Programowanie przeszło przez myśl niejednego wątpiącego w swoją przyszłość maturzysty, studenta czy osoby “dorosłej”. Praktycznie pewna dobra pensja i brak potrzeby wykształcenia wyższego sprawiają, że wokół IT uzbierała się chmara domysłów i laików, którzy by chcieli, ale nie wiedzą jak, co, gdzie i czy w ogóle.

Nie zrozumcie mnie jednak źle, jest mnóstwo osób, które już od nastoletnich lat wiedziały, że to właśnie programowaniem chcą się zająć, z determinacją pogłębiały swoją wiedzę a teraz są szczęśliwymi i dobrze zarabiającymi “informatykami”. Jednak przez ostatnie lata programowanie zyskało sławę zawodu, którego nauczyć może się w sumie każdy, nie trzeba do tego żadnej szkoły, czy nawet kursu, i co z tego, że tak naprawdę to naszą pasją jest muzyka, skoro z niej i tak się nie utrzymamy, prawda?

Zacznijmy od podstawowej informacji: programowanie nie jest dla każdego. Tak jak nie każdy będzie w stanie nauczyć się języka obcego w dorosłym życiu, tak nie każdy pojmie problematykę i poziom skomplikowania, z jakim osoba kodująca będzie musiała się zmierzyć.

W filmiku mówię trochę o statystykach dotyczących zawodu programisty a tu umieszczać będę bardziej szczegółowe informacje na ten temat, w kilku częściach. W tej skupmy się na ogółach, czyli nad czym się zastanowić, jak zacząć, z jakich materiałów czerpać informacje i jak poznać kogoś, kto pomoże.


Po co chcesz zacząć programować?

Jeśli jedyną odpowiedzią, jaka pojawiła się w Twojej głowie są pieniądze, daj sobie spokój. IT, niezależnie od konkretnej dziedziny, jest męczącą pracą umysłową, do której potrzeba analitycznego podejścia i logicznego, ale też czasem abstrakcyjnego myślenia. Praca bez pasji, nie tylko w IT, męczy podwójnie a zarobione na tym pieniądze nie zawsze będą poprawiać Twoje samopoczucie. Zresztą, nie zapomnijmy, że nikt od razu nie zaproponuje stawek, o których mówię w filmiku. Na ten poziom trzeba zapracować i udowodnić, że nasza wiedza nie jest tylko kawałkiem tej góry lodowej, którą wszystkie języki kodowania, są.

Jaki masz charakter?

Jeżeli porażki Cię demotywują, nie jesteś w stanie powiedzieć sobie “tak, popełniłem błąd i teraz muszę zrobić wszystko, żeby go naprawić”, uciekaj stąd gdzie pieprz rośnie. Żarty o wiecznie sfrustrowanych programistach, stukających wściekle w klawiaturę, nie są stereotypem, który wziął się znikąd. Raz zrobiona rzecz często musi być stale naprawiana a nie wszyscy mają tak anielską cierpliwość, żeby po takim dniu poprawek, wyjść z pracy z uśmiechem.

Jakie są Twoje cele... i czy programowanie pomoże Ci je spełnić?

Zmęczenie swoją dotychczasową pracą, chęć zmian, czy zrozumienia jak powstaje i działa coś, co najzwyczajniej w świecie wzbudza Twoje zainteresowanie. IT otwiera drzwi na wiele możliwości i odpowiada na pytania, które zadaje sobie mnóstwo osób. “Marzy mi się stworzenie własnej aplikacji” czy “prowadzę sklep internetowy i chciałbym sam kontrolować i zmieniać działanie strony” są dobrymi i częstymi przykładami. Rozpisz swoje cele długoterminowe, aby uświadomić sobie, czego w życiu naprawdę chcesz. Odpowiedz sobie na pytania takie jak: jaka praca sprawia mi najwięcej satysfakcji, po jakim dniu jestem z siebie zadowolony, jak widzę swój dzień w pracy i czego w nim potrzebuję?

Normalne jest, że wraz z poznawaniem technologii, kolejne zagadnienia będą pojawiać się na Twojej drodze, wtedy dowiesz się, jak obszerne jest środowisko IT i iloma ścieżkami możesz tak naprawdę pójść. Bo pamiętajmy, że wybór języka będzie/jest ostatnim z Twoich zmartwień. :)

Stanowiska związane z programowaniem rozpisuję na:

code-944499_1280.jpg
  • front-end development,
  • back-end development,
  • testowanie (QA)
  • aplikacje mobilne: iOS i Android,
  • big data.


Sam musisz zdecydować, w czym czujesz się najlepiej. Porozmawiaj z osobami już pracującymi na danych stanowiskach, lata doświadczenia na pewno pozwolą im na wypowiedzenie się nie tylko na temat obszaru, w którym sami pracują, ale też rzucą obiektywne światło na pozostałe.

A gdzie poznać programistów?

W większych miastach regularnie organizowane są meetupy, podczas których możesz posłuchać historii doświadczonych osób i zmotywować się rozmową z nimi, wystarczy poszperać chwilę na Facebook’u. Przeglądając go, dodaj się od razu do grup programistycznych, w których każdy chętnie pomoże i pochwali się swoją wiedzą. Zapewniam, początkujących/pytających jest wiele i każdy znajdzie odpowiedź na męczące go pytanie.

Myśląc o rozpoczęciu nauki, najlepiej będzie zacząć od Youtube. Rozpiszcie sobie języki, o których mówię w filmiku i sprawdźcie w tutorialach i wstępnych opisach, która technologia sprawia wrażenie najciekawszej i czy jej założenia wydają Wam się zrozumiałe. Po odpowiedzeniu sobie na pytania z tego tekstu i maratonie filmików instruktażowych, będziecie mieli podstawowe pojęcie, z czym chcecie mieć do czynienia i czy jesteście gotowi poświęcić swój czas i cierpliwość na zgłębienie wiedzy w tym sławnym, a zarazem tajemniczym obszarze, jakim jest IT.

https://www.studia.net/zawody/7505-informatyk
https://www.studia.net/lupa/8226-informatyka-latwiej-niz-myslisz

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->