowej, konieczne było też posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, a także wykształcenia wyższego. Obecnie nastąpiły deregulacje, w wyniku których wykształcenie wyższe nie jest koniecznie, lecz czy ktokolwiek dzisiaj wyobraża sobie, że zawód o takim znaczeniu wykonuje osoba, która go nie ma? Raczej nie.

Niezbędny w tym zawodzie jest ciągły rozwój osobisty, który można uzyskać np. poprzez kończenie dodatkowych kursów z prowadzenia zajęć grupowych oraz udział w warsztatach i konferencjach.

Doradca zawodowy powinien posiadać szeroką wiedzę o zawodach, rynku pracy oraz technicznych środkach przekazywania informacji zawodowej. Oprócz tego posiada takie kompetencje jak znajomość przepisów prawnych, umiejętność negocjacji, zna podstawy zawodoznawstwa. Umie skutecznie porozumiewać się z klientem, uważnie słuchać, zachowywać poufność rozmowy, jest osobą energiczną i gotową do działania. Musi być też osobą wiarygodną – musi doskonale orientować się w zjawiskach zachodzących na rynku pracy.

Preferowane wykształcenie: pedagogika, psychologia, socjologia, dialog i doradztwo społeczne. Przykładowe specjalizacje: Doradztwo zawodowe.

Zatrudniani w:

  • Publicznych Służbach Zatrudnienia (PUP, centra informacji i planowania kariery zawodowej – zarówno prywatnych, jak i tych działających przy urzędach pracy, ochotnicze hufce pracy),
  • oświacie (szkoły, poradnie psychologiczno-pedagogiczne) – dodatkowo potrzebne są uprawnienia pedagogiczne,
  • akademickich biurach karier, agencjach zatrudnienia, sektorze pozarządowym, firmach szkoleniowych,
  • instytucjach i placówkach związanych z edukacją i rynkiem pracy, domach dziecka,
  • wojskowych centrach aktywizacji zawodowej,
  • we własnej działalności gospodarczej i przyjmować zlecenia od powyższych podmiotów,

Doradca zawodowy może rozwijać swoje kompetencje w kierunku miękkiego HR (Specjalista ds. Rekrutacji, Specjalista ds. Personalnych).

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: HR-owiec

Co to jest zawód HR-owiec – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży HR-owiec? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję