70-lecie Łodzi Akademickiej- To jest święto całej społeczności akademickiej w Łodzi. Gratuluję wszystkim jej członkom. Jest mi szalenie miło świętować siedemdziesiątą rocznicę powstania Politechniki Łódzkiej. Mam poczucie, że idziemy w tym samym kierunku, że odpowiadacie na wszystkie wyzwania, które stoją przed nauką polską i nauką europejską. Gratuluję też drugiemu jubilatowi – Uniwersytetowi Łódzkiemu, który również obchodzi swoją siedemdziesiątą rocznicę – mówiła w miniony piątek minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Łódź jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Działa tu bowiem 6 uczelni państwowych oraz 17 prywatnych, gdzie kształci się w sumie 90 tys. studentów. - Na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie widać, że stale rośnie znaczenie łódzkich uczelni. Odnoszą one duże sukcesy w bardzo konkurencyjnych konkursach europejskich – dodała minister nauki.


Przed uroczystościami prof. Lena Kolarska-Bobińska wzięła również udział w obradach Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Minister opowiedziała zebranym rektorom m.in. o polskiej propozycji zmian dotyczących zasad wynagradzania naukowców z Horyzoncie 2020. – Dziesięć krajów poparło Polskę, a my występujemy w ich imieniu przed Komisją Europejską. To znaczący gest. Wspólne stanowisko przekażemy do Brukseli w najbliższych dniach – zapowiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Podczas spotkania z rektorami minister nauki przypomniała też o ogłoszonym dwa dni temu nowym programie MNiSW – W puli programu "Uczelnie przyszłości" znajduje się ponad 1,2 mld euro. Szkoły wyższe, które uzyskają ten specjalny status, dostaną dodatkowe wsparcie z budżetu państwa. – Pieniądze z PO WER-a nie mogą zostać po prostu wydane. Muszą być inwestycją w trwałą zmianę w szkolnictwie wyższym – w podniesienie jakości kształcenia, wzmocnienie umiędzynarodowienia, w dobre zarządzanie uczelniami – zaznaczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->