Site logo

Tysiące złotych strat, skandal i komornik, czyli student u prawnika

Setki polskich studentów znajdują się w stanie konfliktu prawnego ze swoimi uczelniami. Gra toczy się o nie byle jakie stawki. Nie chodzi bowiem o setki, ale o tysiące i dziesiątki tysięcy złotych. Czas postępowań jest również bardzo znaczący, dlatego że od wniesienia sprawy do sądu, aż po rozwiązanie w ostatniej instancji może minąć nawet kilka lat. A w tym czasie rosną dodatkowe opłaty oraz procenty. Warto więc skorzystać z pomocy prawnika jeżeli sprawa jest poważna.

Co może pójść nie tak?

Kandydat na studia to zwykle osoba, która ukończyła 19 rok życia oraz właśnie zdała egzamin dojrzałości. Pierwszym poważnym testem tej dojrzałości jest proces rekrutacyjny w uczelni. Trzeba tu zachować szczególną ostrożność.

Posłuchaj rozmowy ze zrozpaczoną studentką! Znajdziesz ją w filmie poniżej

Niestety jestem przekonany, że podobne sytuacje nie są rzadkością. Musicie pamiętać, że uczelnie to olbrzymie instytucje, na których usługach jest jeden bądź kilku świetnych prawników dobrze znających prawo o szkolnictwie wyższym. Co zrobić w sytuacji, kiedy narasta konflikt z taką instytucją? Oczywiście również należy skorzystać z pomocy prawnika. 

Jak się przygotować do spotkania z prawnikiem, aby nie tracić czasu

Do każdego spotkania z prawnikiem należy się odpowiednio przygotować, ponieważ nie jest on człowiekiem, który działa pro bono – a więc za darmo dla jakiejś wyższej idei. Dobrze jest, żeby spotkania były merytoryczne i zawsze przynosiły rozwiązania dla jakiejś konkretnej sytuacji. Do pierwszego spotkania należy przygotować pewne konkretne dokumenty i dane, o których za chwilę Wam powiem.

Powinniście mieć dane adresowe Wasze oraz Waszej uczelni, regulamin studiów oraz statut uczelni. Ważne będą także inne dokumenty prawne, które mają znaczenie w Waszej sprawie. Zabierzcie też koniecznie umowy o naukę oraz inne dokumenty, które podpisaliście z przedstawicielem uczelni. Dobrze będzie napisać też krótki tekst, dotyczący waszej sprawy. Prawnik z pewnością zrobi swoje notatki, ale dobrze będzie, jeżeli dostanie też notatkę od Was. 

Zastanów się, co chcesz osiągnąć

Już w czasie pierwszego spotkania z adwokatem powinieneś przyjąć jakiś cel, do którego wspólnie będziecie dążyć. Bardzo ważne jest to, by cel ten był mądry, racjonalny a przede wszystkim pragmatyczny. 

Zawsze warto dążyć do korzystnego kompromisu

To właśnie pomoc prawna jest bardzo często niezbędna do tego, by zawrzeć kompromis na korzystnych dla siebie warunkach. Pamiętaj o tym, że prawnik może ci pomóc nie tylko na sali sądowej ale również w ewentualnej wstępnej fazie – czyli negocjacjach z twoją uczelnią. Czy warto wydać sto dwieście lub trzysta złotych na to, by prawnik ocenił i wstępnie rozpoznał twoją sytuację konfliktu z uczelnią? Myślę że tak. Zwłaszcza wtedy, jeżeli stawka o którą grasz jest o wiele wyższa.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Egzamin komisyjny

Egzamin komisyjny – termin opisujący zderzenie mrówki z czołgiem. Oznacza, że egzaminator już dwa razy uznał Cię za głąba – podczas normalnego egzaminu i poprawki,

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję