Site logo

Studiuj Sinologię na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego

Sinologia na Wydziale Filologicznym UG otrzymała wsparcie Hanbanu (Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego Jako Języka Obcego). Uzyskała także pomoc w postaci finansowania lektorów języka chińskiego a także materiały dydaktyczne, w tym audiowizualne, do nauki języka chińskiego. Warto dodać, że zaawansowane są także starania o powołanie na Uniwersytecie Gdańskim Instytutu Konfucjusza lub Klasy Konfucjusza – partnerem UG w tym zakresie jest Liaoning Normal University z Dalianu, a rozmowy wspomaga Kwatera Główna Instytutu Konfucjusza w Hanbanie.

Chińscy studenci gdańskiej polonistyki nauczyli się języka polskiego i tańczyć krakowiaka. Czy Ty nauczysz się chińskiego? Sinologia (filologia chińska) na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego to szansa dla Ciebie!

Kierunek Sinologia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego realizowany jest w formie studiów stacjonarnych.

Nowocześnie rozumiana nauka języka i o języku wymaga szerokiej wiedzy o jego użytkownikach. Wiedza ta łączy perspektywę filologiczną z podejściem wypracowanym przez nauki pokrewne, w tym przede wszystkim nauki społeczne: antropologię kulturową, socjologię, naukę o komunikacji społecznej i medialnej, historię, politologię, nauki o prawie, a także ekonomię. Dlatego za wyjątkowo korzystny dla studenta i skuteczny w realizacji założonych celów uznany został interdyscyplinarny model nauczania, który pozwala na uzyskanie możliwie najlepszych efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Sinologia, zgodnie z posłannictwem Uniwersytetu Gdańskiego, kształci cenionych specjalistów wyposażonych we wszechstronną wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne w życiu gospodarczym, naukowym, społecznym i kulturalnym oraz wnosi wkład w naukowe poznanie świata i rozwiązywanie jego istotnych współczesnych problemów. Ponadto, na kierunku Sinologia w dydaktyce akademickiej wykorzystuje się wyniki najnowszych badań naukowych. Program studiów jest dostosowany do zainteresowań osób kształcących się oraz do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.

Głównym celem kształcenia na kierunku Sinologia jest uzyskanie kompetencji językowych i kulturoznawczych, biznesowych związanych z obszarem językowym Chin oraz doskonalenie wybranego języka obcego (np. języka angielskiego) na akademickim poziomie. Kierunek przygotowuje do zawodowego funkcjonowania w polsko-chińskich i europejsko-chińskich relacjach gospodarczych, kulturowych, medialnych i naukowych. Osiągnięcie tych celów daje absolwentom możliwość zatrudnienia w instytucjach kultury, firmach handlowych, reklamowych, agencjach informacyjnych, mediach, na lotniskach, w obsłudze ruchu turystycznego, w izbach gospodarczych, w biurach tłumaczeń, we własnych firmach biznesowych, translatorycznych i konsultingowych, urzędach państwowych, ambasadach i placówkach konsularnych, w dyplomacji i zapleczu instytucji politycznych, kancelariach prawnych, poszukujących osób posiadających nie tylko kompetencje w zakresie języka chińskiego oraz dodatkowego języka obcego, lecz także mających wiedzę i praktyczne umiejętności realizacji zadań gospodarczych, marketingowych, kancelaryjnych, ponadto posiadających orientację w regulacjach prawa, rożnych aspektach kultury Chin i edukacji. Wiedza, umiejętności i kompetencje zdobyte na studiach sinologicznych sprzyjają działaniom na rzecz budowania rzeczywistego porozumienia Polski oraz Europy z Chinami oraz krajami pozostającymi w chińskim kręgu kulturowym.

Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku Sinologia jest specjalistą w zakresie kultury, literatury, mediów i historii Chin, wiedzy o społeczeństwie chińskim, prawie i ekonomii oraz współpracy międzynarodowej, a także w zakresie praktycznej znajomości języków obcych. Otrzymuje tytuł licencjata, który pozwala mu kontynuować studia na poziomie magisterskim. Absolwent ma językowe, translatorskie i kulturowe kompetencje do współpracy z mediami, czasopismami, firmami reklamowymi i instytucjami kultury, a także w edukacji i biznesie. Wiedza i umiejętności praktyczne wyniesione ze studiów pomagają w działalności na rzecz współpracy polsko-chińskiej.

Sinologia to kierunek, którego celem jest kształcenie zintegrowane, dążące do osiągnięcia efektów związanych nie tylko z różnymi dyscyplinami nauk humanistycznych (przede wszystkim z naukami filologicznymi, kulturoznawstwem i historią), ale także efektów wzbogaconych o elementy nauk społecznych (politologii, prawa oraz ekonomii). Interdyscyplinarna oferta, łącząca w sobie perspektywę filologiczną, kulturową, politologiczną, prawną i ekonomiczną – zawiera elementy szeroko pojętej wiedzy o chińskim obszarze językowym, umożliwiając absolwentom tego kierunku, jako specjalistom w zakresie szeroko pojętej współpracy międzynarodowej, tworzenie dobrych relacji Polski z Chinami oraz krajami należącymi do chińskiego kręgu kulturowego, znajdującymi się w strefie bezpośrednich wpływów współczesnych Chin.

Zajęcia dydaktyczne na studiach pierwszego stopnia kierunku Sinologia będą odbywały się w oparciu o badania naukowe mieszczące się w obszarze nauk humanistycznych oraz w obszarze nauk pokrewnych, realizowanych przez Wydział Filologiczny we współpracy z Wydziałem Ekonomicznym, Wydziałem Historycznym oraz Wydziałem Nauk Społecznych, a także z Instytutem Konfucjusza w Krakowie. Zakres badań sinologicznych obejmuje następujące obszary: literatura i kultura Chin, historia Chin, przeobrażenia systemu norm i wartości w Chinach, problemy pogranicza kultur, dzieje stosunków polsko-chińskich, Chiny w stosunkach międzynarodowych, przemiany gospodarcze ostatnich trzech dekad.

Rozpoczęły się starania nad nawiązaniem współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, którzy zechcą wziąć udział w pracach nad przygotowaniem praktycznego profilu studiów. Wydział Filologiczny zamierza także skorzystać z doświadczeń wynikających ze współpracy z uczelniami chińskimi (Harbin, Pekin, Szanghaj).
 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję