Prawnik to zawód, który kojarzy się nam z prestiżem, wysokimi zarobkami, uznaniem społecznym i wspaniałą karierą. To jednak nie jest pełny obraz kariery w świecie prawniczym. By wykonywać tę profesję potrzeba bowiem wielu lat nauki, właściwego przygotowania i odpowiednich predyspozycji.

Kim jest prawnik?


Prawnik to osoba naukowo lub zawodowo zajmująca się prawem, znająca przepisy i potrafiąca zastosować je w praktyce. Dawniej prawnikiem można było zostać po studiach humanistycznych, dzisiaj, by moc wykonywać ten zawód należy ukończyć studia wyższe na Wydziale Prawa i Administracji, a następnie odbyć straż w konkretnej specjalizacji. Zawodów prawniczych jest kilkanaście, do najpopularniejszych należą: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz czy też
komornik.


Cechy idealnego prawnika


Idealnym kandydatem na prawnika jest człowiek odpowiedzialny, twardo stanowiący po ziemi, obdarzony doskonałą pamięcią, lubiący ciężko pracować. Prawnik musi umieć odnaleźć się w gąszczu przepisów, dlatego każda z wymienionych cech jest jednakowo ważna. Osoba wykonująca jeden z zawodów prawniczych powinna też wykazać się wnikliwością i cierpliwością. Od profesjonalnego prawnika oczekuje się dogłębnego zbadania sprawy, która została mu powierzona. To zajęcie żmudne i czasochłonne.


Gdzie studiować Prawo?


Prawnikiem nie można zostać po byle jakiej szkole. By legalnie wykonywać jeden z zawodów prawniczychGdzie pracuje prawnik?


Miejsce pracy uzależnione jest od dziedziny prawa, w jakiej się specjalizujemy. Prawnicy mogą pracować np. w kancelariach adwokackich lub notarialnych, w sądzie lub urzędzie. Bardzo dużo firm korzysta z porad prawnych, dlatego to także dobre miejsca pracy dla prawników. Absolwenci prawa mogą też pracować na uczelni albo założyć własną działalność gospodarczą związaną z określoną specjalizacją. Najlepsi mogą też szukać zatrudnienia zagranicą. Prawo nie jest jednak jednolite i przepisy obowiązujące w Polsce mogą diametralnie różnic się od swych europejskich odpowiedników, dlatego prawnicy myślący o wyjeździe na Zachód muszą liczyć się z odbyciem dodatkowych kursów i szkoleń.


Zarobki prawników


Zarobki prawnika uzależnione są od miejsca pracy, dziedziny, jaką się zajmuje, zajmowanego stanowiska oraz renomy. Niemniej znaczna liczba prawników zarabia naprawdę duże pieniądze. Wielkość zarobków waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Są oczywiście tacy, którzy zarabiają znacznie mniej. Na pewno na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby, które pracuje zagranicą, w wielkich korporacjach lub instytucjach Unii Europejskiej.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->