4 rzeczy, które warto powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli nie masz doświadczeniaPo zakończeniu studiów czeka Cię wiele wyzwań. Do większości z nich będziesz podchodził po raz pierwszy. Jednym z takich wyzwań jest Twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna! Sytuacja jest o tyle ciężka, że owa rozmowa dotyczy głównie Twoich doświadczeń zawodowych i zdobytych kompetencji. Co zrobić, gdy jesteś w trakcie studiów lub świeżo po ich zakończeniu i nie masz jeszcze dużo doświadczenia?

W tym artykule pokażemy Ci, co zrobić na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, aby zwiększyć szanse na pracę. Pamiętaj! Żeby otrzymać zaproszenie na spotkanie, musisz mieć profesjonalne CV. Sprawdź 24 darmowe szablony, które ułatwią Ci przygotowanie tego dokumentu: https://interviewme.pl/blog/darmowe-szablony-cv-do-pobrania

1. Co jest Twoim głównym atutem?

Gdy poszukujesz pierwszej pracy, pracodawca musi zweryfikować Twoje kompetencje. Jak potwierdzić, że masz umiejętności na stanowisko, o które się starasz?
 • Przeanalizuj swoje wykształcenie i przypomnij sobie wszystkie sukcesy związane z edukacją. O czym warto wspomnieć na rozmowie kwalifikacyjnej?
 • stypendiach za wyniki w nauce
 • nagrodach i wyróżnieniach od wykładowców
 • udziale w konkursach z przedmiotów, które są istotne pod kątem stanowiska
 • temacie pracy dyplomowej, jeśli jest powiązana z profilem stanowiska

Podczas pierwszych rozmów kwalifikacyjnych istnieje ryzyko, że może na Ciebie wpływać stres. Mimo tego, nie bój się mówić o edukacji i o przedmiotach, które Cię szczególnie fascynują. Warto chwalić się wszystkimi osiągnięciami, ponieważ wyróżnią Cię na tle pozostałych osób z podobnym doświadczeniem.

2. Czy warto mówić o stażach i praktykach?

Tak, ponieważ to właśnie Twoje największe doświadczenia! Realizowałeś powierzone zadania w danym zakresie. Nauczyłeś się jak przełożyć teoretyczne informacje z zajęć na wiedzę praktyczną. Skoro tak było, to masz się czym pochwalić! Opowiedz o sukcesach lub niestandardowych projektach w których brałeś udział. Myślisz, że to niemożliwe, aby w trakcie 3-miesięcznego stażu odnieść jakieś sukcesy? Nie raz spotkałem się z klientami, którzy po kwartale byli w stanie m.in::
 • zaktualizować bazę dostawców,
 • wykonywać powierzone obowiązki na poziomie 100% oczekiwań,
 • przeprowadzić modernizację systemu.

Dla etatowego pracownika powyższe przykłady to codzienny zakres obowiązków. W Twoim przypadku również, ale miałeś tylko krótki czas, aby wykazać się w danej dziedzinie. Potencjalny pracodawca z pewnością to doceni i będzie bardziej skłonny Cię zatrudnić.

3. Dlaczego warto pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami?

W niektórych zawodach bardzo ważne są kursy, szkolenia i certyfikaty, które dają potwierdzenie posiadanych kwalifikacji. Tym bardziej istotny jest fakt, że chciałeś poszerzyć swoją wiedzę w chwilach wolnych od zajęć. W ten sposób pokażesz dużą motywację do rozwoju. Mów przede wszystkim o kursach i szkoleniach, które są związane z profilem stanowiska. Nie opowiadaj pracodawcy o kursie ratownika, chyba, że starasz się o pracę na basenie.

4. Działalność studencka i pozaszkolna to też Twoja praktyka!

Warto podczas studiów udzielać się w stowarzyszeniach i organizacjach studenckich. Dlaczego? Przede wszystkim możesz zdobyć cenne kompetencje dotyczące na przykład:
 • koordynowania prac zespołu
 • budowania relacji biznesowych
 • zarządzania budżetem
 • organizowania eventów

Mimo, że skala tych działań jest mniejsza niż w życiu zawodowym, to pomaga Ci zdobyć cenne umiejętności. Jeśli opowiesz o tym pracodawcy, zyskasz przewagę nad kandydatami, którzy nie mieli podobnych doświadczeń.

Jak pokazałem Ci powyżej, możesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej nawet, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego. Jeśli skorzystasz ze wskazówek z artykułu, wybijesz się na tle pozostałych osób, a być może przebijesz tych, którzy już doświadczeniem mogą się pochwalić. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na pracę.

Przed przystąpieniem do testu, prosimy o wypełnienie poniższych pól:
Oświadczam, że zapoznałem(am) się i akceptuję treść Regulaminu.

Wypełnione? W takim razie, życzymy powodzenia!P.S
Jeśli nie masz jeszcze CV i chcesz dowiedzieć się, jak napisać skuteczne CV studenta, zobacz ten artykuł: https://interviewme.pl/blog/pierwsze-cv-studenta

Nazywam się Maciej Czerwonka i jestem Konsultantem Kariery w Interviewme. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. Swoim doświadczeniem z agencji rekrutacyjnych i wewnętrznego HR sprawiam, że rekruterzy i headhunterzy zawieszą oko na Twoim CV. W wolnych chwilach pasjonuję się kulturystyką i zdrowym odżywianiem.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->