Site logo

Studiuj Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi na Wydziale Filologicznym UG

Studia będą prowadzone w dwóch specjalnościach: sceniczno-menedżerska (we współpracy z Teatrem Muzycznym i istniejącym przy nim Studium Wokalno-Aktorskim) – rozbudowana o cykl przedmiotów artystycznych, takich jak: śpiew, gra aktorska, kształcenie słuchu, dykcja, wiersz oraz wiele rodzajów tańca; oraz menedżerska (we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim) –poszerzona o wiedzę z zakresu działania międzynarodowych instytucji i organizacji artystycznych, a także wybrane zajęcia artystyczne. Przedmioty wspólne dla obu specjalności to: krytyka artystyczna, teoria sztuki i teatru, zarządzanie instytucjami artystycznymi, zarządzanie projektami i rozbudowany moduł języka angielskiego. Dla studentów przewidzianych jest wiele praktyk w różnych działach polskich i zagranicznych instytucji artystycznych m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Przewidziane są też praktyki festiwalowe, także zagraniczne, np. w ramach Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich. 

Nowe możliwości kształcenia artystycznego
Przeczytajcie, co opowiedzieli nam uczniowie szkół średnich i studenci, których zapytaliśmy o opinię na temat naszego kierunku dającego nowe unikalne w Polsce możliwości kształcenia artystycznego!

Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi – garść opinii z pierwszej ręki – czyli słowa kandydatów i studentów innych kierunków:

Marta Nowicka – przedstawicielka Katedry Sztuk Scenicznych, na której powstał kierunek Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi (efekt połączenia sił Uniwersytetu Gdańskiego, Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej, oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego):

– Ten kierunek to przemyślane połączenie kilku dziedzin w taki sposób, aby maksymalnie się one uzupełniały. Mam na myśli połączenie takich dyscyplin nauki jak: kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, teatrologia, historia i teoria sztuki oraz zarządzanie. Największą część programu studiów stanowią przedmioty praktyczne (dla specjalności menedżerskiej – 59% ogólnej liczby punktów ECTS, dla specjalności sceniczno-menedżerskiej – 79% ogólnej liczby punktów ECTS). Z mojego punktu widzenia wygląda to tak: powstaje kierunek, który zbiera najbardziej przydatne, praktyczne i ciekawe przedmioty z dziedzin zdecydowanie bardziej jednostronnie skoncentrowanych na swojej działalności i ponadto poszerza swój program o język i kontakty zagraniczne oraz bardzo dużą ilość praktyki.

Ale – może nie trzeba wierzyć moim słowom! Przeczytajcie, co opowiedzieli nam uczniowie szkół średnich i studenci, których zapytaliśmy o opinię na temat naszego kierunku!

Łukasz, 19 lat (maturzysta z Tczewa)
– Mamy w szkole koło teatralne i dużo przedstawień razem wystawiamy. To świetna zabawa, całe liceum brałem w nim udział. Ale nie wiązałem z tym przyszłości. Nie mam chyba tyle talentu, żeby być profesjonalnym aktorem. Za to chciałbym dalej działać przy różnych akcjach teatralnych. Specjalność menedżerska jest dla mnie idealna. Trochę zajęć artystycznych, trochę wiedzy o świecie sztuki i zarządzanie. Wszystkiego po trochu. Dla mnie idealnie!

Sylwia, 19 lat (maturzystka z Sopotu)
– Ja w sumie wiedziałam już od jakiegoś czasu, że będę składać do Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Mam nadzieję, że dostanę się na ten kierunek na UG, bo wtedy będę mogła robić jedno i drugie. I być aktorką i prowadzić teatr, albo własne projekty. A najbardziej mi się podoba, że jest tyle angielskiego! Po licencjacie chcę wyjechać za granicę! Uczyć się dalej na jakiejś światowej uczelni aktorskiej!

 Spektakl “Grease”, fot. Manasterski

Michał, 18 lat (uczeń liceum z Gdyni)
– O tym Zarządzaniu Instytucjami Artystycznymi usłyszałem w mojej szkole. Chcę spróbować tam pójść. Dzisiaj jest tak, że ludzie czasem śmieją się z tych, którzy chcą pracować na scenie i być artystami, aktorami, organizować festiwale. Tak, jakby to nie miało przyszłości. Dla mnie ma! Chcę to robić i chcę wiedzieć, jak tym zarządzać!

Aleksandra, 21 lat (studentka z Gdańska)
– Idąc na studia wybrałam kierunek humanistyczny. Tym się zawsze interesowałam. Nawet nie chodziło o to, żeby mieć zawód. Po prostu chciałam robić to, co lubię. Teraz, kiedy czytam o Zarządzaniu Instytucjami Artystycznymi, widzę, że można połączyć jedno z drugim. Można być humanistą, kochać sztukę i działać w teatrze i równocześnie wiedzieć, jak zdobyć na tę sztukę pieniądze!

Kasia, 23 lata (studentka z Gdańska)
– Ogólnie jestem raczej umysłem ścisłym. Nie nadawałam się na filologię. Ale lubię teatr. To był zawsze dla mnie problem. Nie mogłam się zdecydować na jaki profil iść. W końcu wybrałam kierunek na wydziale Nauk Społecznych. Teraz widzę, że to, czego mnie uczą nie zawsze ma przełożenie na realne sytuacje. Bardzo mi się podoba, że jakiś kierunek daje równocześnie wiedzę teoretyczną i praktyczną. Wreszcie ktoś pomyślał, że teoria bez praktyki się nie sprawdza!

Na wszelkie pytania odpowiedzą:

Marta Nowicka (Katedra Sztuk Scenicznych): mtnowicka@gmail.com
Zofia Lewkowicz (Studium Wokalno-Aktorskim): sekretariat@studium-wokalno-aktorskie.pl

Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi. Specjalności:
I stopień: menedżerska, sceniczno-menedżerska

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję