Weterynarz na przestrzeni ostatnich lat stał się zawodem bardzo prestiżowym i poszukiwanym. Czy jest to jednak praca dla każdego? Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i kochającą zwierzęta, nie masz problemów z biologią, fizyką, chemią i nie narzekasz na brak wrażliwości społecznej, to ta ścieżka zawodowa jest dla Ciebie stworzona.

Pierwszym krokiem na drodze do zostania weterynarzem są studia. Brzmi banalnie, prawda? Niestety, studia weterynaryjne należą do jednych z najtrudniejszych, a wiele osób twierdzi nawet, że są znacznie bardziej skomplikowane od kierunku lekarskiego! Można je skończyć w siedmiu szkołach wyższych kraju - w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie i Olsztynie. Później trzeba jeszcze wybrać sobie specjalizację, np. chirurgia małych zwierząt lub choroby kotów i psów.

Studia trwają 11 semenstrów i jeśli zaliczysz wszystkie egzaminy i obronisz pracę dyplomową, to możesz wkraczać na... ... rynek pracy, który w ostatnich latach mocno ewoluował. Weterynarze mogą bowiem szukać zatrudnienia zarówno w państwowej branży weterynaryjnej, jak i w sektorze prywatnym. Zdecydowana większość absolwentów weterynarii, po zdobyciu stosownego doświadczenia, postanawia jednak prowadzić prywatne kliniki dla zwierząt – na czym najlepiej wychodzi pod względem finansowym.

Szerokie możliwości zatrudnienia oferują także regionalne i ogólnokrajowe ośrodki zajmującę się badaniem produktów odzwierzęcych.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->