Site logo

Tydzień języków – przygotuj się do EURO

W terminie 25.05-03.06 odbędą się obchody Tygodnia Języków, który jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Język to podstawa. Ucz się języków”, organizowanej przez Fundację Instytut Jakości w Edukacji (FIJED), Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych (PASE) Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy w Polsce (IAA). Ambasadorem Tygodnia Języków został Robert Korzeniowski.

W ramach projektu “Tydzień Języków – przygotuj się do EURO” w całej Polsce odbędzie się szereg imprez promujących wielojęzyczność i zachęcających do nauki języków w kontekście zbliżających się rozgrywek EURO 2012. Planowane działania skierowane są do różnych grup odbiorców:

Let’s Talk – (dla wszystkich)

Rozdawanie przez szkoły językowe i ośrodki akademickie w całej Polsce plakietek
i naklejek z komunikatem „mówię w języku…” (m.in.: angielskim, niemieckim, francuskim).

Let’s Check – (dla wszystkich)
Możliwość sprawdzenia poziomu znajomości języka w skali Rady Europy i uzyskania bezpłatnego certyfikatu językowego.

Let’s Work – (dla biznesu)
Certyfikacja językowa punktów sprzedaży. Każda firma, której personel obsługujący klientów pozytywnie przejdzie test językowy, otrzyma etykietę „Tu mówimy w języku…” (m.in.: angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim). Etykieta, umieszczona na drzwiach wejściowych, zwróci uwagę obcokrajowców i zachęci ich do zakupów.

Let’s Play – (dla wszystkich)
Akcje lokalne, takie jak: konkursy, festyny, pikniki, zabawy oraz gry miejskie, promujące naukę i znajomość języków obcych, wymyślone i organizowane dla społeczności lokalnych przez szkoły i placówki językowe w całej Polsce.

Let’s Win – (dla uczniów)
Zadaniem nauczycieli, którzy wezmą udział w akcji, będzie zorganizowanie w swoich klasach specjalnej lekcji języka obcego o tematyce EURO 2012, nawiązującej do idei kampanii. Częścią lekcji będzie przygotowanie prac konkursowych, które będą oceniane przez internautów na stronie kampanii www.tydzienjezykow.pl.

Kongres językowy – (dla branży językowej)
Ogólnopolski kongres specjalistów w nauczaniu języków obcych „Wielojęzyczność – nowe wyzwania i rozwiązania”, organizowany przez stowarzyszenie PASE 25 i 26 maja na Politechnice Warszawskiej. W kongresie wezmą udział m.in.: nauczyciele, lektorzy języków obcych, dyrektorzy, menadżerowie szkół językowych oraz przedstawiciele uczelni wyższych.

Tydzień Języków to element ogólnopolskiej kampanii społecznej „Język to podstawa. Ucz się języków”, którą poparło już ponad 170 szkół językowych oraz instytucje z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu języków obcych, m.in.: British Council, Instytut Austriacki, Goethe-Institut, University of Cambridge ESOL Examinations, wydawnictwo Pearson. Akcje wspierają także organizacje samorządowe, środowiska biznesowe oraz znane osoby ze świata kultury i mediów, takie jak: Henryk Sawka, Robert Korzeniowski, Jerzy Dudek, Marek Kościkiewicz, czy Radek Brzózka. Kampanię wspierają także osoby indywidualne, które zadeklarowały poparcie na stronie internetowej www.jezyktopodstawa.pl i podzieliły się swoimi pomysłami na promocję kampanii i realizację jej celów.

Wiele osób wyraziło swoją opinię na temat Tygodnia Języków:

„Tydzień języków jest dobrym pretekstem, żeby pomyśleć o własnym rozwoju językowym. Pierwszym krokiem może być bezpłatne sprawdzenie poziomu znajomości języka w ramach akcji Let’s Check. Certyfikatem, potwierdzającym znajomość języka w skali Rady Europy, który otrzymamy po wykonaniu testu online, możemy pochwalić się rodzinie lub potencjalnemu pracodawcy” – Marek Jankowski, prezes Fundacji Instytut Jakości w Edukacji.

„Inauguracja „Tygodnia”, w przededniu rozpoczynających się w naszym kraju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, stanowi także interesującą formę społecznego przekazu o tym jak ważne jest posługiwanie się językiem obcym. Będzie to miało szczególne znaczenie już niebawem, kiedy do Polski przyjadą tysiące zagranicznych turystów i miłośników futbolu” – Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

„Projekt Let’s Work to szansa dla sklepów i punktów usługowych, żeby za pomocą etykiety przyklejonej na drzwiach, poinformować obcokrajowców, którzy przyjadą na rozgrywki Euro, że dana placówka jest językowo przygotowana na przyjęcie gości z zagranicy i zachęcić do odwiedzenia danego punktu” – Marek Jankowski, prezes Fundacji Instytut Jakości w Edukacji.

“Kto pyta, nie błądzi. Prawda znana od dawna i często sprawdzana przeze mnie, gdy, tak dosłownie i w przenośni, byłem poszukującym drogi, zawodnikiem przemierzającym kraje i kontynenty. Tylko jak zapytać, gdy nie znam języka? To proste mówili mi mądrzejsi ode mnie, spróbuj się go nauczyć. Najpierw podstawowych zwrotów, potem opisu, emocji i najbliższego otoczenia a gdy już zaczniesz poznawać nowych ludzi, otwierać się na kultury i przyjaciół, postaraj się ich poznać w języku, jakim mówią ,,kocham cię”. Nauka języków, to dla mnie konieczność, ale i przede wszystkim dający radość odkrywania sposób na poznawanie świata. To w końcu poczucie fascynującej bliskości w ramach globalnej wioski.”- Robert Korzeniowski, ambasador Tygodnia Języków.

“Popieram i trzymam kciuki” – Jerzy Dudek

„Polacy nie gęsi i swój język mają. Znamy to przysłowie, ale jak to wytłumaczyć Francuzowi czy Anglikowi? Najlepiej mu to przetłumaczyć! Od nauki języków nie uciekniemy…” – prof. Jerzy Buzek

Szczegółowe informacje znajdują się na stronach:
www.tydzienjezykow.pl
www.jezyktopodstawa.pl
www.facebook.com

Lista placówek biorących udział w poszczególnych projektach TJ znajduje się na:
www.tydzienjezykow.pl 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Menedżerowie w samorządach

Czy samorządy gospodarują finansami podobnie, jak menedżerowie zarządzają pieniędzmi w swoich firmach? Tak bywa, ale często zbyt mało jest tego menedżerskiego, przedsiębiorczego podejścia. Wykorzystywanie produktów

Czytaj więcej »

Poznaj rekrutacyjne standardy

Kiedyś zaskakiwały, dziś są standardowymi zadaniami stosowanymi na rozmowach o pracę. Przyjrzyj się sposobom weryfikacji kandydatów, które na stałe zadomowiły się w Polsce. Zobacz czego

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję