Site logo

Zawód: Kontroler ruchu lotniczego (quiz)

Restauracje, sklepy, punkty usługowe, powszechny gwar i hałas, pas startowy i huk silników lądujących i startujących samolotów – witamy na lotnisku! Wiele osób jednak zapomina o bardzo istotnym miejscu, bez którego lotnisko nie mogłoby normalnie funkcjonować. Tym miejscem jest wieża kontroli lotów. Specjaliści z zakresu kontroli ruchu lotniczego czuwają nad tym, aby rejsy przebiegały bez jakichkolwiek zakłóceń i problemów, a każdy samolot mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.

Kim jest kontroler ruchu lotniczego?

Kontroler jest odpowiedzialny za regulowanie ruchu lotniczego na terenie zarówno samego lotniska, jak i w przestrzeni powietrznej w jego bezpośrednim otoczeniu.

Sama praca nie wydaje się, przynajmniej na pierwszy rzut oka, szczególnie skomplikowana. Kontroler musi bowiem wydawać polecenia (za pośrednictwem systemu komunikacyjnego), które pozwolą pilotom samolotów bezpiecznie wystartować oraz wylądować na danym pasie lotniska. Polecenia są formułowane na podstawie analizy danych, które uzyskiwane są z aparatury obecnej w wieży kontroli lotów oraz na terenie lotniska. Ogromna odpowiedzialność oraz konieczność błyskawicznej analizy dużej ilości danych sprawiają jednak, że zawód kontrolera ruchu lotniczego zaliczany jest do grona najtrudniejszych i najbardziej stresujących zawodów na świecie.

Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego?

Niestety, droga do kariery na tym stanowisku nie wiedzie przez akademickie mury. Można oczywiście zdobyć wyższe wykształcenie i przydatne umiejętności na uczelni (np. na kierunku Lotnictwo), ale to nie wystarczy. Konieczne jest bowiem wzięcie udziału w rekrutacji do wieloetapowego konkursu, którego organizatorem jest Ośrodek Szkolenia Lotniczego.
Egzamin wygląda następująco:

  • I etap – analiza nadesłanych aplikacji,
  • II etap – testy z języka angielskiego oraz testy predyspozycyjne w formie papierowej,
  • III etap – testy predyspozycyjne FEAST w formie elektronicznej,
  • IV etap – testy psychologiczne oraz sesja Assessment Centre,
  • V etap – rozmowa kwalifikacyjna,
  • VI etap – badania lekarskie.

Jeśli przejdziesz wszystkie etapy pozytywnie, otrzymasz zaproszenie do wzięcia udziału w specjalistycznym szkoleniu, które trwa 12 – 13 tygodni. Kurs w specjalistycznym ośrodku szkoleniowym obejmuje:

  • sesję egzaminacyjną – teoretyczną (2 tygodnie),
  • szkolenie teoretyczne – kurs w zakresie uprawnienia RATING (6 – 7 tygodni),
  • sesję egzaminacyjną – teoretyczną (2 tygodnie),
  • szkolenie praktyczne – symulatorowe – kurs w zakresie uprawnienia RATING (5 – 5,5 miesiąca),
  • egzamin praktyczny przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną do uzyskania licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego (S-ATCL Student-Air Traffic Controller Licence).

Szkolenie w warunkach praktycznych (na terenie wybranego lotniska) obejmuje ponadto:

  • szkolenie praktyczne w jednostce (OJT – On-the-Job Training) na stanowisku operacyjnym – (9 – 10 miesięcy),
  • egzamin praktyczny przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną do uzyskania licencji kontrolera ruchu lotniczego (ATCL Air Traffic Controller Licence).

Formalności sporo, więc nie powinno Cię dziwić, że łączny czas szkolenia to maksymalnie 20 – 22 miesiące.

Mała rada na koniec: pamiętaj, że praca kontrolera ruchu lotniczego to nie tylko prestiż i świetne zarobki – to także olbrzymia odpowiedzialność za życie setek ludzi!

Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego?

Nawet dobry programista może jedynie pomarzyć o osiągnięciu zarobków kontrolera ruchu lotniczego. W zasadzie zerowa konkurencja na rynku pracy sprawia, że średnie zarobki na tym stanowisku kształtują się na poziomie 10000-20000 złotych miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję