4 rady: co zrobić, aby pierwsze CV zapewniło Ci pracę?Często słyszysz, że ciężko jest znaleźć pracę bez doświadczenia? Dopiero co skończyłeś studia i sekcja “doświadczenie” w Twoim CV jest prawie pusta? Na pewno się zgodzisz, że to niełatwa sytuacja. Zastanawiasz się, jak z niej wybrnąć i co wpisać do CV? W tym artykule pokażę Ci, co możesz zrobić, aby ulepszyć swój dokument i dostać wymarzoną pracę od razu po odebraniu dyplomu.

1. Jakie doświadczenie możesz zdobyć już na studiach?

Postaraj się dostać na wartościowy staż. Co prawda nie zarobisz wiele, ale zdobędziesz cenne umiejętności praktyczne. Są one pożądane przez pracodawców. Doświadczenie, które zyskasz przełoży się na wyższe zarobki po zdobyciu dyplomu. Pamiętaj, że jeśli nie zrealizujesz stażu w czasie studiów musisz liczyć się z ryzykiem odbycia go po skończeniu szkoły wyższej!

Co możesz zrobić, jeśli mimo starań nie uda Ci się dostać na żadną praktykę? Zaangażuj się w dodatkową aktywność. Może to być wolontariat, działalność w organizacji albo udział w programach ambasadorskich.

Wiesz, co pomyśli pracodawca, gdy zobaczy dodatkowe aktywności w Twoim CV? Szybko zrozumie, że nie boisz się wyzwań i szukasz każdej okazji, by nabyć nowe kompetencje, doszkolić się, czy poszerzyć horyzonty. A właśnie takich pracowników chce mieć każdy szef!

Ważne, aby cechowała Cię postawa proaktywna. Pracodawcy ją cenią. Będą w Tobie widzieć osobę zaangażowaną i chętną do rozwoju. Nawet jeśli jeszcze niewiele umiesz, Twoje CV pokazuje, że chętnie i szybko się wszystkiego nauczysz.

2. Dlaczego wymiana studencka jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz wpisać do swojego CV?

Według badań Erasmus Impact Study, osoby, które wyjechały w czasie studiów na wymianę zagraniczną, wracają nie tylko pewniejsze siebie i bardziej tolerancyjne wobec innych kultur, ale też:
  • zdolne do szybszego rozwiązywania problemów,
  • szybciej adaptujące się do nowych okoliczności,
  • z większymi umiejętnościami organizacyjnymi.

Zwróć uwagę, że są to te cechy, które najbardziej ceni większość pracodawców.

Studia lub staż za granicą na pewno zwiększą Twoje szanse na zdobycie pracy. Bezrobocie wśród osób, które studiowały za granicą, pięć lat po ukończeniu studiów jest niższe o 23 procent!

3. Co wpisać na samej górze pierwszego CV?

Pewnie nie raz słyszałeś, że osoba, która nie ma zbyt wiele doświadczenia zawodowego, powinna wpisać swoje wykształcenie jako pierwsze w CV? To nie do końca prawda. Jeśli udało Ci się zrealizować jakikolwiek projekt związany z kierunkiem Twoich studiów, umieść tę informację PRZED edukacją w CV. Nawet, jeśli nie był to staż lub praktyki.

Studiujesz marketing i nie zrealizowałeś żadnego stażu? Udzielałeś się jednak na wolontariacie, a Twoim zadaniem była koordynacja kontaktów z mediami? Umieść tę informację na samej górze swojego CV!

Wykształcenie jako pierwsze wpisz w CV tylko i wyłącznie wtedy, jeśli nie podjąłeś żadnej działalności związanej z Twoim kierunkiem studiów.

Pamiętaj, że pierwsze CV nie powinno zajmować więcej niż 1 stronę. Dłuższy dokument może odwracać uwagę pracodawcy od najistotniejszych informacji.

Na czym się jednak skupić w CV, jeśli nie posiadamy bogatego doświadczenia zawodowego i kilkunastu ukończonych kursów? Jak zachęcić pracodawcę do wyboru właśnie naszej kandydatury? Zacznij od obejrzenia naszego wywiadu z Marią Kuczewską, doradcą personalnym, która ma dla Ciebie garść użytecznych porad.


4. Pracowałeś dorywczo? Użyj tej metody...

Prawie każdemu absolwentowi zdarzyło się pracować dorywczo. Niewielu jednak wie, jak wykorzystać ten atut w swoim CV. Samo wpisanie informacji o pracy dorywczej nie pomoże Ci zdobyć nowego stanowiska. Pomyśl, czego się tam nauczyłeś i wpisz nowe kompetencje do CV. Jak opisać prace dorywcze, żeby dzięki temu zdobyć przewagę nad innymi kandydatami? Popatrz na ogłoszenie, na które aplikujesz. Postaraj się dopasować do niego umiejętności, które nabyłeś pracując dorywczo. Pamiętaj jednak, by uwzględnić tylko te kompetencje, których wymaga pracodawca. Już pokazuję Ci, jak to zrobić.

Szukasz pracy jako asystent biura, a pracowałeś w call center po kilka godzin w tygodniu? Umiejętności, które pomogą Ci dostać tę pracę to:
  • znajomość standardów obsługi klienta,
  • umiejętność załatwiania kilku spraw jednocześnie czyli tzw. multitasking,
  • świetna organizacja pracy.

Pracodawca z pewnością doceni powyższe kompetencje na stanowisku asystenta.

Pomiń znajomość procedur obsługi (obowiązują tylko w jednej firmie) czy czas, w jakim byłeś w stanie obsłużyć jednego klienta. Jeśli dopasujesz CV do ogłoszenia sprawisz, że pracodawca skupi swoją uwagę tylko na tym, co chcesz mu zaprezentować. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Wiele osób uważa, że wyjazd na Erasmusa to tylko zabawa. Zgadzasz się czy uważasz, że wymiana studencka jest atutem w CV? A może masz jeszcze jakieś pomysły, jak budować swoje CV już na studiach? Wypowiedz się w komentarzu.

Chcesz poznać jeszcze więcej rad, jak napisać CV? Przeczytaj ten artykuł: https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking

Mam na imię Kamila i pracuję w marketingu InterviewMe. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. Rekrutacja i rynkiem pracy to moje hobby. Oprócz tego jestem miłośniczką języka francuskiego i morza w każdym wydaniu - spacerowym, leżakowym i żeglownym!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->