5 zawodów, które nigdy nie wyjdą z modySkończyłeś niedawno liceum i zastanawiasz się nad dalszą edukacją? A może jesteś na etapie wyboru odpowiednich studiów podyplomowych i nie wiesz czym się kierować? A może po prostu chcesz doradzić bliskiej osobie przyszłościowy zawód? Musisz wiedzieć, że przy podejmowaniu decyzji o karierze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Zapotrzebowanie na dany zawód jest na pewno na czele tej listy - w końcu już teraz mówi się o rozwoju technologii i zautomatyzowanych narzędzi, które będą w stanie zastąpić pracowników... Sprawdź naszą listę 5 zawodów, które nigdy nie wyjdą z mody!


Na naszej liście znajdują się jednak zawody, które nigdy nie wyjdą z mody! Sprawdź, które z nich dadzą Ci sporą szansę znalezienia pracy niezależnie od rozwoju technologii.

1. Branża medyczna - lekarz

Zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny będzie zawsze. Z jednej strony wiedza techniczna i analiza badań może zostać zautomatyzowana. Z drugiej strony istnieją elementy opieki zdrowotnej, których komputery nie są w stanie zastąpić. Są to:
  • Troskliwa opieka nad pacjentem (empatyczne podejście);
  • Podejmowanie decyzji na podstawie niepełnych/niejasnych danych.

Pokrewne zawody: pielęgniarka, psychoterapeuta, technik laboratorium, farmaceuta, dietetyk.
Są to zawody, w których nadal brakuje nam specjalistów, pomimo coraz lepszych warunków pracy. Do dobrego terapeuty czeka się miesiącami, a techników do pracy w laboratorium sprowadza się z zagranicy.

2. Branża edukacyjna - nauczyciel

Musisz wiedzieć, że rozwój technologii może zmienić system edukacji. E-learningi i kursy online są coraz popularniejsze. Komputery mogą nauczyć nas matematyki, fizyki i historii. Jednak istnieją elementy edukacji, których komputery nie są w stanie zastąpić. Są to:
  • Tworzenie treści kursów internetowych;
  • Subiektywne przekazywanie wiedzy dotyczącej świata, muzyki, sztuki i literatury.

Pokrewne zawody: nauczyciel w przedszkolu, twórca programów nauczania, wykładowca na uczelni.
Są to zawody, w których nie musisz ograniczać się do jednego miejsca pracy. Jeżeli posiadasz odpowiednie kompetencje możesz rozwijać własną markę m.in. udzielając korepetycji.

3. Branża prawnicza – prawnik

Nawet, jeżeli nie interesujesz się wymiarem sprawiedliwości z pewnością masz świadomość, że komputery nigdy nie zastąpią działalności władz państwowych. Zobacz, czego komputery nigdy nie zrobią:
  • Tworzenie nowego prawa;
  • Podejmowanie decyzji sądowych.

Pokrewne zawody: polityk, ochroniarz, policjant, strażak
Są to zawody, na które zawsze będzie zapotrzebowanie, ponieważ państwo nie jest w stanie bez nich funkcjonować.

4. Branża sportowa - profesjonalny sportowiec

Ludzie kochają uprawiać sport i oglądać dobre rozgrywki. Czy umiesz sobie wyobrazić drużyny piłkarskie składające się z robotów? Z pewnością mogłaby to być pewnego rodzaju ciekawostka, ale po pewnym czasie zabrakłoby nam tego, co naprawdę niesie za sobą sport. Są to:
  • Możliwość utożsamiania się z zawodnikami;
  • Obserwowanie pokonywania słabości i przekraczania granic.

Pokrewne zawody: e-sportowiec
Alternatywą dla zawodu sportowca może okazać się e-sportowiec (gracz konkurujący z innymi na polu gier komputerowych). Nadal będziemy mogli utożsamiać się z zawodnikami, obserwować ich rywalizację, ale tym razem w wirtualnym świecie.

5. Branża IT - programista

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że programista znajduje się we wszystkich zestawieniach "zawodów przyszłości". Co jest najważniejsze to pewność, że zawsze będzie na niego zapotrzebowanie. Komputeryzacji i automatyzacji ulega coraz więcej dziedzin życia, jednak maszyny nie zastąpią takich elementów jak:
  • Programowanie maszyn/aplikacji;
  • Kontakt z klientami (analiza wymagań).

Pokrewne zawody: webmaster, grafik, tester aplikacji

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->