Tutorial: jak szukać literatury i bibliografii do pracy licencjackiej i magisterskiej?

Postaram się pokazać Wam, jak być książkowym detektywem tzn. jak znaleźć książki na interesujący nas temat oraz w jaki sposób odnaleźć je, w którejś z bibliotek. 

Dwa główne źródła

Nasze poszukiwania będziemy realizowali w oparciu o dwie strony internetowe.

  • Pierwsza z nich to NUKAT, czyli Narodowy Uniwersalny Katalog
  • Druga z nich to KARO, czyli katalog rozproszony.

Z pewnością odnajdziesz je w wyszukiwarce. 

NUKAT

Obie te strony są niesamowicie ważne dla wszystkich którzy poszukują książek. NUKAT to system, który gromadzi dane z bardzo wielu polskich bibliotek akademickich. Można więc z powodzeniem zaryzykować twierdzenie, że jeżeli jakaś książka jest wydana w Polsce, to z pewnością będzie w zarejestrowana w NUKAT. Jest tam też bardzo wiele książek wydanych za granicą.

KARO

Karo czyli katalog rozproszony to system, który zbiera informacje o tym, jakie książki znajdują się w danych bibliotekach. Wpisując daną książkę, możemy uzyskać informację, jaka najbliższa Biblioteka oferuje wypożyczenie książki której szukamy. 

Tutorial

Poniżej, możecie zobaczyć film Akademi Belfra, w którym szczegółowo objaśnione są zasady korzystania z obu katalogów. Powodzenia!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.