Site logo

Studiuj 12 kierunków neofilologicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego

Neofilologia to nauka badająca język i piśmiennictwo jednego z nowożytnych narodów. Na Wydziale Filologicznym możesz studiować 12 kierunków neofilologicznych: amerykanistykę, filologię angielską, filologię germańską, filologię romańską, filologię rosyjską, iberystykę, lingwistykę stosowaną, rosjoznawstwo, sinologię, skandynawistykę, slawistykę oraz prowadzone wspólnie z Wydziałem Historycznym niemcoznawstwo.

Znakomita kadra 300 nauczycieli akademickich w tym 100 profesorów zapewnia najwyższy poziom kształcenia neofilologicznego w skali kraju. Od roku akademickiego 2014/2015 studenci kierunków neofilologicznych będą uczyć się w nowym specjalnie do ich potrzeb dostosowanym budynku mieszczącym się na Bałtyckim Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego.

Sprawdź wszystkie kierunki studiów. Dołącz do rzeszy 4 tysięcy studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego! Wybierając jeden z kierunków neofilologicznych na Wydziale Filologicznym UG inwestujesz w swoją przyszłość.

Wybierz kierunek neofilologiczny na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Poszukaj swojej drogi na przyszłość. 12 kierunków neofilologicznych i kilkadziesiąt współczesnych języków obcych to oferta Wydziału Filologicznego UG.  

Od roku akademickiego 2014/2015 studenci kierunków neofilologicznych na Wydziale Filologicznym UG będą studiować w nowym budynku dostosowanym specjalnie do ich potrzeb.

AMERYKANISTYKA
Kierunek amerykanistyka realizowany jest na poziomie licencjackim i magisterskim. Ma on charakter filologiczno-kulturoznawczy z nastawieniem na Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Zajęcia obejmują praktyczną naukę języka angielskiego w wymiarze identycznym z filologią angielską (zajęcia z fonetyki praktycznej prowadzone są przez Amerykanów), gramatykę opisową, socjolingwistykę z uwzględnieniem różnych współczesnych odmian angielszczyzny, historię Wielkiej Brytanii i USA (w tym osobno historię społeczną USA), historię literatury brytyjskiej i amerykańskiej oraz szeroki wachlarz zajęć z kultury amerykańskiej (w tym historii sztuki dawniejszej i współczesnej, filmu, teatru, kultur mniejszości etnicznych i mediów). Ponadto na program studiów składają się seminaria licencjackie oraz magisterskie (do wyboru). Łącznie w formie zajęć fakultatywnych pozostaje 30% ich ogółu. Absolwenci kierunku zdobywają rozległą i pogłębioną znajomość kultury i realiów USA i przygotowani są do pracy w mediach, wydawnictwach, w obszarze public relations, a także w biznesie i na innych płaszczyznach kontaktów polsko-amerykańskich.

Nauka w nowoczesnych laboratoriach transtalorycznych do nauki tłumaczeń ustnych to pierwszy krok do zawodu tłumacza.  

FILOLOGIA ANGIELSKA
Kierunek filologia angielska realizowany jest na poziomie licencjackim i magisterskim w dwóch specjalnościach: nauczycielskiej i translatorycznej. Studia w ramach specjalności nauczycielskiej obejmują praktyczną naukę języka angielskiego, gramatykę opisową, historię Wielkiej Brytanii i USA, historię literatury brytyjskiej, irlandzkiej i amerykańskiej, kulturę brytyjską i amerykańską, dydaktykę języka angielskiego oraz blok przedmiotów pedagogicznych niezbędnych do uzyskania uprawnień do nauczania w przedszkolach i szkołach podstawowych (I stopień), gimnazjach i liceach (II stopień). Ponadto na program studiów składają się seminaria licencjackie oraz magisterskie (do wyboru). Łącznie w formie zajęć fakultatywnych pozostaje 30% ich ogółu. Specjalność translatoryczna oferowana jest na obu poziomach studiów i obejmuje: zajęcia z tłumaczeń ogólnych, specjalistycznych (m.in. prawniczych i medycznych oraz literackich) oraz teorię tłumaczenia, a także szereg zajęć fakultatywnych i warsztatów tłumaczeniowych do wyboru. Absolwenci kierunku są dobrze przygotowani do zawodu nauczyciela języka angielskiego lub tłumacza, biegłego w przekładzie ustnym i pisemnym.

FILOLOGIA GERMAŃSKA
Czy wiesz, że Niemcy to najważniejszy partner ekonomiczny i polityczny Polski? A co jest kluczem do zrozumienia sąsiada? Język!

Studiując germanistykę staniesz się tłumaczem kultur – specjalistą w zakresie języka niemieckiego, kultury i literatury krajów niemieckojęzycznych, poznasz historię polsko-niemieckiego sąsiedztwa, zrozumiesz polsko-niemieckie pogranicze kulturowe. Na zajęciach prowadzonych przez native speakerów i doświadczonych wykładowców zdobędziesz wiedzę i kompetencje, które przydadzą Ci się w pracy w wielu dziedzinach opartych o kontakty międzynarodowe.

Marzysz o pracy nauczyciela lub lektora języka niemieckiego? Dwujęzyczna specjalność nauczycielska na I stopniu studiów przygotuje Cię do kreatywnego i nowoczesnego nauczania języka niemieckiego i angielskiego w szkole podstawowej, zaś na II stopniu do pracy nauczyciela języka niemieckiego we wszystkich typach szkół.

Marzysz o karierze tłumacza? Na specjalności translatorycznej poznasz tajniki tłumaczenia tekstów ogólnych i specjalistycznych. Może poczujesz smak przekładu literackiego? Poznasz zasady i teorię tłumaczenia i zrozumiesz rolę tłumacza w komunikacji wielojęzycznej. Dołącz do nas!

Targi Akademia 2013 dały studentom możliwość wyboru spośród 12 kierunków neofilologicznych na Wydziale Filologicznym UG, m.in. iberystki, sinologii, slawistyki. Dziś wybierz Ty!

FILOLOGIA ROMAŃSKA
Na filologii romańskiej poznasz biegle język francuski oraz odkryjesz fascynującą literaturę i kulturę krajów francuskojęzycznych. Ponadto, na specjalności translatoryka, zdobędziesz umiejętność tłumaczenia francuskich tekstów literackich i specjalistycznych, poznasz warsztat tłumacza ustnego oraz język francuski biznesowy. Na specjalności: kultura i media poznasz tajniki współczesnej kultury mediów oraz rozwiniesz umiejętność analizy i interpretacji tekstów kultury – od literatury i malarstwa po reklamę i komiks. W trakcie studiów poznasz również drugi, wybrany przez Ciebie język romański w stopniu komunikatywnym, a na studiach magisterskich będziesz miał możliwość zdobycia uprawnień nauczycielskich. Nasi absolwenci nie mają kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia. Pracują w szkołach, biurach tłumaczeń, wydawnictwach, placówkach kulturalnych i dyplomatycznych, biurach turystycznych, we francuskich przedsiębiorstwach oraz we wszelkiego rodzaju instytucjach, w których używa się języka francuskiego.

FILOLOGIA ROSYJSKA
Studia na filologii rosyjskiej to doskonała inwestycja w przyszłą karierę zawodową. Język rosyjski z roku na rok staje się coraz bardziej cenionym przez pracodawców. Dlatego proponujemy studia, podczas których opanujesz biegle (nawet od podstaw) współczesny język rosyjski. Wybierając jedną z trzech proponowanych specjalności, język biznesu i translatoryka, studia międzykulturowe czy specjalność nauczycielska, będziesz mógł w przyszłości zdobyć umiejętności tłumacza, podjąć pracę w turystyce, przedsiębiorstwach, instytucjach kulturalnych, wydawnictwach, redakcjach czasopism, w szkolnictwie (uzyskawszy bezpłatnie zawodowe uprawnienia do nauczania).

Studia na filologii rosyjskiej dają też szansę opanowania innych języków: możesz kontynuować naukę języka zachodniego (angielskiego, niemieckiego) lub wybrać i rozpoczynać „od zera” lektorat mało dostępnych na rynku kursów języka ukraińskiego, białoruskiego czy fińskiego.

Dobrze jest znać język i mentalność sąsiada, a taką możliwość – poznania i zrozumienia języka i kultury rosyjskiej dają Ci studia na filologii rosyjskiej, których celem jest przygotowanie wykwalifikowanego specjalisty-filologa, posiadającego wiedzę ogólnohumanistyczną, a także specjalistyczną w zakresie wiedzy o literaturze, kulturze i historii rosyjskiego obszaru językowego, a także z zakresu współczesnych kierunków lingwistycznych (psycholingwistyka, socjolingwistyka, translatoryka, glottodydaktyka itd.) oraz wiedzę językoznawczą. Nie przegap szansy!

IBERYSTYKA
Na iberystyce będziesz mógł nie tylko biegle opanować język hiszpański. Poznasz również język portugalski w stopniu komunikatywnym, odkryjesz fascynującą kulturę i literaturę Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej, a dzięki bogatej ofercie zajęć fakultatywnych będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia prawne i społeczno-gospodarcze. Na specjalności translatorycznej zdobędziesz umiejętność tłumaczenia tekstów literackich i specjalistycznych, poznasz warsztat tłumacza ustnego oraz język hiszpański biznesowy. Na specjalności międzykulturowej pogłębisz swoją wiedzę na temat krajów postkolonialnych, będziesz mógł doskonalić umiejętność analizy i interpretacji tekstów kultury oraz lepiej zrozumieć problemy komunikacji międzykulturowej. Językiem hiszpańskim mówi ponad pół miliarda ludzi na świecie. Po studiach będziesz mógł podjąć pracę w szkole językowej, biurze tłumaczeń, wydawnictwie, instytucji kultury, biurze turystycznym lub w międzynarodowej firmie, w której używa się języka hiszpańskiego.

LINGWISTYKA STOSOWANA
Lingwistyka stosowana jest jedynym kierunkiem, który umożliwi Ci uzyskanie zaawansowanych kompetencji w zakresie języka angielskiego i niemieckiego, ponieważ wszystkie przedmioty teoretyczne i praktyczne prowadzone są równolegle w obu tych językach. Student lingwistyki zdobywa wiedzę o społeczeństwie, historii, kulturze i literaturze krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Po ukończeniu studiów stacjonarnych I i II stopnia o specjalności translatorycznej absolwent potrafi tłumaczyć m.in. różne teksty użytkowe, ekonomiczno-prawnicze oraz artykuły prasowe z języka polskiego, angielskiego i niemieckiego na każdy z tych języków. Na drugim roku studiów nasi studenci rozpoczynają również naukę wybranego przez siebie języka – francuskiego lub hiszpańskiego. Absolwenci lingwistyki stosowanej mogą znaleźć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego i niemieckiego, np.: w biurach tłumaczeń i wydawnictwach, w mediach, w sektorze usług edukacyjnych, w filiach firm zagranicznych w Polsce, w instytucjach Unii Europejskiej, na lotniskach i w obsłudze ruchu turystycznego. Jeśli zaś zamierzasz zostać nauczycielem języka angielskiego i niemieckiego w szkole podstawowej proponujemy Ci rozpoczęcie nauki na studiach niestacjonarnych I stopnia o specjalności nauczycielskiej.

ROSJOZNAWSTWO
Rosjoznawstwo to nowoczesny interdyscyplinarny kierunek, który zapewnia wykształcenie na poziomie licencjackim i magisterskim, proponując duży zakres wiedzy historycznej, kulturoznawczej, ekonomicznej, gospodarczej, prawniczej, medioznawczej, literaturoznawczej i językowej. Zapoznaje studentów z problemami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi Rosji a także z podstawowymi zasadami prawnymi regulującymi stosunki polsko-rosyjskie. Przygotowuje studentów do zawodowego funkcjonowania w realiach gospodarczych, politycznych, kulturowych i medialnych Polski i Rosji. Zapewnia również naukę języka angielskiego, niemieckiego i ukraińskiego, a przede wszystkim – biegłe opanowanie języka rosyjskiego.

Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia można kształcić się w zakresie dwóch specjalności: biznesowo-gospodarczej i medioznawczej. Studia stacjonarne drugiego stopnia także oferują dwie specjalności: biznesowo-medioznawczą i historyczną. Studiując rosjoznawstwo zdobywasz również wiedzę łączącą perspektywę filologiczną z podejściem wypracowanym przez nauki społeczne i im pokrewne: politykę, prawo, komunikację społeczną, socjologię i antropologię oraz historię Rosji.

SINOLOGIA
Sinologia na Uniwersytecie Gdańskim to unikatowa propozycja dla kandydatów na studia w skali kraju. Programy studiów na kierunku sinologia w innych uczelniach są skoncentrowane wyłącznie na praktycznej nauce języka oraz zajęciach z zakresu historii i kultury Chin. Absolwenci sinologii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego uzyskają dodatkowo wiedzę z takich dziedzin, jak: kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, nauki o polityce, prawo i ekonomia. Połączenie praktycznej nauki języka z wieloma dziedzinami nauki podniesie kwalifikacje absolwentów sinologii, zwiększając ich szanse na rynku pracy.

Sinologia na Wydziale Filologicznym UG otrzymała wsparcie Hanbanu (Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego Jako Języka Obcego). Uzyskała także pomoc w postaci finansowania lektorów języka chińskiego a także materiały dydaktyczne, w tym audiowizualne, do nauki języka chińskiego. Warto dodać, że zaawansowane są także starania o powołanie na Uniwersytecie Gdańskim Instytutu Konfucjusza lub Klasy Konfucjusza – naszym partnerem w tym zakresie jest Liaoning Normal University z Dalianu, a rozmowy wspomaga Kwatera Główna Instytutu Konfucjusza w Hanbanie.

SKANDYNAWISTYKA
Na studiach I stopnia o profilu praktycznym, między innymi dzięki zajęciom z native speakerami, nauczysz się od podstaw jednego z języków skandynawskich: szwedzkiego, duńskiego albo norweskiego. Poznawszy realia, zweryfikujesz stereotypy poprzez wiedzę o kulturach i społeczeństwach Skandynawii. Możesz wybrać specjalność: komunikacja międzykulturowa lub media i społeczeństwo w krajach nordyckich. Na studiach II stopnia o profilu akademickim udoskonalisz kompetencje komunikacyjne, stając się ekspertem od kontaktów międzykulturowych ze szczególnym uwzględnieniem Polski i północnych regionów Morza Bałtyckiego. Ponadto będziesz mógł pracować jako tłumacz jednego z języków skandynawskich. Proponujemy dwie specjalności: studia regionalne lub specjalność translatoryczna. Oferta na I i II stopniu studiów ma charakter interdyscyplinarny (filologia, kulturoznawstwo, nauki społeczne), uwzględniający między innymi wiedzę o dobrych wzorcach życia społecznego, kulturze pracy, umiejętności samoorganizowania się i edukacji ustawicznej w krajach skandynawskich. Na obu stopniach studia umożliwiają doskonalenie języka angielskiego na poziomie akademickim.

SLAWISTYKA
Na studiach licencjackich kierunku slawistyka nauczysz się języka serbskiego lub chorwackiego, a dodatkowo poznasz podstawy języka słoweńskiego lub rosyjskiego. Będziesz miał także lektorat z języka zachodniego. Zdobędziesz orientację historyczno-polityczną dotyczącą zagadnień regionu Bałkanów i mieszkających tam Słowian Południowych. Poznasz kulturę tych narodów, ich literaturę i oczywiście – języki. Na studiach magisterskich będziesz kontynuował wybrany przez siebie język (serbski lub chorwacki na poziomie C2) oraz kontynuował naukę języka słoweńskiego lub rosyjskiego na poziomie C1. Wśród wykładowców naszego kierunku studiów będziesz miał zajęcia z native speakerami, z wykładowcami z innych kierunków m.in.: historii sztuki, historii, filologii polskiej oraz filologii klasycznej. Absolwent slawistyki staje się specjalistą w zakresie literatur, języków i kultur (w tym kultury mediów), wiedzy o społeczeństwie i historii krajów słowiańskich. Jako student Katedry Slawistyki swoje zainteresowania i talenty będziesz mógł rozwijać w czterech kołach naukowych Katedry: w Kole Naukowym Kroatystów, Naukowym Kole Slawistów P. P. Njegoša, Translatorycznym Kole Serbistów,  Naukowym Kole „Karantania”. Będziesz mógł wyjechać m.in. na Festiwal do Rijeki, na ciekawą wyprawę naukową do Serbii, zgłosić się do stypendium z puli Erasmusa.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dla kogo studia prawa

Uczniom trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych pozostaje coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o wyborze studiów. Szansę na dobrą pracę i realizację zawodową maja szczególnie absolwenci

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję