Listopad przestał być miesiącem Wszystkich Świętych, Święta Niepodległości oraz Andrzejek. Na horyzoncie pojawiła się nowa sprawa, która z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu. Movember zagościł już w największych miastach Polski, a jego uczestników można liczyć w tysiącach. Inicjatywa z jajami, dosłownie i w przenośni!

Misja z wąsem i jajem
14368927 1093654987355223 1644838746024350432 nNazwa akcji jest zbitką angielskich słów “moustache”, oznaczające wąsy, i “november”, czyli listopad. Movember jest to coroczna inicjatywa, która trwa cały miesiąc, a udział w której polega na zapuszczeniu wąsów. Cel jest prosty: podnieść świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, na czele z rakiem prostaty i innych rodzajów raka, na które cierpią wyłącznie mężczyźni. Hasło przewodnie brzmi: „zmienić oblicze męskiego zdrowia”.

Fundacja Movember stara się przekonać mężczyzn, aby znali historię zachorowań na raka w swoich rodzinach i prowadzili zdrowszy tryb życia, między innymi przez zachęcanie do corocznych badań. Dzięki temu wzrośnie liczba wczesnych wykryć, diagnoz oraz efektywnych kuracji raka.

Początki akcji sięgają roku 2003 w Australii, gdy Travis Garone i Luke Slattery starali się przywrócić do życia trend noszenia wąsów. Aby wziąć w tym udział, trzeba było wpłacić 10 dolarów oraz zachęcać innych znajomych, by wsparli rosnący wąs. Wszystkie zebrane środki przeznaczyli na fundację zajmującą się badaniami nad rakiem prostaty. Już rok później do akcji włączyło się kilku mieszkańców Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a w 2007 roku akcja rozrosła się na kolejne kraje, dając początek międzynarodowemu ruchowi. W 2012 roku Global Journal zaliczył Movember do listy stu największych organizacji pozarządowych, natomiast akcja dotarła także do Irlandii, Kanady, Czech, Danii, Salwadoru, Izraela, Południowej Afryki, na Tajwan i w Stanów Zjednoczonych. Jako że akcja jest “od mężczyzn do mężczyzn”, w Movemberze uczestniczą sportowcy, w tym zawodnicy hokeja i rugby, na przykład Royal New Zealand Navy.

Movember w Polsce, czyli wąsopad
Movember przywędrował do Polski latem 2014 roku, gdy grupa założycieli i wolontariuszy Fundacji "Kapitan Światełko" dogadali się z brytyjskimi włodarzami. Rokroczne wspieranie i popularyzowanie akcji w mediach powoduje, że wielu mężczyzn w Polsce zapuszcza w listopadzie wąsy, zwiększając społeczną świadomość dotyczącą męskich problemów zdrowotnych. W 2013 roku do akcji włączyli się dziennikarze Canal+ Polska, namawiając również do udziału zawodników, trenerów i kibiców T-Mobile ekstraklasy, a w 2014 roku w akcji brali udział siatkarze klubów PlusLigi.

Dzięki wsparciu wielu firm, udało się zorganizować ogólnopolską kampanię. Partnerem strategicznym zostało Nationale-Nederlanden i akcja pod wodzą Fundacji "Kapitan Światełko" ruszyła w Polskę. W 2015 roku w Katowicach zorganizowany "Bieg dla jaj", który dzięki zablokowaniu głównych ulic miasta sprawił, że media zwróciły uwagę na Movember i towarzyszące mu wydarzenia. W kolejnych latach, do akcji włączyły się także Affidea Polska, Medicover i Klinika Nova pozwalając stworzyć bazę wiedzy dostępną na stronie głównej Movembera. Edycje następnych lat powiększyły się między innymi o realizowanie bezpłatnych badań USG, w których udało się sprawdzić stan zdrowia ponad 1300 mężczyznom, jak również zbadać poziom PSA - markera nowotworowego prostaty, który obecny jest we krwi.
 
Mimo, że akcja skończyła się w miniony weekend, nie należy przestawać przypominana o jej nadrzędnym celu: regularnym badaniach i dbaniu o męskie zdrowie. Nie jest to temat ani wstydliwy, niemęski czy w jakikolwiek sposób umniejszający, a wręcz przeciwnie! Dlatego też Igor, Paweł i Damian z redakcji Studia.Net przypominają, że trzeba dbać o własne jaja!
Movember 1

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->