Z jednej strony: prestiż, wysokie zarobki, dalekie podróże, zaproszenia na eventy, spotkania ze sławami ze świata polityki, biznesu, showbiznesu, kultury. Z drugiej strony: coraz mniejszy profesjonalizm, presja czasu, duża konkurencja, niestabilność zatrudnienia, dylematy etyczne i moralne, 24-godzinny dzień pracy. Jedno i drugie to stereotypy. Ale w każdym można znaleźć trochę prawdy.

Zawód dziennikarza ten jest otwarty, jednak w dużej mierze podlega Ustawie o Prawie Prasowym. W jej świetle dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją, albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji. Przez materiały prasowe rozumie się tu materiały do publikacji w różnych środkach masowego przekazu. Potocznie dziennikarzem nazywamy reportera, publicystę, korespondenta, prezentera, redaktora. Są to jednak specjalizacje dziennikarskie.

Dziennikarz może pracować w prasie, radiu, telewizji, internecie, a najczęściej w różnych momentach swojej kariery zawodowej pracuje w każdym z tych mediów.


Jak wygląda praca dziennikarza?


Dziennikarstwo to z pewnością zawód twórczy. Choćby z tego względu praca jest ciekawa i dynamiczna. Sporą jej część zajmują jednak zadania z pozoru żmudne. Realizację każdego tematu poprzedzać powinien dobry research, czyli zapoznanie się z tematem, zdobycie informacji o rozmówcy, nawiązanie z nim kontaktu, często analiza danych statystycznych czy wczytywanie się w treść przepisów prawnych i teksty ustaw. Po zrealizowanym materiale, przeprowadzonej rozmowie czy nagranej relacji przychodzi czas na napisanie, zredagowanie, czy obróbkę techniczną. Dopiero to wszystko składa się na powstanie artykułu, audycji radiowej czy nawet krótkiego materiału telewizyjnego. Wielu adeptów dziennikarstwa z pewnością marzy o pracy w terenie z dyktafonem, kamerą i mikrofonem. Tymczasem musi liczyć się także z dużą ilością pracy przy biurku z komputerem i telefonem w ręku.

Oczywiście wiele zależy od rodzaju medium, dla którego realizowany jest materiał. Inaczej wygląda praca w prasie, internecie, radiu i telewizji. Coraz częściej jednak media te wzajemnie się przenikają. Każde z nich ma swoje portale i strony internetowe, na których prezentuje każdy rodzaj treści: tekst, audio i wideo.

Realia pracy dziennikarskiej świetnie oddaje wypowiedź Ryszarda Kapuścińskiego w jednym z wywiadów:


Dziennikarze często nie zastanawiają się, do kogo się zwracają, zapominając, że ten, do kogo adresują swoje wypowiedzi, może być o wiele mądrzejszy i inteligentniejszy od nich. Sprawy nie ułatwia fakt, że u nas dziennikarz musi być omnibusem i w związku z tym pisze o wszystkim. Tymczasem żyjemy w świecie wysokiej specjalizacji, dlatego powinniśmy podchodzić do naszego zawodu z poczuciem ogromnej pokory, ze świadomością własnych ograniczeń. Jednym słowem, jeśli chcemy zaprezentować jakiś temat, to musimy być do niego świetnie przygotowani. W ten sposób przyzwyczajamy odbiorcę do faktu, że z naszym nazwiskiem wiąże się coś istotnego. Ten – traktowany jako misja – zawód, ze względu na ogrom informacji, opinii i wiedzy, które powinniśmy ogarnąć, staje się coraz trudniejszy. Poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko. Trzeba cały czas się rozwijać, wzbogacać swoją wiedzę.

Redaktor internetowy


Tradycyjny dziennikarz to nadal bardzo popularny zawód – co ma odzwierciedlenie np. w ogromnej liczbie chętnych na kierunek dziennikarstwo. Wzrost znaczenia nowoczesnych mediów sprawił jednak, że znacznie popularniejszą profesją stał się "redaktor internetowy".

Do podstawowych obowiązków redaktora internetowego zalicza się zarządzanie treściami publikowanymi na portalu/blogu, koordynacja prac podległego zespołu, prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych, redagowanie artykułów, etc. Reasumując: człowiek orkiestra od internetów.


Wykształcenie - czy warto studiować dziennikarstwo?


Monika Olejnik jest z wykształcenia zootechnikiem, Jolanta Pieńkowska aktorką, Anita Werner kulturoznawcą, a Piotr Najsztub grafikiem. Studia dziennikarskie ukończyli jednak: Tomasz Lis, Janina Paradowska, Jacek Żakowski, Justyna Pochanke.

Pogląd o tym, że nie trzeba studiować dziennikarstwa, aby być dobrym dziennikarzem jest powszechnie znany i trudno odmówić mu słuszności. Nie jest to zawód regulowany, wymagający konkretnych kwalifikacji, a raczej umiejętności, które można zdobyć w praktyce.

Studia w tym zawodzie nie są niezbędne i wymagane, ale z pewnością wartościowe i przydatne. Możesz wybrać studia na kierunku
.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->