employer brandingJak organizacje tworzą kapitał ludzki w dobie XXI wieku? Wykorzystują w tym celu wiele narzędzi i kanałów dotarcia do młodych ludzi. Przedsiębiorstwa budują swój pozytywny wizerunek w oczach potencjalnych kandydatów w trakcie dni otwartych, warsztatów, seminariów, prezentacji czy konkursów. Dlaczego warto się zaangażować w takie inicjatywy?

Firmy, chcąc sprostać rosnącym oczekiwaniom rynkowym i osiągać zamierzone cele biznesowe, szukają przewagi konkurencyjnej w postaci najbardziej istotnego kapitału każdej organizacji - kapitału ludzkiego. Pracodawcy sukcesywnie inwestują w politykę wyławiania i zarządzania tzw. top talents, czyli pracownikami najlepszymi z najlepszych. Nie jest to proste działanie. Poszukiwania utrudnia zjawisko niedopasowania kompetencyjnego, w wyniku którego prawie 80 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach. Niż demograficzny, a co za tym idzie spadająca liczba studentów, również utrudniają znalezienie idealnych kandydatów. W końcu, czynnikiem utrudniającym skompletowanie efektywnej kadry jest niski stopień lojalności i przywiązania pracowników do firmy. Co zatem robić, by umiejętnie zarządzać talentami? Według firmy Uniwersum – globalnego lidera w dziedzinie employer brandingu, należy w tym celu znaleźć odpowiednich ludzi, sprostać krótko i długookresowym potrzebom zatrudnienia i zbudować odpowiedni zespół. Można to uzyskać poprzez analizę silnych stron organizacji oraz transparentną komunikację z otoczeniem i zbudowanie przemyślanej, długoterminowej strategii employer brandingowej. Grupą docelową, na której pracodawcy koncentrują swoje działania wizerunkowe są studenci. Dlatego, coraz więcej firm jest obecnych na uczelniach z własna ofertą edukacyjną, często wspartą możliwością uzyskania umiejętności praktycznych i poznania firmy od środka.

A z perspektywy studenta?
Z badania „Universum Student Survey" przeprowadzonego w 2013 roku, w którym wzięło udział 25 550 studentów polskich uczelni wynika, iż bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia to główny cel zawodowy młodych ludzi. Najbardziej istotnymi czynnikami decydującymi o wyborze konkretnego pracodawcy są z kolei dobre referencje na przyszłość, wysokie zarobki oraz profesjonalne szkolenia i możliwości rozwoju. Chęć ciągłego nabywania nowych umiejętności i rozwoju zaspokaja u studentów udział w warsztatach, programach ambasadorskich, czy też dniach otwartych, które stanowią podstawę narzędzi employer brandingowych organizowanych przez pracodawców. W trakcie takich inicjatyw np. podczas szkoleń w formie specjalnych warsztatów, można zyskać nowe kompetencje, a na dniach z pracodawcą poznać dostępne ścieżki kariery. Dzięki uczestnictwu we wspomnianych wydarzeniach studenci mogą poznać ponadto pełen wachlarz możliwości rozwojowych w firmie, dokształcić się w dziedzinach, które są niezbędne w codziennej pracy, czy uzupełnić wiedzę teoretyczną umiejętnościami praktycznymi. Wszystko po to, aby być lepiej przygotowanym do wejścia w szeregi firmy. Dla wielu studentów aktywny udział w działaniach firm na uczelniach może stanowić przepustkę do kariery i okazję do zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony.

Dlaczego warto?
Warsztaty organizowane na uczelniach i w siedzibach firm, spotkania z pracodawcą podczas targów pracy, czy konferencji organizowanych na uczelniach oraz programy ambasadorskie to nie tylko narzędzia employer brandingowe firm, ale przedsięwzięcia, w które studenci powinni się angażować, aby odkrywać lub rozwijać swoje pasje i możliwości rozwoju. Najbardziej kompleksowym i efektywnym działaniem służącym budowaniu pozytywnego wizerunku firmy na uczelniach jest organizacja programu edukacyjnego. - Realizacja programu edukacyjnego pozwala nam nie tylko dotrzeć do młodych ludzi za pomocą wielu, różnorodnych działań oraz wspierać ich edukację praktyczną, ale pozwala również budować wśród studentów wizerunek dobrego pracodawcy - komentuje Magdalena Wojtasiak, Prezes Zarządu w polskich spółkach Grupy Faurecia oraz Dyrektor Zasobów Ludzkich na Polskę, będącej głównym Partnerem Programu Edukacyjnego Automotywacja – Kariera bez hamulców.

Na działaniach employer brandingowych firm realizowanych na uczelniach korzystają obie strony. Dla pracodawców to okazja do zaprezentowania się pokoleniu Y, które już wkrótce będzie wkraczać na rynek pracy i zasilać szeregi przedsiębiorstw. Dla studentów, to dobry sposób na wzbogacenie swojego CV, nawiązanie bezpośrednich relacji z potencjalnym, przyszłym pracodawcą, czy nabycie nowych umiejętności istotnych na rynku pracy. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji, którą pracodawcy podstawiają nam pod sam nos?

Słowniczek
*employer branding – kreowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy

Robert Nawrocki

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->