hiring 1977913 640Poziom bezrobocia spada, a pracodawcy w wielu branżach mają problemy z obsadzeniem wszystkich stanowisk – tak wynika z raportu „Niedobór talentów” ManpowerGroup. Wśród najczęściej poszukiwanych pracowników znajdują się zarówno programiści, specjaliści ds. IT i inżynierowie, jak również pielęgniarki, kierowcy i pracownicy fizyczni. Jak odnaleźć się zatem na rynku pracy, żeby nie mieć problemów z zatrudnieniem? Cennych rad udziela Kinga Kwiatkowska, nauczyciel akademicki i kierownik Biura Karier w PWSZ w Skierniewicach.

Problem pracodawców z obsadzeniem wielu stanowisk to zjawisko widoczne na całym świecie – globalnie aż 38% przedsiębiorców nie może znaleźć pracowników o określonych kompetencjach. W pierwszej dziesiątce zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów są zarówno pracownicy fizyczni, inżynierowie, jak i przedstawiciele handlowi, księgowi, specjaliści ds. finansów, sekretarki i asystenci. Poszukiwani na naszym rynku programiści znaleźli się dopiero na dziewiątym miejscu.

Praca jest, ale brakuje ludzi?

W Polsce ten problem jest jeszcze większy i dotyczy aż 41% firm. Pierwsza piątka najbardziej potrzebnych pracowników, pojawia się na liście regularnie od sześciu lat. Zamykają ją m.in. operatorzy maszyn, księgowi i specjaliści ds. finansów, menedżerowie najwyższego szczebla oraz przedstawiciele handlowi.

– Bezrobocie w maju b.r. było najniższe od 25 lat, a jednocześnie w wielu obszarach faktycznie brakuje chętnych do pracy. Widoczne są zaniedbania kształcenia zawodowego, jak i efekty wiary młodych ludzi w to, że same studia wystarczą, by zdobyć zatrudnienie. Wśród nich problemem jest często brak odpowiednich kwalifikacji i kompetencji twardych. Dlatego tak ważne jest by, wybierając szkołę wyższą, zwrócić uwagę m.in. na ilość zajęć praktycznych czy możliwość uzyskania konkretnych umiejętności zawodowych, na co nacisk stawiają właśnie państwowe wyższe szkoły zawodowe – komentuje Kinga Kwiatkowska z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach.

Rynek pracy sam zweryfikuje...

Choć oczywiście wybrany kierunek studiów czy specjalność nie zawsze determinują wykonywany później zawód, to jednak większych problemów ze znalezieniem perspektywicznej i dobrze płatnej pracy nie mają (i raczej mieć nie będą) absolwenci informatyki czy choćby finansów i rachunkowości. Podobne perspektywy zatrudnienia czekają również na absolwentów kierunków technicznych, np. automatyki i robotyki czy mechaniki i budowy maszyn.

– W dużych miastach wciąż poszukiwani są specjaliści ds. IT, w tym: analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych. Z kolei w finansach stawia się nacisk na znajomość języków obcych, która jest dużym atutem – wymienia specjalista Biura Karier PWSZ w Skierniewicach i dodaje: – Wbrew pozorom dobrym wyborem są również kierunki humanistyczne, zarządzanie, pedagogika oraz administracja, które dają solidne podstawy do pracy w różnych profesjach. Firmy bowiem potrzebują pracowników o wysoko rozwiniętych umiejętnościach interpersonalnych, którzy będą potrafili np. zdiagnozować potrzeby klienta, podjąć negocjacje czy odpowiedzieć na potrzeby rozrastającej się w Polsce grupy ludzi starszych. Podczas nauki należy trzymać rękę na pulsie i przeglądać oferty pracy pod względem potrzebnych kompetencji i umiejętności. Podstawą są również studia, które dadzą odpowiednie wykształcenie, ale przede wszystkim zapewnią naukę i doświadczenie w praktyce poprzez liczne zajęcia praktyczne, programy praktyk i staży. Na koniec warto dodać by wybierać kierunek zgodnie z pasją, jeśli jest się w jakimś temacie naprawdę dobrym, to bez względu na dynamikę, najlepszych w danej dziedzinie rynek pracy zawsze wchłonie – podsumowuje.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->