Najlepsi studenci mają szansę na stypendium ministra, o które wnioskuje sam rektor.
Minister co roku ustala próg punktowy uprawniający do takiego formy pomocy i określa jej wysokość. Nie może one jednak przekroczyć 15 000 zł. W roku kalendarzowym stypendium może otrzymać maksymalnie 1000 studentów.
Kto może się ubiegać o stypendium ministra?
Każdy, kto szczególnie wyróżnia się w nauce lub posiada wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Jednak nie wcześniej, niż po zaliczeniu I roku studiów. Ustawowo określono, że są to osoby, które klasyfikują się w grupie 5% najlepszych studentów danego kierunku. O wyborze takiej grupy decyduje uczelnia. Na ocenę kandydata wpływ mają także jego wyniki w działalności sportowej i artystycznej. Są to m.in.:
- publikacje naukowe
- udział w projektach badawczych prowadzonych przez uczelnię lub we współpracy z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi
- wystąpienia na konferencjach naukowych
- nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu międzynarodowym
- wybitne dzieła artystyczne
- udział w igrzyskach olimpijskich
- 1 – 5 miejsce w mistrzostwach Europy
Jeśli student, działa zarówno na gruncie sportowym, jak i naukowym i w obu przypadkach ma liczne osiągnięcia, to nie może złożyć dwóch wniosków. Wówczas składa jeden, w którym zaznacza wszystkie swoje zasługi.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Wniosek i dokumenty poświadczające osiągnięcia to wszystko, co trzeba dostarczyć. Składa się je kierownikowi podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni lub rektorowi.
Ważne:
O stypendium ministra nie mogą starać się ci, którzy już ukończyli jeden kierunek studiów z tytułem zawodowym magistra lub równorzędnym. Szans nie mają również ci, którzy po ukończeniu studiów I stopnia rozpoczęli naukę na kolejnych studiach I stopnia.