Zacznijmy od tego, kim meteorolog nie jest: prezenterem prognozy pogody (tzw. pogodynką), wróżką, zaklinaczem deszczu. I to naprawdę nie jego wina, że wiosną czasem pada śnieg, a Boże Narodzenie znowu było deszczowe. Codzienność meteorologa to w dużej mierze praca naukowa, oparta na danych pochodzących ze stacji meteorologicznych i długo zdobywanej wiedzy. Dzięki niemu nie tylko wiemy, czy ubrać płaszcz i wziąć parasol, ale też otrzymujemy informacje o zbliżających się niebezpiecznych zjawiskach pogodowych.

Meteorolog inaczej nazywany jest synoptykiem. Zajmuje się obserwacją i analizą warunków atmosferycznych na wyznaczonym, podległym mu obszarze. W swojej pracy posługuje się specjalistycznymi narzędziami, m.in. barometrami, heliografami, deszczomierzami, wiatromierzami, termometrami. Są one ulokowane w licznych stacjach meteorologicznych.

Jak zostać meteorologiem?

Nie ma konkretnego kierunku studiów, który przygotuje Cię do zawodu synoptyka. W Polsce ich kształcenie możliwe jest w IMGW (Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej), poprzez określoną ścieżkę szkoleń. Wymagane jest jednak wykształcenie wyższe, najlepiej o profilu przyrodniczym.

W karierze w dziedzinie meteorologii możesz wybrać trzy ścieżki:
obserwator meteorologiczny - wymagana jest tylko matura, rozpoczyna pracę po przeszkoleniu w ośrodku meteorologicznym, prowadzi obserwacje i przekazuje dane synoptykom
informator lotniczo-meteorologiczny - wymagane jest wykształcenie wyższe przyrodnicze, pracuje w lotniskowych stacjach meteorologicznych, współpracuje z pilotami, tworzy prognozy na potrzeby lotnictwa
synoptyk - wymagane jest wykształcenie wyższe przyrodnicze oraz szkolenie IMGW

Aby rozpocząć karierę synoptyka, wybierz studia przyrodnicze. Spis wszystkich kierunków znajdziesz tutaj: kierunki przyrodnicze. Zwróć szczególnie uwagę na takie kierunki jak:
Geografia
Fizyka
Geofizyka
Ochrona środowiska
Międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze

Przy wyborze uczelni warto zwrócić uwagę na jej bazę naukową. Niektóre uczelnie szczególny nacisk kładą na badania z zakresu klimatologii i zjawisk atmosferycznych, mają własne stacje meteorologiczne.

Aby być dobrym synoptykiem powinieneś rozwijać w sobie szereg umiejętności. Bardzo ważna jest umiejętność pracy z danymi, ich analizy i wyciągania wniosków. Do tego zawodu predystynowane są osoby z zacięciem naukowym, z ciągłym dążeniem do doskonalenia swojej wiedzy. Mile widzana jest też umiejętność pracy w zespole i przedstawienia swoich wniosków w przystępny sposób. Synoptycy tworzą bowiem nie tylko prognozy specjalistyczne, ale także te przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców.

Możliwości zatrudnienia i zarobki

Zawód meteorologa jest w Polsce elitarny, możliwości zatrudnienia są tutaj dość wąskie. Pracy można szukać w samym IMGW. Instytut jednak szkoli i zatrudnia na własne potrzeby stosunkowo niewielu pracowników. Inne możliwości rozwoju zawodowego to praca w stacjach hydrologiczno-meteorologicznych, centrach kryzysowych oraz prywatnych biurach prognoz. Własne biura prognoz mają także duże stacje telewizyjne. Jeśli myślisz o pracy przy tworzeniu prognoz pogody na potrzeby telewizji, musisz liczyć się z mniej spokojnym środowiskiem pracy. Tempo i dynamika pracy w mediach dociera nawet do biur synoptyków. Ciekawą ściezką kariery może okazać się także praca naukowa na uczelni lub w ośrodku badawczym.

Zarobki synoptyków zamykają się w przedziale 3 000 zł - 4 500 zł.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->