Site logo

Turystyka archeologiczna

Turystyka archeologiczna jest coraz bardziej popularna wśród zagranicznych turystów. Powoli także w Polsce wykształca się moda na taki rodzaj wakacji. Daje to podstawę sądzić, że już niedługo organizatorzy takiego ruchu turystycznego będą bardzo pożądani na rynku pracy.

Gwałtownie rozwijająca się w dwóch ostatnich dziesięcioleciach turystyka stwarza przyszłym archeologom nowy segment zatrudnienia. Jeśli więc interesuje Cię dziedzictwo kulturowe różnych regionów i lubisz pracować z ludźmi – pomyśl nad wyborem kierunku archeologia z ukierunkowaniem turystycznym.

W Polsce studia archeologiczne oferuje kilkanaście uczelni wyższych. Jednak specjalność archeologia turystyczna jedynie kilka z nich, m.in. Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Ukończenie archeologii turystycznej daje szeroki wachlarz możliwości przyszłego zatrudnienia zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

Archeoturystyka – co to takiego?

Dla wielu ludzi (także tych z grubym portfelem!) wczasy wypoczynkowe w Grecji, Egipcie lub Tunezji są coraz mniej atrakcyjne. Dwutygodniowe wylegiwanie się na piaszczystych plażach staje się dla wielu odpoczywających po prostu nudne – oczekują oni czegoś więcej. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest właśnie turystyka archeologiczna, w skrócie nazywana archeoturystyką. Jest to mało spopularyzowana w Polsce, a bardzo popularna na Zachodzie, dziedzina rekreacji edukacyjnej. Jednocześnie jest to dyscyplina uważana za jeden z najszybciej rozwijających się segmentów globalnego rynku turystycznego. Jej celem jest wyeksponowanie archeologicznego dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów.

Turystyka archeologiczna obejmuje nie tylko zwiedzanie interesujących historycznie miejsc i zabytków, lecz także zapoznawanie się ze sposobami życia na zwiedzanych obszarach. Wielu zainteresowanym samo zwiedzanie stanowisk archeologicznych i oglądanie eksponatów już nie wystarcza – dlatego wokół tej bazy będą wciąż wypracowywane nowe pomysły.

Archeologia turystyczna ma ponadto upowszechniać wiedzę archeologiczną. – Wynika to z przekonania, że powszechna edukacja społeczeństwa skutkować będzie w przyszłości świadomą i stąd skuteczną ochroną naszego wspólnego dobra, jakim jest dziedzictwo archeologiczne, będące swoistym spadkiem po przeszłych pokoleniach – tłumaczy dr Jacek Kabaciński z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej.

Nie tylko przewodnik

Zabytki archeologiczne, często niezwykle spektakularne, stanowią zainteresowanie milionów turystów na całym świecie. Ich obsługa wymaga profesjonalnego przygotowania, które zapewniają studia na specjalności archeologia turystyczna. Specjalność przygotowuje przyszłego archeologa do organizacji ruchu turystycznego i tworzenia programów wycieczek i wypoczynku związanych przede wszystkim z poznawaniem kulturowego dziedzictwa Polski oraz innych krajów.

Wbrew pozorom specjalność archeologia turystyczna daje, oprócz pracy przy organizowaniu wycieczek, dużo innych możliwości zatrudnienia. – Absolwent archeologii turystycznej będzie mógł znaleźć zatrudnienie w biurach podróży, urzędach, administracji, instytucjach zajmujących się kształtowaniem relacji europejskich, agencjach turystycznych czy firmach i instytucjach współpracujących z przedstawicielami innych państw – wymienia dr Jacek Kabaciński z WSEIiI. Absolwent będzie osobą przygotowaną do profesjonalnego propagowania wiedzy archeologicznej oraz zdobędzie uprawnienia do pracy w placówkach gromadzących zabytki, np. w muzeach archeologicznych czy regionalnych.

Na studiach na specjalności archeologia turystyczna nacisk położony jest na poznanie regionów najbardziej atrakcyjnych z turystycznego punktu widzenia. Student turystyki archeologicznej ma możliwość zapoznania się między innymi z podstawami turystyki i rekreacji, psychologii i fizjologii człowieka oraz elementami prawa i zarządzania. W ten sposób będzie on wszechstronnie przygotowany merytorycznie do wykonywania swojego zawodu.

Turystyka przeszłości nadzieją na przyszłość

Pracy dla absolwentów archeologii turystycznej w przyszłości z pewnością nie zabraknie. Zapotrzebowanie na udział w tej nowej formie turystyki jest duże. Może świadczyć o tym lawinowo rosnąca w ostatnich latach liczba festiwali i festynów archeologicznych, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy turystów. Coraz częściej na rynku pojawiają się także oferty wakacji archeologicznych dla dzieci. Przykładem może być tegoroczna „Międzynarodowa Letnia Akademia Archeologii”, którą przygotowali kaliscy archeolodzy. W ramach projektu młodzież będzie uczestniczyć w pracach wykopaliskowych na terenie osady Piwonice poznając tajniki archeologii.

Taki sposób spędzenia wakacji jest bardzo atrakcyjny również dla dorosłych. Choć w Polsce nie spotkamy wakacyjnych ofert tego typu, to za granicą wyjazdy z możliwością prac wykopaliskowych oferuje coraz to więcej biur podróży. Są to wyjazdy m.in. do Libii, Grecji, Turcji, Egiptu, Syrii, Chin, Indii czy Etiopii. Podczas takich podróży turyści mogą znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań związanych z dziedzictwem kulturowym różnych regionów świata. Na świecie istnieje wiele pozostałości po naszych przodkach. Odkrywanie ich i poznawanie codziennego życia, które toczyło się tysiące lat temu, jest dzisiaj bardzo atrakcyjne dla wielu turystów.

Aby wycieczka archeologiczna była ciekawa i spełniała oczekiwania uczestników potrzebuje kompetentnego i zajmującego przewodnika. A taką funkcję doskonale spełniają absolwenci archeologii turystycznej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przedsiębiorcza szkoła letnia

Osoby aspirujące do miana przedsiębiorcy oraz młodzi właściciele firm stawiających pierwsze kroki w biznesie mogą wziąć udział w dofinansowanym przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję