Uniwersytet Warszawski Wydział Prawa i Administracji
Dlaczego warto
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z największych i najlepszych wydziałów kształcących prawników w Polsce. Ma ponad 200-letnią tradycję kształcenia. Naszą pozycję na rynku szkolnictwa wyższego potwierdzają rankingi, w których Wydział Prawa i Administracji UW zawsze znajduje się w ścisłej czołówce, a w Warszawie jest niekwestionowanym liderem.
Obecnie na naszym Wydziale studiuje prawie 6500 studentów i 1830 słuchaczy studiów podyplomowych oraz wykłada ok. 200 nauczycieli akademickich, w tym ponad 70 profesorów, prowadzący badania naukowe w ramach sześciu Instytutów:
Wydział Prawa i Administracji UW swoim studentom oferuje to, co najlepsze!
Wszystkie te czynniki składają się na prestiż i pozycję naszego Wydziału. A prestiż to przede wszystkim dobra marka - którą tworzą wykładowcy, studenci oraz absolwenci - marka, wysoko ceniona przez przyszłych pracodawców.
Wydział jako jedyny w Polsce umożliwia swoim studentom zapoznanie się w tak szerokim zakresie z obcymi systemami prawnymi. Wykłady prowadzone są w językach obcych przez wybitnych profesorów z najlepszych europejskich i amerykańskich uniwersytetów. Zajęcia z prawa obcego są dopełnieniem wiedzy uzyskiwanej w ramach normalnego toku studiów. Studenci uczestniczący w tych zajęciach, dzięki poznaniu innych systemów prawnych i prawa europejskiego, uczą się lepiej interpretować polskie prawo.
Studia równoległe Wydział Prawa i Administracji UW, dbając o rozwój swoich studentów, oferuje im możliwość podjęcia studiów równoległych, dzięki podpisanym umowom z niektórymi wydziałami Uniwersytetu Warszawskiego, m.in.: Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Wydziałem Nauk Ekonomicznych. Dzięki stosownej umowie ze Szkołą Główną Handlową, studenci Wydziału Prawa i Administracji UW mają również możliwość podjęcia równoległych studiów na tej uczelni, bez przystępowania do tamtejszych egzaminów wstępnych.
Klinika Prawa Studencki Ośrodek Pomocy Prawnej przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, znany jako Klinika Prawa UW, jest jedną z największych i najdłużej działających klinik prawa na terenie Polski. Klinika Prawa UW powstała w 1998 roku z inicjatywy pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji UW oraz organizacji studenckiej ELSA. Za zgodą władz dziekańskich zajęcia z praktycznego nauczania prawa pod nazwą 'Klinika Prawa' zostały wprowadzone do programu nauczania. Od lipca 2001 roku Klinika działa także jako fundacja o nazwie 'Studencki Ośrodek Pomocy Prawnej przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - Klinika Prawa', co umożliwia m.in. uzyskiwanie statusu przedstawiciela organizacji społecznej w postępowaniach sądowych. Klinika Prawa UW stwarza studentom unikalną okazję do uzyskania praktycznych umiejętności w zakresie udzielania porad klientom i rozwiązywania problemów prawnych. Studenci skupieni w Klinice Prawa UW świadczą bezpłatnie pomoc prawną osobom w trudnej sytuacji majątkowej. Dla wszystkich tych, których nie stać na opłacenie adwokata lub radcy prawnego, wsparcie ze strony Kliniki Prawa to jedyna możliwość rozwiązania ich problemu prawnego. W 2004 r. Klinika Prawa decyzją Senatu UW uzyskała status Międzyinstytutowej Pracowni Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Centrum Pozasądowego Rozwiązywania Sporów na WPiA UW Centrum Pozasądowego Rozwiązywania Sporów na WPiA UW powstało w związku z potrzebą propagowania wśród studentów prawa wiedzy na temat mediacji oraz innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR-Alternative Dispute Resolution). Celami Centrum jest m.in.: uzupełnienie programu studiów prawniczych o zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące mediacji i negocjacji, propagowanie idei pracy pro bono wśród studentów prawa, integracja środowiska akademickiego przez promowanie idei alternatywnych metod rozwiązywania sporów w sporach akademickich.
Program LLP Erasmus Life Long Learning Programme (Erasmus) to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje ideę kształcenia się przez całe życie. Jego celem jest wyrównywanie szans i udostępnienie bogatszej oferty edukacyjnej obywatelom państw uczestniczących w programie. Zmierza on do utworzenia "Europy bez granic i barier" oraz "Europy wiedzy". Dzieli się na kilka komponentów (podprogramów), odpowiadających różnym poziomom nauczania.
Działalność studencka Na Wydziale Prawa i Administracji UW funkcjonuje kilkadziesiąt organizacji studenckich. Działając w nich można nie tylko pogłębiać zainteresowania naukowe (np. w ramach kół naukowych), ale również rozwijać swoje pasje czy po prostu dobrze się bawić. Sprzyjają temu niewątpliwie studenckie kluby działające na Uniwersytecie Warszawskim. Znajomości i przyjaźnie zawarte podczas studiów często wytrzymują próbę czasu i trwają do końca życia. Wydział Prawa i Administracji UW swoim studentom oferuje to, co najlepsze. Bogata historia, nowoczesny program studiów, wybitna kadra profesorska, bogata oferta dydaktyczna, dobre warunki studiowania oraz przyjazne środowisko składają się na prestiż i pozycję naszego Wydziału. A prestiż to przede wszystkim dobra marka, którą tworzą wykładowcy, studenci oraz absolwenci - marka, wysoko ceniona przez przyszłych pracodawców. |
Oferta edukacyjna
![]()
Program studiów stacjonarnych i niestacjonarnych jest identyczny.
Zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi na UW studenci mają możliwość udziału w 240. godzinach lektoratu z języka obcego nowożytnego, kończącego się egzaminem na poziomie co najmniej B2.
Studenci od I roku studiów mają możliwość uczestnictwa w zajęciach tzw. przedmiotów ogólnouniwersyteckich oferowanych przez inne wydziały Uniwersytetu Warszawskiego. Stanowią one istotne wzbogacenie i poszerzenie programu studiów oferowanego przez WPiA UW.
Program studiów - kierunek ADMINISTRACJA
Studia II stopnia (2 - letnie magisterskie uzupełniające)
Studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego można podjąć na jednym z dwóch kierunków:
Prawo Finansowe i Skarbowość Zajęcia na kierunku będą odbywać się co tydzień, w czwartki, piątki i soboty
Są to pierwsze tego rodzaju studia w Polsce, mające charakter prawniczy, uzupełnione o rozbudowane wątki interdyscyplinarne z zakresu: nauki finansów, administratywistyki, rachunkowości i wiedzy ekonomicznej. Ich celem jest kształcenie wysoko kwalifikowanych specjalistów z zakresu prawa finansowego i skarbowości. Absolwent posiadać będzie umiejętności oraz wiedzę z zakresu całości prawa finansów publicznych, prawa bankowego i ubezpieczeniowego, funduszy inwestycyjnych i instytucji finansowych, administracji podatkowej i skarbowości, podatków i innych danin publicznych, rachunkowość i prowadzenia ewidencji podatkowej.
Kompleksowa wiedza pozwoli absolwentowi znaleźć zatrudnienie w:
Absolwent posiądzie podstawowy zasób wiedzy akademickiej o prawie publicznym, o powiązaniach wewnątrz tego systemu oraz powiązaniach polskiego prawa z prawem Unii Europejskiej i z prawem międzynarodowym. Będzie znał metody badawcze i narzędzia stosowane w naukach prawnych, w tym właściwe dla nich techniki pozyskiwania danych.
Będzie posiadał pogłębioną wiedzę o źródłach polskiego prawa finansowego, o jego zmianach i procesie tworzenia, o systemie organów administracji skarbowej, podatkowej i finansowej oraz o sądownictwie administracyjnym.
Uzyska pogłębioną wiedzę na temat wybranych kategorii stosunków prawnych w dziedzinie finansów i skarbowości, w tym także szczegółowe zasady tworzenia i rozwoju form prawnych indywidualnej przedsiębiorczości i opodatkowania przedsiębiorstw, które są niezbędne do podjęcia i prowadzenia takiej działalności zgodnie z prawem.
Będzie znał i rozumiał podstawową terminologię prawnofinansową w wybranym języku obcym.
Absolwent będzie potrafił sporządzać deklaracje i informacje podatkowe oraz pisma procesowe, przygotowywać pisemne analizy i interpretacje konkretnych problemów prawno-finansowych, przygotowywać wystąpienia ustne z zakresu szeroko rozumianej materii prawa finansowego oraz zagadnień z pogranicza prawa, finansów i rachunkowości; dostrzegać związki między zjawiskami finansowymi a innymi zjawiskami kulturowymi i społecznymi i je prawidłowo zinterpretować.
Mając świadomość zakresu zdobytej wiedzy i posiadanych umiejętności Absolwent będzie rozumiał potrzebę uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności oraz znaczenie norm etycznych w wykonywaniu zadań zawodowych.
Humanitarian Action Studia w języku angielskim, interdyscyplinarne, II stopnia, stacjonarne o profilu ogólnoakademickim w ramach obszaru nauk społecznych
Kierunek studiów magisterskich (II stopnia) Humanitarian Action jest prowadzony wspólnie przez Wydział Prawa i Administracji UW oraz Instytut Stosunków Międzynarodowych UW, we współpracy z uczelniami partnerskimi zrzeszonymi w Network on Humanitarian Action (NOHA). Studia są częścią programu wspólnych studiów magisterskich NOHA w zakresie międzynarodowej pomocy humanitarnej (NOHA Joint Masters in International Humanitarian Action).
Z uwagi na rosnącą potrzebę profesjonalizacji sektora humanitarnego, profil studiów został przygotowany tak, aby oferował studentom szeroki zakres wiedzy i umiejętności w zakresie międzynarodowej pomocy humanitarnej, w ramach których szczególny nacisk położono na krytyczne myślenie oraz umiejętności badawcze. Łącząc elementy teoretyczne z praktycznymi, zajęcia prowadzą czołowi wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz zaproszeni goście-praktycy sektora humanitarnego.
Studia mają zarówno wymiar specjalistyczny, jak i interdyscyplinarny, oferując kształcenie w zakresie przedmiotów z nauk politycznych i nauk prawnych, ale też zarządzania, antropologii czy pogranicza nauk społecznych i medycznych. Ponadto kierunek studiów oferuje szereg elementów praktycznych (np. symulacje, obowiązkowe praktyki), które mają na celu właściwe przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy.
W ramach programu studiów studenci realizować będą dwa semestry mobilności. Pierwszy z nich (specjalizacja tematyczna) jest realizowany na jednej z uczelni konsorcjum NOHA w Europie, drugi natomiast (specjalizacja regionalna) stanowi wstęp do prowadzenia własnych badań naukowych w wybranym regionie świata (Europa Wschodnia, Bliski Wschód, Ameryka Łacińska, Azja Południowo-Wschodnia, Afryka Południowa, Ameryka Północna), kontynuowanych w trakcie przygotowania pracy magisterskiej. Druga mobilność będzie dostępna dopiero od roku akademickiego 2017/2018.
Celem studiów jest zatem interdyscyplinarne wykształcenie zaangażowanego pracownika, który z pełną świadomością uwarunkowań społecznych, politycznych, prawnych, kulturowych i bezpieczeństwa oraz z pełnym profesjonalizmem będzie w stanie nieść pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych czy klęsk żywiołowych. Będzie on także mógł prowadzić analizy, badania i diagnozy umożliwiające podejmowanie właściwych decyzji politycznych.
Studia na kierunku Humanitarian Action są adresowane do osób pracujących lub planujących podjąć pracę w sektorze pomocy humanitarnej i współpracy rozwojowej, a w szczególności w agencjach humanitarnych, międzynarodowych instytucjach pomocowych, organizacjach pozarządowych oraz jednostkach rządowych, a także think-tankach i ośrodkach badawczych zajmujących się pomocą humanitarną i rozwojową.
III stopień - Stacjonarne Studia Doktoranckie Celem studiów doktoranckich jest przygotowanie do pracy naukowej i poszerzenie wiedzy z zakresu prawa, co ma ułatwić przedstawienie rozprawy doktorskiej. Jej obrona powinna nastąpić nie później niż na czwartym roku studiów doktoranckich. Stacjonarne studia doktoranckie trwają cztery lata. Zajęcia odbywają się według indywidualnych programów, uzgadnianych ze opiekunami naukowymi, których wyznacza się spośród profesorów i doktorów habilitowanych danej Katedry lub Zakładu. Do programów tych należy w szczególności udział w seminariach opiekuna naukowego, wykładach organizowanych dla doktorantów przez Wydział Prawa i Administracji UW w osiem sobót w semestrze oraz 60 godzin zajęć dla doktorantów z przedmiotów ogólnych (do wyboru przez doktoranta, także spośród dostępnych przez Internet). Doktoranci studiów stacjonarnych mogą otrzymywać stypendium, o które Wydział Prawa i Administracji UW występuje do Rektora UW, działając zgodnie z regułami przyjętymi w uchwale Rady Wydziału Prawa i Administracji UW. Wszyscy doktoranci powinni aktywnie uczestniczyć w życiu naukowym i organizacyjnym swej Katedry lub Zakładu, Instytutu i Wydziału. Doktoranci studiów stacjonarnych pobierający stypendium doktoranckie mają obowiązek prowadzenia zajęć dydaktycznych w wymiarze do 90 godzin rocznie. Doktoranci, którzy nie pobierają stypendium doktoranckiego, mają obowiązek uczestniczenia w procesie dydaktycznym. Doktorantom przysługują uprawnienia do świadczeń zdrowotnych i socjalnych w zakresie i na zasadach uregulowanych w odrębnych przepisach. Doktoranci mają prawo korzystania z biblioteki i czytelni Wydziału Prawa i Administracji UW, urządzeń powielających (według przewidywanych limitów) i komputerowych oraz miejsc pracy indywidualnej. Mają prawo do przerwy wakacyjnej w wymiarze 8 tygodni w ciągu roku. |
Zasady rekrutacji
Zasady rekrutacji na studia -www.wpia.uw.edu.pl/rekrutacja/informacje-ogolne/ www.wpia.uw.edu.pl/rekrutacja/kontakt-2/ Regulaminy i zasady studiowania- www.wpia.uw.edu.pl/studia/regulaminy-i-zasady-studiowania/ |
Pod lupą
Administracja - studia na Uniwersytecie WarszawskimAbsolwenci magisterskich studiów administracyjnych będą przygotowani do pracy w najbardziej atrakcyjnych działach administracji, a w szczególności w działach związanych z uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej.
Prawo czy administracja? Wybierz studia na Uniwersytecie Warszawskim
Praca w administracji to nie tylko przerzucanie i porządkowanie dokumentów. Jako wysoce wykwalifikowany pracownik administracyjny możesz mieć realny wpływ na rozwiązywanie problemów i funkcjonowanie organizacji. Jak takie kwalifikacje zdobyć? Podstawą są studia na renomowanej uczelni. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego możesz studiować Administrację w trybie niestacjonarnym. To świetny sposób na połączenie pracy i studiów!