Site logo

Zawody, w których kobiety są lepsze od mężczyzn

Są zawody, w których kobiety radzą sobie tak dobrze, że mężczyznom pozostaje tylko puścić je przodem. Sekretarka, stewardessa, sprzątaczka? Nie tylko!

Kobiety są bardziej spostrzegawcze, mają lepszą pamięć wzrokową i podzielność uwagi, lepiej niż mężczyźni rozróżniają smaki i zapachy, szybciej odczytują znaki werbalne i niewerbalne i wiedzą, kiedy ktoś kłamie. Jednocześnie, ze względu na ściślejsze zespolenie obydwu półkul (lewa półkula odpowiedzialna jest m.in. za obliczenia matematyczne, logikę i myślenie analityczne, natomiast prawa za kreatywność, intuicję i myślenie abstrakcyjne), częściej podejmują decyzje pod wpływem emocji. Szybciej przychodzi im także opanowanie bardzo cenionych przez pracodawców kompetencji miękkich.

Można wyróżnić co najmniej cztery grupy zawodów, w których kobiety radzą sobie zdecydowanie lepiej niż mężczyźni:

1. Zawody, w których trzeba mówić dużo i przekonująco,
2. Zawody, w których należy wykazywać się opiekuńczością i empatią,
3. Zawody związane z urodą, a także “kobiecymi” sprawami,
4. Zawody związane z edukacją.

1. Zawody, w których trzeba mówić dużo i przekonująco: m.in. specjalista ds. sprzedaży, rzecznik prasowy, account manager

Dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy, co tłumaczone jest odmienną budową mózgu uwarunkowaną przez testosteron. Na późniejszych etapach rozwoju dysproporcja z reguły nie maleje, choć oczywiście są wyjątki. W dorosłym życiu to jednak kobiety częściej budują dłuższe i bardziej skomplikowane zdania, a także robią mniej błędów gramatycznych i językowych. Używają większej liczby słów, często przy okazji ubarwiając zdarzenie, o którym opowiadają.

Kobiety są także niechlubnymi mistrzyniami zawoalowanego werbalnego ataku i agresji słownej. Jednak w większości przypadków takie zachowanie wcale nie prowadzi do polepszenia humoru, raczej do jego pogorszenia i wyrzutów sumienia. Dlatego swoje umiejętności krasomówcze kobiety powinny wykorzystywać w innym celu – np. żeby przekonywać, opowiadać czy tłumaczyć, najlepiej w pracy. Może okazać się, że wpłynie to nie tylko na zasobność ich portfela, a także poprawę samopoczucia i zadowolenie wynikające z dobrze wykonywanej pracy.

2. Zawody, w których należy wykazywać się opiekuńczością i empatią: np. pielęgniarka, doradca zawodowy, pracownik socjalny

Kobiety mają skłonność do analitycznego podejścia do problemów, a także do niesienia pomocy. Pierwsze to wynik uwarunkowań psychofizycznych, drugie ma związek z funkcjami, które od wieków pełnią w rodzinie, a także z faktem, że to one rodzą dzieci – w sposób naturalny czują się bardziej odpowiedzialne, bo są dawczyniami życia, znaczenie ma tu także instynkt macierzyński. Skłonność do troski przejawia się u kobiet także w stosunku do obcych ludzi, stąd zainteresowaniem pracą w różnego rodzaju instytucjach zdrowotnych, a także socjalnych. Jak wynika ze statystyk najwięcej kobiet zatrudnionych jest w ochronie zdrowia, edukacji i usługach, czyli wszędzie tam, gdzie kluczowy jest kontakt z ludźmi i dobre do nich podejście.

3. Zawody związane z urodą, a także “kobiecymi” sprawami – dietetyk, instruktorka fitness, położna, projektantka mody itd.

Podobno lepiej iść do ginekologa mężczyzny niż kobiety – jakoby badanie wtedy „mniej boli”. Niekoniecznie. Wiedza praktyczna z zakresu anatomii i funkcjonowania kobiecego organizmu, którą każda kobieta ma z własnego doświadczenia, to najcenniejsze, co może kobiecie dać lekarz tej samej płci. Podobnie z kosmetyczką, fryzjerką i dietetyczką – nikt nie zna lepiej damskiej fizjologii, kobiecych pragnień i potrzeb, niż inna kobieta. Ponadto większość kobiet wykazuje naturalne zainteresowanie kosmetykami, modą i urodą, na śledzenie nowości z tych dziedzin potrafią poświęcać swój wolny czas i nie traktują tego ani jako straty czasu, ani jako nieodpłatnych nadgodzin. Dlatego dla większości kobiet praca w tych branżach jest przyjemna i prosta.

4. Zawody związane z edukowaniem – nauczyciel, bibliotekarz, pilot wycieczek, tłumacz

Kobiety lubią się wymądrzać, ale lubią też przekazywać wiedzę i przebywać wśród ludzi. Jak już pisaliśmy wcześniej chętniej niż mężczyźni pomagają innym. Ze względu na to, że kobiecy mózg umożliwia lepszy przepływ informacji między półkulą myślenia i emocji, kobiety mają mniejszy problem z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Dobrze czują się w grupie, chętnie rozmawiają z przypadkowo spotkanymi ludźmi w sklepie czy u lekarza. Z tego też względu kobiety dobrze sprawdzają się w pracy np. na stanowiskach specjalisty ds. marketingu, bo łatwiej przychodzi im identyfikowanie potrzeb klientów. Ponadto udowodniono naukowo, że chłopcy wolniej niż dziewczynki zdobywają umiejętności językowe. Wszystko to składa się na kierowanie się kobiet w stronę takich zawodów jak bibliotekarz, nauczyciel itd., i to pomimo, że są to zawody raczej słabo opłacane, które (niesłusznie) nie cieszą się także zbyt wielkim prestiżem społecznym.

Zapraszamy do sprawdzenia, które z wymienionych wyżej zawodów należą do najbardziej przyszłościowych i wyciągnięcie wniosków :-).

I na koniec – zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają predyspozycje do wykonywania pewnych zawodów, lecz w dzisiejszych czasach nie ma już profesji zarezerwowanych tylko dla jednej płci. Dlatego jeśli jesteś dziewczyną/kobietą i chcesz wykonywać/wykonujesz zupełnie inny zawód niż te wymienione, nie masz powodów do zmartwień. Nie zaszkodzi jednak życzyć Ci powodzenia.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Ratownik medyczny

To od jego postępowania zależy życie poszkodowanych w wypadkach, ale nie wiedzieć czemu praca, którą wykonuje, nie cieszy się takim szacunkiem jak ta wykonywana przez

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję