ul. Słowackiego 52/54
01-629 Warszawa
sekretariat tel. (022) 5617 624
http://www.sgsp.edu.pl
Studia przeznaczone są dla osób mundurowych oraz cywilnych. Zajęcia prowadzone są w dwóch trybach: dziennym i zaocznym. Osoby ubiegające się przyjęcie na studia dzienne mundurowe, po złożeniu niezbędnych dokumentów przystępują do egzaminu wstępnego. Egzamin wstępny jest konkursowy, a na studia przyjmowani są najlepsi pod względem uzyskanych wyników. Obejmuje on sprawdzian teoretyczny z:
Po zakwalifikowaniu na studia kandydaci rozpoczynają w pierwszych dniach sierpnia, tzw. szkolenie kandydackie, prowadzone w warunkach poligonowych. Celem tego szkolenia, trwającego 8 tygodni, jest przygotowanie kandydatów do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej. Po pomyślnym zakończeniu szkolenia kandydaci składają ślubowanie i stają się podchorążymi Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Przez cały okres studiów przebywają w szkole, skoszarowani, w ciągłej dyspozycji służbowej. Doświadczenie zawodowe zdobywają pełniąc służbę w podziale bojowym Zakładu Ratowniczo-Gaśniczego, który zabezpiecza operacyjnie dzielnicę Żoliborz, a w ramach pomocy wzajemnej - teren całej Warszawy. SGSP jako odwód operacyjny Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jest włączona do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych na terenie całej Polski.
W razie rezygnacji ze służby, w okresie pięciu lat od zakończenia studiów, absolwenci zobowiązani są do zwrotu kosztów pobytu w SGSP.
Studia inżynierskie trwają 8 semestrów, a absolwenci tych studiów otrzymują tytuł inżyniera pożarnictwa oraz stopień służbowy młodszego kapitana PSP. Najlepsi słuchacze kontynuują naukę na studiach magisterskich. Absolwenci tych studiów otrzymują tytuł zawodowy magistra inżyniera pożarnictwa.
Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia dzienne cywilne, po złożeniu dokumentów przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej. Absolwenci tych studiów otrzymują tytuł: specjalista - inżynier bezpieczeństwa pożarowego.
Studia o specjalności inżynieria bezpieczeństwa cywilnego kształcą specjalistów dla organów terenowej administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotów gospodarczych w zakresie ochrony ludności przed skutkami zagrożeń naturalnych oraz cywilizacyjnych, w tym nadzwyczajnych. Pełen cykl kształcenia obejmuje 3,5 letnie studia inżynierskie (siedem semestrów) w systemie dziennym oraz czterotygodniową praktykę zawodową we wrześniu po szóstym semestrze. Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia, po złożeniu dokumentów przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej.