Koniec I etapu rekrutacji na studiaPaństwowe uczelnie zakończyły oficjalnie I etap rekrutacji na studia w roku akademickim 2015/2016. Efekt? Co czwarte miejsce na darmowych studiach stacjonarnych I stopnia nadal jest wolne! Czasy się chyba zmieniają...

Część uniwersytetów opublikowała już informacje na temat pierwszego naboru na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie. Najwięcej kandydatów przyciągnęło prawo, ekonomia oraz psychologia. Dotychczasowym hitem tegorocznej rekrutacji okazała się natomiast filologia japońska na Uniwersytecie Warszawskim – aż 25 osób walczyło 1 wolne miejsce! Tutaj znajdziecie szczegółowe podsumowanie rekrutacji na rok akademicki 2015/2016.

Nie jest jednak wielką tajemnicą, że mniejsze ośrodki akademickie mają spore problemy z wypełnieniem limitów na poszczególnych kierunkach studiów. Uniwersytet w Opolu planował w tym roku przyjąć około 2,2 tys. nowych studentów. Po zakończeniu I etapu rekrutacji nadal pozostało ponad 500 wolnych miejsc. Identycznie wygląda sytuacja na Uniwersytecie w Białymstoku. – Limit wynosił prawie 2700 miejsc. Wolnych jest jeszcze ponad 600 na 20 różnych kierunkach – informuje Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka uczelni.

Ośrodki w Opolu i Białymstoku nie są jednak jedynymi, które borykają się z malejącą liczbą kandydatów na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie. Na Uniwersytecie Szczecińskim nadal czeka na Was blisko 20 proc. wakatów, 400 studentów znajdzie dla siebie miejsce w Akademii Jana Długosza w Częstochowie, a na ponad 800 kandydatów czeka wciąż Politechnika Łódzka, gdzie na 4 kierunkach studiów wolnych jest ponad 20 proc. miejsc, a na kolejnych 4 – 10 proc.

O podłożu obecnych problemów pisaliśmy już wielokrotnie na łamach portalu Uczelnie.net. Przypomnijmy jednak najważniejsze problemy: niż demograficzny, odpływ rodzimych kandydatów na zagraniczne uczelnie oraz podejmowanie pracy zaraz po maturze – to główne problemy, z którymi starają się zmierzyć polskie uczelnie. Walka nie jest jednak łatwa...

Recepta na sukces? Przedłużanie terminów, ogłaszanie rekrutacji uzupełniającej i szukanie kandydatów na studia za wschodnią granicą. Przedstawiciele wielu uczelni liczą także na maturzystów, którzy już niebawem przystąpią ponownie do egzaminu dojrzałości. – Damy szansę tym, którzy będą w sierpniu zdawać maturę w terminie poprawkowym. Może przecież się okazać, że są wśród nich zdolni abiturienci, którym w maju po prostu powinęła się noga – przekonuje Adrian Ochalik, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Źródło: Dziennik.pl

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->