Transport można określić jako celowe i planowe przemieszczanie różnego rodzaju dóbr w przestrzeni. Przyznacie chyba, że takie określenie nie należy do najbardziej intuicyjnych. Skąd wynikają trudności w sformułowaniu lepszej definicji? Musicie pamiętać, że jest to bardzo szerokie pojęcie. Transportować można ludzi, towary, produkty, zwierzęta, surowce w postaci płynnej, gazowej lub stałej. Przewóz osób to także transport. Nie bez przyczyny dziedzina ta stała się przedmiotem studiów wyższych. Zapraszamy do dalszej lektury dalszej części artykułu!


Studia na kierunku Transport jako cel maturzysty

Na początku warto zapoznać się z listą uczelni, na których realizowany jest ten kierunek. Pozwoli to wybrać odpowiednią szkołę. Ważnym kryterium powinna być nie tylko lokalizacja, ale także poziom nauczania. Niektóre uczelnie realizują otwarty nabór. W takich szkołach można stać się studentem niezależnie od wyników egzaminu maturalnego. Jeśli tylko zdałeś maturę, a nie możesz poszczycić się świetnymi ocenami, warto rozważyć możliwość rekrutacji w takiej właśnie szkole. Inne uczelnie mają dość złożone procedury rekrutacyjne, w ramach których na punkty przeliczane są wyniki matur. Uwzględnia się zarówno poziom egzaminów, jak i wybrane przedmioty.

Przedmioty na kierunku Transport

Choć Transport jest kierunkiem realizowanym na wielu uczelniach, warto zauważyć, że programy studiów mogą różnić się między sobą. Podobnie jest z nazwami przedmiotów, dlatego na tej liście znajduje się kilka przykładów, które pomogą Wam zobaczyć, na czym polega nauka na tym kierunku:
  • matematyka;
  • aerodynamika pojazdu;
  • transport szynowy;
  • komputerowe systemy wspomagania transportu;
  • klimatyzacja środków transportu;
  • prawo transportowe;
  • nanotechnologie w eksploatacji pojazdów;
  • perspektywy pracy absolwenta Transportu.


Absolwent Transportu na rynku pracy

Absolwent tych studiów jest w stosunkowo dobrej sytuacji na rynku pracy. Jego pozycję zawodową znacząco może jednak poprawić znajomość kilku języków obcych i praktyki lub staże w cenionych firmach. Sektor TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) jest dynamicznie rozwijającym się obszarem, dlatego liczba miejsc pracy stale rośnie.
« WWW »
« WWW »
« WWW »

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->