"Teologia jest istotną dziedziną... średniowiecznej nauki". W ten sposób bardzo często mówi się o Teologii w środowisku uniwersyteckim. Czy taki pogląd jest prawdziwy? Teologia, w najprostszym ujęciu to nauka o Bogu. Obejmuje ona wiedzę o kilku tysiącach lat kształtowania się religii w kręgu judeochrześcijańskim. Nie da się zaprzeczyć, że jest to bardzo ciekawa dziedzina wiedzy, dla ludzi o zacięciu historycznym i filozoficznym. Czy jednak ma swoją rację bytu we współczesnych realiach świata, opartego na kapitale i wiedzy? Zapraszamy do lektury artykułu!


Teolog z misją

Na początku wyjaśnijmy kilka podstawowych faktów. Teologia, jako teoria i praktyka raczej nie ma swojego tak modnego dzisiaj komercyjnego zastosowania. Najpowszechniejszy zawód wykonywany przez teologów to katecheta. Należy jednak pamiętać, że nie każdy teolog automatycznie może uczyć religii w szkołach. Do tego by teolog, ukończywszy przygotowanie pedagogiczne, został skierowany do szkoły niezbędna jest tzw. Misja kanoniczna, którą za pośrednictwem miejscowego proboszcza otrzymuje się od biskupa danej diecezji.

Jeżeli nie katecheza, to co? Czyli perspektywy absolwenta Teologii

Czy teolog, jeżeli nie zostaje katechetą jest skazany na bezrobocie? Z pewnością nie, postaramy się teraz wyjaśnić dlaczego. Studia teologiczne to bardzo rzetelne i głębokie studia historyczno - kulturowe, które dają możliwość zrozumienia świata społecznego. Absolwent teologii to człowiek, który zna świat religii, sztuki i kultury, któremu nie obce jest także ścisłe i logiczne myślenie. Studia pozwalają na rozwój umiejętności publicznego mówienia, doskonalą warsztat pisarski i kształtują głęboko humanistyczny sposób myślenia. Tak przygotowany człowiek może realizować się w bardzo różnych zawodach, zobaczmy dlaczego:

  • w łatwy sposób może przyswajać nową wiedzę, ponieważ rozumie jej fundamenty;
  • przekwalifikowanie się lub specjalizacja nie jest dla teologa problemem;
  • humanistyczne nastawienie jest bardzo cenne w licznych zawodach;
  • dobre pióro i umiejętność gromadzenia i wyrażania wiedzy i myśli są niezbędne w wielu dziedzinach zawodowych.

 

Teolog w świecie polityki, gospodarki i kultury

Najlepszym dowodem na życiową sprawność i przedsiębiorczość niektórych świeckich absolwentów teologii oraz kierunków jej pokrewnych są biografie niektórych polityków i celebrytów. Jedną ze specjalności naukowej Magdaleny Ogórek, kandydatki na urząd Prezydenta RP w wyborach z 2015 r. jest Teologia, a mówiąc ściślej, Historia kościoła. Jej doktorat poświęcony był działalności beginek i waldensów, a więc członków średniowiecznych ruchów religijnych, znanych z rozwoju idei dobroczynności oraz krytyki kościoła.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->