Poznaj 5 powodów, dla których warto zostać AmbasadoremDlaczego niektórzy studenci zaraz po ukończeniu szkoły wyższej w zawrotnym tempie wspinają się po drabinie kariery w międzynarodowych firmach, podczas gdy inni przez długie miesiące nie mogą znaleźć zatrudnienia? Jak to się dzieje, że jedni poznają swojego pracodawcę podczas studiów, a drudzy jeszcze przez lata od zakończenia edukacji bezskutecznie wysyłają setki CV? Powodów może być wiele, ale jak wskazują sami studenci, jedną z możliwości skutecznego startu w karierę jest uczestnictwo w Programie Ambasadorskim.

Kim jest Ambasador?
Student-Ambasador to przedstawiciel pracodawcy na uczelni, który przyjmuje rolę „łącznika" pomiędzy uczelnią a firmą. Ambasadorzy stanowią organizacyjne i merytoryczne wsparcie dla przedsiębiorstwa – aktywnie włączają się w realizację działań skierowanych do młodych ludzi na danej uczelni. W związku tym, pomagają przy organizacji warsztatów, konkursów, Dni Pracodawcy, czy badań dla studentów. Jak zostać Ambasadorem? Zazwyczaj firmy cyklicznie ogłaszają i organizują rekrutację do Programów Ambasadorskich. Dlaczego warto wziąć w niej udział?

1. Poznaj swojego potencjalnego, przyszłego pracodawcę
Udział w Programie Ambasadorskim oznacza dla studenta nawiązanie bezpośredniego, stałego kontaktu z przedstawicielami przedsiębiorstwa. Dzięki realizacji kolejnych działań – współpracy przy projektach, szkoleniach, czy warsztatach, Ambasadorzy mogą poznawać swojego potencjalnego pracodawcę oraz dowiedzieć się więcej o jego wymaganiach. Ambasador ma również swoje 5 minut, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony – przejąć inicjatywę i wykazać się kreatywnością. Gra jest warta świeczki – na najlepszych Ambasadorów zwykle czekają oferty praktyk i staży, a nawet stałej pracy w organizacji, która realizuje Program.

2. Szlifuj kompetencje
W dobie nieustannie zmieniającego się rynku pracy, pracodawcy szczególnie cenią u młodych ludzi tzw. kompetencje miękkie, czyli m.in. komunikatywność, kooperację, umiejętność rozwiązywania problemów, pracy w grupie i pod presją czasu. Praca Ambasadora,polegająca na realizacji kolejnych zadań i projektów na uczelni, pozwala na kształtowanie takich cech, co z punktu widzenia pracodawców jest kluczowe. – Ambasadorzy mają wstęp na szereg warsztatów poświęconych umiejętnościom branżowym oraz miękkim. Często też sami wspierają organizację takich przedsięwzięć. Dzięki temu, nabywają kompetencje pożądane z punktu widzenia pracodawców, co zwiększa ich przewagę konkurencyjną na rynku pracy – komentuje Agnieszka Szefler, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Dyrektor 10 Programów Edukacyjnych w projekcie systemowym PARP Biznes dla edukacji. Jednym z działań realizowanych w ramach projektu są Programy Ambasadorskie.

3. Znajdź swoją ścieżkę kariery
Praca Ambasadora to również niepowtarzalna szansa na poznanie firmy od tzw. „kuchni". Dzięki uczestnictwu w programie i współpracy z osobami z różnych działów, studenci mają szansę na poznanie specyfiki pracy na różnorodnych stanowiskach w organizacji. – Dzięki wizytom w CEMEX studenci mają okazję poznać jak funkcjonuje firma i jaka panuje w niej atmosfera. Mogą się też dowiedzieć jakie wymagania są im stawiane – komentuje Kamila Skorupińska, Dyrektor Pionu Zarządzania Ludźmi i Organizacją, Członek Zarządu firmy CEMEX Polska, realizującej Program Ambasadorski w ramach Programu Edukacyjnego Budujemy lepszą przyszłość. – Z drugiej strony, dla firmy to okazja do poznania oczekiwań i sprawdzenia potencjału młodych ludzi, którzy być może, okażą się naszymi przyszłymi pracownikami – dodaje Skorupińska.

4. Zostań częścią ciekawych projektów
Programy Ambasadorskie pełne są działań i przedsięwzięć dedykowanych studentom. Ambasadorzy wspierają firmę podczas ich planowania, organizacji oraz promocji. O jakich działaniach mowa? O organizacji warsztatów ze specjalistami z firmy, szkoleń, Dni Pracodawcy, projektowaniu konkursów i gier studenckich oraz przeprowadzaniu badań opinii studentów. –Często wyzwania jakie stoją przed studentami biorącymi udział w Programie Ambasadorskim pozwalają im stawiać pierwsze kroki w zarządzaniu projektami i współpracy w zespole. To bardzo ważne pozycje w CV młodego człowieka wkraczającego na rynek pracy – dodaje Agnieszka Szefler. Z punktu widzenia pracodawców, zaangażowanie Ambasadorów w poszczególne projekty przynosi wymierne korzyści samej firmie. – Studenci mogą do zlecanych im zadań wnieść dużą dozę kreatywnego, niestandardowego myślenia, zaproponować alternatywne rozwiązanie danego zadania czy problemu. Przekłada się to oczywiście na wzrost umiejętności młodego człowieka i zwiększenie jego szansy zatrudnienia – komentuje Joanna Chaberska z Infosys BPO Poland, firmy realizującej Program Ambasadorski w ramach Programu Edukacyjnego Ticket to Your Future.

5. Panuj nad swoim grafikiem
Bardzo istotną, zwłaszcza z punktu widzenia studenta trybu dziennego, zaletą Programów Ambasadorskich jest niestandardowy, dostosowany do potrzeb młodych czas pracy. Rolę Ambasadora można bez problemu łączyć z zajęciami na uczelni i poza nią. Oznacza to, że pierwsze doświadczenie zawodowe można zdobywać bez uszczerbku na studiach i bez poświęcania całej energii na próbę pogodzenia pracy na etacie z nauką.

Udział w Programie Ambasadorskim nie daje gwarancji znalezienia etatu po zakończeniu nauki w wymarzonej firmie, jednak z pewnością ułatwia start w karierze. To okazja, aby nabywać przydatne umiejętności, poznać specyfikę pracy w danej firmie i branży, i co najważniejsze – jeszcze na studiach sprawdzić, czy taka praca może faktycznie być tą wymarzoną.

Więcej informacji na temat Programów Ambasadorskich realizowanych w ramach projektu Biznes dla edukacji na stronie www.biznesdlaedukacji.parp.gov.pl w zakładce Programy Edukacyjne.

Artykuł powstał w ramach projektu systemowego Biznes dla edukacji, który Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji o projekcie na stronie: www.biznesdlaedukacji.parp.gov.pl.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->