phoca thumb s naukowcy1Ogłoszono listę 58 laureatów pierwszej edycji konkursu "Mobilność Plus", organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach programu naukowcy będą mogli prowadzić badania w wybranych przez siebie ośrodkach badawczych na całym świecie.
Największy grant - ponad 700 tys. zł - otrzymał dr Piotr Ziółkowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W ramach badań nad rekombinacją mejotyczną uczony wyjedzie na trzy lata do Uniwersytetu w Cambridge. Wśród prac, które prowadzone będą w zagranicznych ośrodkach naukowych są też np. badania nad dwujęzycznością, nad reakcją zegara biologicznego na stres czy nad budową piezoelektrycznych nanorurek.
 
Celem organizowanego przez resort nauki konkursu jest umożliwienie naukowcom udziału w badaniach naukowych prowadzonych w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych pod opieką wybitnych naukowców o międzynarodowym autorytecie w danej dziedzinie nauki. Program zapewnia finansowanie pobytu w zagranicznej jednostce naukowej oraz podróży między miejscem zamieszkania uczestnika programu a miejscowością, w której znajduje się zagraniczny ośrodek. Finansowanie przyznawane w ramach programu obejmuje również koszty pobytu zagranicą niepełnoletnich dzieci i małżonka laureata oraz koszty ich podróży.

Program ma pomóc jego uczestnikom w dalszym rozwoju kariery naukowej przez zdobycie doświadczenia i wiedzy dzięki udziałowi w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych realizowanych przy wykorzystaniu aparatury i metod niedostępnych w kraju.

Źródło: PAP, arb

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->