Site logo

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce i na świecie

Preferencje pracodawców w Polsce i pozostałych państwach Europy nie różnią się już tak diametralnie od siebie, jak jeszcze kilka lat temu. Kto zatem nie musi obawiać się o swoją karierę i ma zapewnioną pracę na najbliższe kilkanaście, a może nawet i kilkadziesiąt lat? Przedstawiamy Wam listę 10 najbardziej poszukiwanych zawodów – na pewno pomoże Wam we właściwym określeniu zarówno ścieżki edukacyjnej, jak i zawodowej!

Poszukiwany, perspektywiczny i dobrze płatny – taki powinien być wymarzony zawód każdego z nas, prawda? Nie trzeba jednak zbyt długo tłumaczyć, że rynek pracy w XXI wieku podlega dynamicznym zmianom i trudno jednoznacznie ocenić czy zawód X jest perspektywiczny i taki już pozostanie. Kto zatem nie będzie mieć problemów z pracą na przestrzeni najbliższych kilku lub nawet kilkunastu lat? Jacy specjaliści zarobią najwięcej? Dlaczego niszowa i niezbyt popularna do tej pory branża może okazać się świetnym planem na przyszłość? Przedstawiamy Wam listę 10 najbardziej poszukiwanych (i perspektywicznych) zawodów!

Project Manager

Praca Project Managera zyskuje obecnie coraz większe znaczenie dla pracodawców z każdego sektora gospodarki. Trudno się jednak temu dziwić – przedsiębiorcy chcą budować swoją pozycję rynkową na efektywności i skuteczności. Jest jednak pewien problem: mnogość elementów, jakie należy ze sobą połączyć, żeby owy sukces osiągnąć. To właśnie przed Project Managerem stoi zadanie „zebrania tych wszystkich elementów układanki w jedną całość”. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Tłumacz

Twoją pasją są języki obce? Poznawanie fachowej terminologii jest dla Ciebie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem? Spędzeniu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin nad tłumaczeniem dokumentów to mile spędzony czas? W takim razie, kariera w zawodzie tłumacza będzie świetną decyzją! Szczegóły znajdziesz tutaj: Zawód – Tłumacz. Mała rada na koniec: im bardziej egzotyczny język, tym lepiej:)

Administrator

Administrator sieci, powszechnie określany mianem Szanownego Admina, to osoba, której zadaniem jest zapewnienie sprawnego i bezawaryjnego działania systemów informatycznych w przedsiębiorstwie/organizacji/instytucji/itd. Stanowisko administratora śmiało można zatem zaliczyć do grona zarówno prestiżowych, jak i niezwykle odpowiedzialnych zawodów. Uważasz, że się nadajesz? To wejdź tu.

Logistyk

Specjaliści z zakresu logistyki zajmują się zarządzaniem magazynami, zaopatrzeniem, planowaniem produkcji, dystrybucją dóbr i usług oraz transportem i komunikacją. Pełny zakres obowiązków jest oczywiście ściśle uzależniony od branży, w której dane przedsiębiorstwo działa. Dlaczego specjaliści z tej dziedziny nie mogą narzekać na brak ofert pracy? Ile zarabiają? Przyjrzyjmy się codziennej pracy specjalistów ds. logistykizobacz.

Social Media Specialist

Gdy mówisz swoim znajomym, że cały dzień spędzasz na Facebooku lub Instagramie i jednocześnie na tym zarabiasz, to oznacza, że jesteś Specjalistą ds. mediów społecznościowych. Nie myśl jednak, że obowiązki zawodowe ograniczać się będą wyłącznie do wrzucania “piąteczków, koteczków i innych bzdetków” – to już nie wystarczy! Litr wiedzy z zakresu marketingu, kilkanaście kropli psychologii społecznej oraz garść kreatywności i zmysłu analitycznego to absolutna podstawa, żeby postawić pierwsze kroki w tej dziedzinie. Zobacz więcej o tym zawodzie.

Programista

“Jestem programistą!” – brzmi dumnie, prawda? Sam prestiż to jednak nie wszystko, gdyż zarobki w IT należą do najwyższych na rynku – najlepsi mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych netto! Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z informatyką. Jak jednak zostać programistą i zdobyć gruntowną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności związane z tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania? Wystarczy na początek krótka lektura tego artykułu.

Webmaster

Webmaster bardzo często określany jest mianem “projektanta stron internetowych”. Jest to oczywiście poprawne określenie, ale nie oddaje ono w pełni zakresu obowiązków, które stawiane są przed osobami wykonującymi ten zawód – wszystko zależy bowiem od konkretnej specjalizacji, branży i wielkości firmy. W małych firmach webmaster jest bowiem “człowiekiem orkiestrą”, czyli samodzielnie wykonuje wszystkie zadania związane z projektowaniem, realizacją, wdrożeniem i późniejszą obsługą serwisu internetowego. Szczegóły tutaj.

Grafik komputerowy

“Ile będzie kosztować projekt tej strony internetowej? 500 zł? Dlaczego tak dużo? Moja siostra studiowała na ASP i nie takie rzeczy robiła za darmo”. Jeśli chcesz zostać grafikiem komputerowym, to prócz solidnej wiedzy technicznej i nieskończonych pokładów kreatywności powinieneś jeszcze wykazywać się anielską cierpliwością i opanowaniem. Dlaczego? Tutaj dowiesz się absolutnie wszystkiego, co najważniejsze.

Doradca zawodowy

Doradca zawodowy realizuje zadania w zakresie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej. Do jego zadań należy udzielanie pomocy młodzieży i osobom dorosłym w wyborze zawodu, kierunku kształcenia (w zakresie wyboru studiów, szkoleń, studiów podyplomowych, kursów itd.), a także przy zmianie zawodu, wybraniu drugiego kierunku studiów, samozatrudnieniu itd. Czasy ciężkie, ludzie niezdecydowani, czyli na pewno będzie się czym zajmować. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Biotechnolog

Marzysz o badaniu otaczającego Cię świata i o próbie udoskonalenia go? Nie chcesz ograniczać się do jednej wąskiej ścieżki specjalizacji? W takim razie, kariera w branży biotechnologicznej czeka właśnie na Ciebie – nim skończysz studia II stopnia, to może nawet w Polsce będzie dla Ciebie praca:) Chcesz poznać szczegóły? Proszę bardzotutaj.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

SWPS dla pracodawców

Innowacyjne rozwiązania szkoleniowe, warsztatowe i konsultingowe, w tym planszowe symulacje biznesu i gry strategiczne będą tematem przewodnim spotkania szkoleniowo-networkingowego organizowanego przez Centrum Pracy i Kariery

Czytaj więcej »

Informatyka: sfera menadżera?

Menedżerowie IT są coraz częściej niezbędnym elementem struktury pracowniczej w każdej firmie. Ich kompetencje wykraczają daleko poza znajomość twardych zagadnień technicznych. Podobnie jak menadżerowie innych

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję