Site logo

Zawód: Pracownik socjalny

Chcesz w życiu robić coś pożytecznego, jesteś otwartą, śmiałą, energiczną osobą, która lubi nowe sytuacje, szanuje cudzą godność, ma dobre podejście do ludzi i nie chce siedzieć 8 godzin za biurkiem? Zawód pracownika socjalnego może być tym, czego szukasz.

Kim jest pracownik socjalny?

Rola pracownika socjalnego polega na opiece nad potrzebującymi i organizowaniu im pomocy, udzielaniu porad, kierowaniu do właściwych instytucji, współpraca z organizacjami, które odpowiadają za organizowanie pomocy społecznej. Mówiąc krótko: pracownik socjalny niesie pomoc ludziom, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach, nie tylko związanych z problemami materialnymi, ale także psychicznymi, emocjonalnymi czy duchowymi. Ponadto dokonuje on analizy i oceny zjawisk, które powodują zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń.

Pracownik socjalny zapewnia swoim podopiecznym podstawowe warunki do życia: organizuje im pomoc finansową, rzeczową, a także psychiczną.

Jak zostać pracownikiem socjalnym?

Zawód pracownika socjalnego jest zawodem regulowanym, czyli podlega szczególnym uregulowaniem prawnym w zakresie dopuszczenia do jego wykonywania.

Aby zostać pracownikiem socjalnym należy legitymować się dyplomem ukończenia studiów I stopnia na kierunku PRACA SOCJALNA lub na specjalności Praca socjalna – pod warunkiem, że specjalność prowadzona będzie w ramach jednego z następujących kierunków: pedagogika, politologia, polityka społeczna, socjologia lub nauki o rodzinie.

Na studiach czekają Cię zmagania z następującymi przedmiotami:

  • Elementy teorii organizacji i zarządzania,
  • Metodyka pracy socjalnej,
  • Prawo rodzinne i opiekuńcze w Polsce,
  • Działalność pożytku publicznego i wolontariat – podstawy prawne i charakterystyka socjologiczna,

Na stanowisku pracownika socjalnego nie można obecnie zatrudnić zarówno osoby dopiero rozpoczynającej studia wyższe lub kontynuującej studia, a także absolwentów szkół wyższych, którzy nie spełniają wymogów kwalifikacyjnych do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, określonych przepisami ustawy o pomocy społecznej.

Gdzie pracuje i ile zarabia pracownik socjalny?

Pracownik socjalny ma bardzo szerokie możliwości pod kątem szukania potencjalnego miejsca pracy. Znajdzie on bowiem zatrudnienie m.in. w:

  • domu pomocy społecznej,
  • szpitalu,
  • placówki opiekuńczo-wychowawcze,
  • innych jednostkach pomocy społecznej,
  • ośrodku pomocy społecznej (miejskim lub gminnym),
  • organizacji pozarządowej,
  • centrum integracji społecznej,
  • klubie integracji społecznej,
  • placówce służby zdrowia,
  • regionalnym ośrodku polityki społecznej,
  • zakładzie karnym.

Może też pracować w świetlicach socjoterapeutycznych, noclegowniach dla bezdomnych, ośrodkach dla osób przewlekle chorych, domach dziecka, klubach seniora, poradniach społeczno-zawodowych, świetlicach socjoterapeutycznych.

Pracownik socjalny pracuje w tzw. budżetówce – czyli według wielu na ciepłej posadce, której nikt go nie pozbawi. Żeby jednak nie było aż tak wesoło warto dodać, że wcale nie jest ich dużo, bo zgodnie z Art. 110 ust. 11 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej “(…) pracowników socjalnych [zatrudnia się] proporcjonalnie do liczby ludności gminy w stosunku jeden pracownik socjalny na 2 tys. mieszkańców, nie mniej jednak niż trzech pracowników.”

Początkujący pracownik socjalny zarabia około 1750 złotych netto miesięcznie, a starszy specjalista z kilku albo kilkunastoletnim stażem otrzymuje pensję w wysokości około 2400 – 2600 złotych netto miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Hotelarz

Praca w hotelu może przynieść wiele satysfakcji, ale też wymaga od pracowników wszystkich szczebli predyspozycji zawodowych, wiedzy oraz kultury osobistej. W środowisku hotelarskim bowiem panują

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję