Site logo

Zawód z pasją – inżynier ds. projektu

Wydaje mi się, że poświęcanie kilku lat swojego życia na studiowanie kierunku, którym nie jest się zainteresowanym nawet w najmniejszym stopniu jest marnowaniem swojego czasu. Rozmawiamy z Kamilem Pawliczakiem, inżynierem ds. projektu w JTI (Japan Tobacco International) Polska, absolwentem Automatyki i robotyki na Politechnice Łódzkiej.

Czym zajmuje się inżynier ds. projektu?

Zarządzaniem projektami od powstania pomysłu na rozbudowę parku maszynowego lub poprawę procesu produkcji, poprzez dopracowanie szczegółów technicznych w porozumieniu z Działem Produkcji, ustalenie i pozyskanie budżetu, komunikację z dostawcami, po nadzór podczas prac instalacyjnych i odbiór techniczny zakończonej realizacji.

Dlaczego wybrałeś Automatykę i robotykę jako swój kierunek studiów?

Od dawna interesowałem się elektroniką, dlatego interesowały mnie kierunki z nią związane. Początkowo chciałem studiować na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, jednak po przeczytaniu w jednym z czasopism dla licealistów opinii na temat perspektyw zatrudnienia oraz dokładniejszym zapoznaniu się z programami poszczególnych kierunków na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej zdecydowałem się na Automatykę i Robotykę.

Teraz wiele młodych osób stoi przed pytaniem: kierować się zainteresowaniami, czy ważniejsze są perspektywy zatrudnienia? Jak to było w Twoim przypadku?

Mój wybór uwzględniał oba te kryteria i myślę, że jest to najlepsze rozwiązanie. Wydaje mi się, że poświęcanie kilku lat swojego życia na studiowanie kierunku, którym nie jest się zainteresowanym nawet w najmniejszym stopniu jest marnowaniem swojego czasu.

Dlaczego akurat Politechnika Łódzka?

Uważam, że Politechnika Łódzka stoi na dobrym poziomie jeżeli chodzi o kształcenie studentów. Poza tym tutaj miałem najbliżej od domu rodzinnego. W Łodzi mam też rodzinę, u której mogłem mieszkać przez okres studiów.

Miałeś konkretny plan na to, co po studiach?

Nic szczególnie konkretnego. Chciałem jedynie pracować na stanowisku związanym z profilem studiów. Brałem też pod uwagę kontynuowanie nauki na studiach doktoranckich.

Zaczynałeś od stażu w Dziale Inżynieryjnym JTI. Czy na staż w dużej korporacji mogą się dostać tylko najlepsi?

Każda firma, niezależnie czy małe przedsiębiorstwo, czy duża korporacja wybiera w trakcie rekrutacji najlepszego kandydata. W przypadku rekrutacji na staż w JTI wszyscy kandydaci dostali identyczne zadania do rozwiązania, które wymagały nie tylko wiedzy, ale także pomysłowości i czasem też nietypowego podejścia do tematu.

Zostałeś rzucony na głęboką wodę, od początku mogłeś wykorzystać wiedzę ze studiów, czy parzyłeś kawę?

O parzeniu kawy nie było mowy. Od początku mojego stażu miałem wyznaczone cele do zrealizowania. Wymagały one wykorzystania wiedzy nie tylko ze studiów, ale także zdobytej w czasie wcześniejszych praktyk wakacyjnych oraz zdobycia nowej wiedzy.

Czym teraz zajmujesz się zawodowo? Jak silnie jest to powiązane z Twoim wykształceniem?

Moja praca nie jest ściśle powiązana z moim wykształceniem. Głównie przydaje mi się wiedza z zakresu automatyki, elektrotechniki i mechaniki.

Twój ostatni lub największy sukces?

Zakończenie w terminie i bez zakłóceń w produkcji projektu rozbudowy obszaru podawania krajanki tytoniowej do produkcji papierosów.

Jak można przygotować się do pracy jako inżynier projektu? Czy konieczne są studia akurat na kierunku Automatyka i Robotyka? Jakie inne kierunki mogą być przydatne?

Kierunek Automatyka i robotyka nie jest konieczny. Wszystko zależy od tego jakimi projektami dany inżynier będzie się zajmować. W przypadku projektów związanych z instalacją nowych lub modernizacją działających maszyn przydatne mogą być takie kierunki jak Mechatronika, Automatyka i Robotyka, Mechanika i budowa maszyn.

Co poradziłbyś nastolatkowi, który właśnie teraz decyduje o przyszłej karierze i myśli właśnie o pracy jako Inżynier ds. Projektu? Na czym powinien skupić się już teraz, jakie umiejętności będą mu potrzebne najbardziej?

Przede wszystkim powinien wziąć pod uwagę swoje zainteresowania i rozwijać umiejętności związane z konstruowaniem lub tworzeniem nowych rozwiązań. Od tego zależy jakimi projektami będzie się zajmować.

Dodatkowo warto skupić się na rozwijaniu umiejętności związanych z zarządzaniem zasobami.

Jeśli nie byłbyś inżynierem ds. projektu, zostałbyś…

Projektantem systemów automatyki budynkowej lub elektronikiem konstruktorem.

Kamil Pawliczak zaczął współpracę z JTI jako stażysta w Dziale Inżynieryjnym. Obecnie od ponad 1,5 roku pracuje jako Inżynier ds. Projektu. Ukończył Automatykę i robotykę na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję