Site logo

Zawód: Pilot wycieczek

W branży turystycznej panuje przekonanie, że dobry pilot wycieczek jest na wagę złota – jego zadaniem jest bowiem sprawowanie opieki nad uczestnikami i dbanie o realizację wszystkich punktów programu wyjazdu. Obiad nie smakował grupie? Pilot coś wymyśli. Złe warunki zakwaterowania? Pilot coś wymyśli. Problemy ze zwiedzaniem? Pilot coś wymyśli.

Kim jest pilot wycieczek?

Na wstępie wyjaśnijmy bardzo istotną kwestią: pilot wycieczek nie jest synonimem przewodnika turystycznego – to dwa diametralnie inne zawody. Zadaniem pilota jest dopilnowanie, by wycieczka przebiegała bez jakichkolwiek problemów i opóźnień. Jego rolę można zatem określić jako „organizacyjną”. Przewodnik oprowadza natomiast grupę uczestników po atrakcjach turystycznych. Zdarza się jednak, że pilot wycieczki pełni jednocześnie rolę przewodnika, ale sytuacje tego typu zdarzają się dość rzadko. Pilot jest jednocześnie łącznikiem między grupą a organizatorem – najczęściej biurem turystycznym.

Jak zostać pilotem wycieczek?

Ok, wiemy już kim jest pilot wycieczek, ale nie wiemy jeszcze tego, jak nim zostać. No cóż, pilot wycieczek nie musi posiadać żadnego, konkretnego wykształcenia i jest to oczywiście dobra informacja, gdyż każdy może spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Co jest w takim razie najważniejsze? Komunikatywność, umiejętności organizacyjne, opanowanie i nieskończone pokłady odporności na stres i humory uczestników wycieczek. Bez perfekcyjnej znajomości języków obcych również się nie obędzie – angielski to absolutna sprawa!

Jak już wspomnieliśmy, wykształcenie wyższe nie jest konieczne, ale może się nam często przydać. Kierunki o profilu turystycznym lub filologicznym są bardzo popularne wśród pilotów wycieczek.

Wymagania formalne i nieformalne

Pilotem wycieczek może być osoba, która:

  • ukończyła 18 lat,
  • nie była wcześniej karana w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek,
  • posiada wykształcenie min. średnie.

Do końca 2013 roku obowiązywały jeszcze dwa dodatkowe wymagania: ukończenie specjalistycznego kursu i zdanie egzaminu. W związku z tzw. ustawą deregulacyjną wymogi te zostały jednak zniesione.

Zarobki pilota wycieczek

Piloci wycieczek zatrudnieni są zazwyczaj w biurach turystycznych lub obiektach, które samodzielnie organizują wycieczki dla swoich gości – np. w hotelach. Dzienna stawka pilota wycieczek wynosi średnio od 100 zł do 400 zł – zależnie od rodzaju wycieczki i jej organizatora (czasem zdarzają się wyższe stawki). Miesięczna pensja jest zatem ściśle uzależniona od liczby wycieczek.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zdobądź Złoty Medal Chemii

Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie już po raz drugi organizuje konkurs na najlepszą pracę licencjacką lub inżynieryjną z dziedziny chemii. Konkurs jest przeznaczony dla

Czytaj więcej »

5 grzechów pracowniczych

Praca… Wielu studentów oraz osób posiadających już kilkuletnie doświadczenie zawodowe nie zastanawia się zbytnio nad nią, póki ją ma. Wielu wyczekuje z wytęsknieniem weekendu lub

Czytaj więcej »

Zawód: Architekt wnętrz

Masz zmysł artystyczny i w swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem wnętrz? Na widok tragicznie urządzonego biura masz ochotę usiąść i zaprojektować wszystko od

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję