ticket to your futureRozpoczęcie studiów to dla wielu młodych ludzi trudna decyzja o zmianie miejsca zamieszkania. Podjęcie nauki poza rodzinnym miastem wymaga zmiany stylu życia, środowiska i codziennych nawyków. Gdy w końcu student otrzymuje dyplom ukończenia uczelni wyższej, często w poszukiwaniu wymarzonej pracy musi po raz kolejny rozważyć przeprowadzkę do innego miejsca w Polsce lub na świecie. Jak do zmiany miejsca zamieszkania przekonują absolwentów potencjalni pracodawcy?
- Decyzja o przeprowadzce nigdy nie jest łatwa. Z drugiej strony, zmiana otoczenia daje mnóstwo nowych możliwości i sprzyja rozwojowi - komentuje zjawisko mobilności studentów, Anna Piszak studentka Uniwersytetu Wrocławskiego. - Wielu młodych ludzi boryka się z brakiem satysfakcjonującej pracy. Czasem potrzeba trochę odwagi, aby coś zmienić, ale dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie prawdziwej kariery – dodaje. Ania, mimo że pochodzi Jedlińska a na co dzień studiuje w stolicy dolnego śląska, w najbliższe wakacje wybiera się na płatny staż do Łodzi. Jej przykład pokazuje, że młodzi ludzie są coraz bardziej mobilni i umieją elastycznie myśleć o swojej przyszłości zawodowej.

Mobilność jest w cenie

Z badań przeprowadzonych na potrzeby Programu Edukacyjnego Ticket to Your Future realizowanego w ramach projektu Biznes dla edukacji na grupie studentów z Poznania i Wrocławia, wynika że aż 88 proc. ankietowanych jest skłonna do przeprowadzki do innego miasta w Polsce ze względu na atrakcyjną propozycję pracy. Zjawisko dotyczy nie tylko studentów i absolwentów. Raport COBS Mobilność i elastyczność zawodowa Polaków wskazuje na dużą gotowość Polaków do poświęceń w celu znalezienia pracy lub jej zmiany na lepszą. Z danych zgromadzonych w 2013 roku wynika, że ponad 60 proc. respondentów jest skłonna z tego tytułu dojeżdżać do innej miejscowości, a 31 proc. z nich przeprowadzić się do innego miasta.

Coraz więcej pracodawców oczekuje od kandydatów tego typu mobilności zawodowej – Dotyczy to zarówno gotowości do zmiany miejsca zamieszkania, ale także ciągłego doskonalenia i podnoszenia swoich kompetencji. Współczesne firmy myślą globalnie i tego samego oczekują od swoich pracowników. Zależy nam na współpracy z najlepszymi i staramy się różnymi profitami przyciągać talenty z całej Polski do naszej siedziby w Łodzi – twierdzi Joanna Chaberska z Infosys BPO Poland, firmy partnerskiej Programu Ticket to Your Future.

Pracodawca sprzyja zmianom

Jakie trudności mogą napotkać młodzi ludzie szukający pracy poza miejscem zamieszkania? Pierwszą barierą może być już sam proces rekrutacji – poszukując zatrudnienia w innych miastach należy wziąć pod uwagę dojazdy na rozmowy rekrutacyjne, a te dla młodych bezrobotnych mogą wiązać się ze zbyt dużym obciążeniem finansowym. Coraz częściej firmy wychodzą naprzeciw aplikującym i rozwiązują problem kosztownych dojazdów poprzez umożliwienie kandydatom wzięcia udziału w rozmowie telefonicznej lub internetowej zamiast obecności na bezpośrednim spotkaniu. Dzięki kilkuetapowej rekrutacji nie muszą zapraszać na rozmowy wszystkich ubiegających się o dane stanowisko osób i obciążać ich kosztami. Na spotkanie w firmie zapraszani są tylko najlepiej rokujący kandydaci.

Pozytywne przejście procesu rekrutacji i dostanie się na wymarzone stanowisko, to dopiero początek przygody z życiem w nowym mieście. Duże firmy starają się dbać o pierwsze dni pracownika w nowym miejscu. – Oprócz systemu wdrożeń w firmie, obejmujących szkolenia i zapoznawanie z zespołem, Infosys BPO wspiera nowo zatrudnionych także poza pracą. Ułatwiamy znalezienie mieszkania do wynajęcia oraz zapewniamy pakiet dodatkowych udogodnień, w tym np. możliwość skorzystania z przedszkola Infosys – opisuje Chaberska. - Równie ważna na wczesnym etapie podjęcia współpracy jest integracja pracowników, która daje możliwość poznania nowych członków zespołu w sytuacjach pozazawodowych – dodaje Chaberska.

Nowe miejsce – nowe wyzwania

Mimo, iż nowoczesne firmy robią wszystko, aby zapewnić najlepszym komfortowe przeniesienie z miasta do miasta, ostateczna decyzja musi być spójna z wartościami i życiowymi priorytetami pracownika, ponieważ może zaważyć o całym dalszym życiu. Często decyzja o przeprowadzce wiąże się z dużym stresem i niepewnością. Psycholodzy określają tego typu sytuacje jako wyjście poza strefę komfortu – czyli przestrzeń codziennych przyzwyczajeń, które dają nam poczucie bezpieczeństwa, ale nie przyczyniają się do rozwoju osobistego. Brak wyzwań i nowych bodźców dla wielu ludzi jest w dłuższej perspektywie destrukcyjny, strach przed zmianą zaczyna blokować realizację własnych celów życiowych. – Warto sobie pozwolić na realizację marzeń. Szczególnie teraz, gdy jestem młoda, nie chcę poddawać się schematom. Nowe miasto to nowe wyzwania, ale i mnóstwo możliwości. Być może w przyszłości doświadczenie zdobyte w branży outsourcingowej w Polsce, pozwoli mi wyjechać na duży międzynarodowy projekt – mówi Ania Piszak. Jej słowa potwierdzają pracodawcy, którzy liczą że młodzi pracownicy będą otwarci na świat i nowe doświadczenia: - Swoich pracowników wysyłamy na międzynarodowe projekty, dajemy im możliwość podróżowania po świecie i rozwijania się zarówno pod kątem zawodowym, jak i osobistym – zachęca Chaberska.

Program edukacyjny wskaże kierunek

Karierę zawodową warto potraktować jak przygodę na całe życie. To, jak będzie wyglądać, zależy tylko od nas. Mimo trudnej sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, należy nieustannie szukać nowych rozwiązań i uzupełniać swoje kompetencje tak, aby to pracodawcy starali się o nas, a nie odwrotnie. – W Polsce istnieją branże, które bardzo chętnie zatrudniają absolwentów. Problem w tym, że wielu studentów nie podejmuje trudu śledzenia trendów na rynku pracy i nie zdobywa cennego doświadczenia jeszcze podczas nauki. Młodym ludziom rekomendujemy korzystanie z warsztatów i spotkań realizowanych w ramach projektu Biznes dla edukacji, który umożliwia spotkanie z pracodawcami z różnych branż i różnych rejonów Polski – zachęca Agnieszka Szefler, dyrektor programów edukacyjnych realizowanych w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami.

Ticket to Your Future to jeden z 10 programów edukacyjnych realizowany we współpracy z koncernem Infosys BPO Poland wraz z firmami PASJA Grupa Dobrych Trenerów Jakub Lewandowski oraz Kancelaria Adwokacka adw. Alicja Bień. Poprzez działania Programu firmy partnerskie tworzą zbiór dobrych praktyk w zakresie poszukiwania aktywnych studentów, którzy chcieliby rozpocząć swoją karierę w międzynarodowym środowisku pracy oraz zachęcają do podjęcia pracy w Łodzi. Ticket to Your Future promuje mobilność młodych ludzi jako jedno z rozwiązań na problemy absolwentów na rynku pracy. Dzięki szeregowi działań na uczelniach we Wrocławiu i Poznaniu docieramy do ambitnych młodych ludzi i pokazujemy im, że o swojej karierze mogą myśleć w szerszej perspektywie – zarówno pod względem szukania zatrudnienia u liderów biznesowych w kraju jak i za granicą. Mamy nadzieję, że dzięki inicjatywie także pracodawcy zaczną dostrzegać problem mobilności zawodowej młodych i wprowadzać udogodnienia, które zachęcą do zmiany miejsca zamieszkania ze względu na atrakcyjne miejsce pracy – podsumowuje Justyna Płatek, menedżer Programu Edukacyjnego Ticket to Your Future.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->