Site logo

Dowiedz się kogo szukają zagraniczni pracodawcy!

Informacją, jaka w znacznym stopniu wpływa na decyzje o wyborze kierunku studiów, może być z pewnością perspektywa znalezienia pracy w przyszłym zawodzie. Przyszli studenci zdają sobie bowiem doskonale sprawę z tego, że swoją karierą należy pokierować w odpowiedni sposób, a pierwszym krokiem jest wybranie kierunku, po ukończeniu którego, będziemy atrakcyjnym pracownikiem, którego poszukuje nasz przyszły pracodawca. Szczególnie, jeśli chcemy pracować poza granicami naszego kraju.

Maturzyści, studenci, a także absolwenci z uwagą śledzą rankingi i badania, które dostarczają im informacji na temat zapotrzebowania rynku. Na bazie tych informacji bowiem są w stanie w elastyczny sposób dostosować się do potrzeb pracodawców.

Pracownicy fizyczni.

W tej chwili z zagranicy spływają do nas informacje dotyczące zapotrzebowania na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także szefowie kuchni. Często wymagania zagranicznych pracodawców nie są zbyt wygórowane.

Inżynierowie

Zagraniczni pracodawcy chętnie przyjmują także polskich inżynierów. Oprócz wykształcenie liczy się dla nich także doświadczenie zawodowe poparte referencjami z poprzednich miejsc pracy, a także bardzo dobra znajomość języka obcego. Gdy inżynier spełni oczekiwania pracodawcy, ten kusi go nie tylko atrakcyjnym systemem wynagrodzenia, ale także pomocą w przeporowadzce za granicę oraz sprowadzeniem do miejsca pracy także jego rodziny.

Technicy

Niejednokrotnie zagraniczni pracodawcy poszukują także wykształconych pracowników technicznych. Często jednak pracodawcy mają dość mocno sprecyzowane wymagania wobec kandydatów. Muszą oni bowiem wykazać się znajomością specjalistycznych programów technicznych, zdolnościami manualnymi. Mile widziane jest prawo jazdy oraz wcześniejsze doświadczenie w pracy za granicą.

Brygadziści produkcji

Z racji tego, iż coraz częściej Polacy podejmują pracę poza granicami własnego kraju potrzebni są także polscy przełożeni. Osoba na stanowisku brygadzisty musi być odporna na stres i wyróżniać się umiejętnością kierowania ludźmi. Konieczna jest jednak znajomość języka obcego oraz doświadczenie w danej branży.

Przedstawiciele handlowi

Również rynek zagraniczny cierpi na niedobór przedstawicieli handlowych, którzy muszą sprostać dość wysokim wymaganiom. Mianowicie przedstawiciel handlowy powinien posiadać wykształcenie wyższe związane z marketingiem. Liczy się także posiadanie prawa jazdy oraz doświadczenie w pracy z klientem. O umiejętnościach miękkich takich jak otwartość, komunikatywność czy dar przekonywania wspominać nie trzeba.

Specjaliści z branży IT

Zapotrzebowanie na informatyków nie słabnie. Jednak wynagrodzenie w Polsce i poza nią staje się coraz bardziej porównywalne. Informatycy niejednokrotnie muszą zmierzyć się ze sprawdzeniem swoich umiejętności on-line. Samo wykształcenie nie wysatrczy. Potrzebne jest też dośaiwdczenie, często kilkuletnie.

Członkowie zarządów i kadra najwyższego szczebla

Można ubiegać się także o najwyższe stanowiska. Jednak liczyć się trzeba z tym, że wymagania są trudne do spełnienia. Bowiem dyplom polskiej uczelni nie wystarczy. Należy posiadać nie tylko zagraniczny dyplom, ale także kiluletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami i personelem, szczególnie w międzynarodowym otoczeniu. Pracodawcy mogą jednak preferować osoby z własnego kraju, którym doskonale znane są realia. Ofert tego typu jest bardzo niewiele, a selekcja jest bardzo wygórowana.

Źródło: Wirtualna Polska.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję